Vastoin Punaisen Ristin ja Punaisen Puolikuun suosituksia Israel aikoo jakaa kaasunaamareita vain suoran miehityshallintonsa alla eläville palestiinalaisille joita on noin 60 000. Miljoonat itsehallintoalueilla elävät jäisivät ilman.
Tällä tavalla Israel kantaa vastuuta alamaisistaan miehittämillään alueilla ja romuttaa viimeisetkin perusteet siltä, että alueita ja niiden asukkaita voitaisiin joskus edes teoriassa pitää osana Erez-Israelia.
Tällä tavalla Israel kantaa vastuuta alamaisistaan miehittämillään alueilla ja romuttaa viimeisetkin perusteet siltä, että alueita ja niiden asukkaita voitaisiin joskus edes teoriassa pitää osana Erez-Israelia.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Eihän ne sinun mukaasi ole edes Israelin kansalaisiakaan?
: D
Joo hankkikoot saddam heille naamarit, jos meinaa ampua ohjuksia Israeliin. Nyt olisi Israelin hyvä käyttää palestiinalaisten taktiikkaa ja laittaa noi arabit kilveksi suojaamaan Juutalaisia.
Joo hankkikoot saddam heille naamarit, jos meinaa ampua ohjuksia Israeliin. Nyt olisi Israelin hyvä käyttää palestiinalaisten taktiikkaa ja laittaa noi arabit kilveksi suojaamaan Juutalaisia.
Joo hankkikoot saddam heille naamarit, jos meinaa ampua ohjuksia Israeliin. Nyt olisi Israelin hyvä käyttää palestiinalaisten taktiikkaa ja laittaa noi arabit kilveksi suojaamaan Juutalaisia.
Tapansa mukaan.
Meni viimeisetkin luulot jokaiselta joka on kenties joskus luullut kristityksi.
Pelkkä katkeroitunut luuseri.
Kyllä joku muu on täällä itsensä munannut en minä.
Minä olen kyllä Kristitty mutta sinä olet muslimi.
Olet juutalainen mutta minä olen oikea kristitty.
Jos olet niin luovu sitten ensimmäisenä terroristien tukemisesta. Ja anna sinäkin tuki Jumalan valitulle kansalle Israelille.
Mandaattikaudella juutalaiset muodostivat maanalaisia armeijoita, jotka harrastivat näyttävää territoimintaa mandaattihallinnosta vastaavia brittejä (kristittyjä siis, ainakin muodollisesti) vastaan. Itsenäistyneen Israelin armeijan rungon muodosti tällainen salainen armeija: Hagana.
Israelilaisten terrori-iskut johtivat brittien tiukentuneeseen järjestyksenpitoon, joka taas johti lisääntyneeseen katkeruuteen (myös tuttua Israelin nykyisen hallinnon kohdalla...). Eräässä vaiheessa englantilaiset naiset ja lapset piti lähettää turvaan alueelta.
Israelilaisten salaiset armeijat ja muut maanalaiset järjestöt organisoivat juutalaisten laitonta maahanmuuttoa ja toimeenpanivat mm. pommi-iskuja. Ne aiheuttivat materiaalituhon (esim. eräällä lentokentällä tuhottiin 22 lentokonetta) lisäksi lukuisia kuolonuhreja. Vaikuttava urheuden osoitus oli erään jerusalemilaisen hotellin räjäyttäminen, jossa kuoli lähes 80 henkilöä, ja saman verran loukkaantui tai katosi. Ryhmän johtaja oli myöhemmin sangen tunnettu Menachem Begin. Erään brittiupseerien ruokalan räjäytyksessä kuoli 12 henkilöä. Ja nämä olivat vain pieni osa tapauksista.
Ja äärioikeistolaisen Stern-terroristiliigan johtaja Avraham Stern liittoutui jopa natsien kanssa taistellakseen englantilaisia vastaan.
Taas satusetä on liikkellä. Eihän siellä edes asunut noita ns, palestiinalaisia silloin kun maa ei ollut Israel keneltäkö oppineet? Eiköhän terroristien koulutus ole muualla kuin Israelissa. Ja sitä paitsi englanti antoi vapaan pääsyn Juutalaisille Israeliin eikä heidän olisi tarvinnut keskenään edes sotia. Kyllä taas on todelliset satusedät liikkeellä.
Lueppa historiaa vähän enemmän. Tuo, mitä AO ja Hertta kirjoittivat, on yleisesti saatavilla olevissa teoksissa! Suomeksi ja muillakin kielillä.
Mutta ei tuollaista tietoa, koska sitä ei ole.
Onko itsemurha iskut keneltä opittu? Ei ainakaan Juutalaisilta.
Ja ä ja öö:n kommenttiin senverran, että kyllä sitä on arabejakin ollut natsien puollella ettei hekään mitään puhtaita ole tuonkaan asian suhteen niinkuin ä ja ö luulee.
Mutta ei tuollaista tietoa, koska sitä ei ole.
Onko itsemurha iskut keneltä opittu? Ei ainakaan Juutalaisilta.
Ja ä ja öö:n kommenttiin senverran, että kyllä sitä on arabejakin ollut natsien puollella ettei hekään mitään puhtaita ole tuonkaan asian suhteen niinkuin ä ja ö luulee.
Juutalaisten pääsylle mandaattihallinnon Palestiinaan oli rajoitukset! Kaikkihan sen tietävät, samoin sen, että juutalaisia tuli salaa alueelle.
Autioko alue oli turkkilaisvallan jälkeisenä aikana, mitä?
Eivät juutalaiset ja britit keskenään sotineetkaan - juutalaiset harrastivat terroria, ja britit yrittivät pitää järjestystä.
Juutalaiset olivat ostaneet nuo maa alueet ja perustivat sinne asutusta ja viljelystä ym. ja se mahdollisti myös arabien siirtymisen alueelle.
LAINAUS:
"Siionistien aloittaessa muuttonsa Palestiinaan, siellä ei asunut palestiinan kansa. Siellä hädin tuskin asui kukaan. Vuodesta 1880 lähtien kehittyi alueelle kaksi kansaa, joiden kasvun päaasiallinen syy oli maahanmuutto. Maahanmuuton tarkein syy oli Juutalaisten maahanmuuton tuomat taluodelliset mahdollisuudet. Näin kehittyi kansa, jota nykyisin kutsutaan palestiinalaisiksi. Kansa, jonka historia on runsaat sata vuotta vanha.
YK:n Palestiinan mandaatin jakopäätös 1947 antoi Juutalaisille (Israel) alueen, joka oli runsaat 10% alkuperäisestä Palestiinan mandaatista. Itsenäistyttyään 1948, Israel pyysi alueellaan asuvia arabeja pysymään paikoillaan. He päättivät paeta, kun 7 arabimaata hyökkäsi Israelin kimppuun tuhotakseen sen. Sodan päätyttyä Israel hallitsi aluetta, joka oli noin 16% alkuperäisestä Palestiinan mandaatista. Tosin puolet tuosta alueesta oli jokseenkin asumatonta Negevin autiomaata.
lainaus:
--------------------------------------------------------------------------------
"the accepted official myth of an 'empty country' can be taught inschools and told to visi tors"' (Murray, p. 6).
--------------------------------------------------------------------------------
Israel ei ole tietääkseni koskaan kiistänyt tai edes asettanut kyseenalaiseksi palestiinalaispakolaiskysymystä. Se on myös ilmoittanut kategoorisesti, että nämä pakolaiset eivät palaa Israelin alueelle. Se ei myöskään katso, että tämän ongelman ratkaisu kuuluu sille, koska 1948 sodan aloittivat arabit ja heidän tulee myös vastata sen seurauksista."
Todellisuudessa olisi Israel pitänyt olla huomattavasti suurempi kuin se nyt on. Israel ei taistellut englantia vastaan ainoa asia mitä englanti teki se esti Juutalaisia muuttamasta alueelle ja tämä mahdollisti sitten euroopassa suuret natsien vainot Juutalaisia kohtaan.
LAINAUS: "Jordania liitti Länsirannan alueisiinsa vuonna 1949, nostiko YK siitä silloin mitään mekkalaa ei ole tiedossani. Nykyisessä meediasodassa on kuitenkin tehty semanttinen temppu, jolla nämä alueet on nimetty "palestiinalaisalueiksi", luomaan käsitystä että Israel siirtokuntineen ym. miehittää palestiinalaisten aluetta, vaikka alueiden kansainvälisoikeudellinen asema on edelleen avoin.
--------------------------------------------------------------------------------
Tässä lyhyt historia '48 sodan jälkeen http://i-cias.com/e.o/westbank.htm
HISTORY
1948: Jordan occupies the West Bank, and East Jerusalem.
1949: The borders between Israel and Jordan are settled, and from this the West Bank is defined. The border line is called the Green Line. There is a high influx of Palestinian refugees from the area which came to be known as the state of Israel.
1952: Jordan annexes the West Bank, but does only get support from a couple of countries for this claim. All inhabitants of West Bank receive full Jordanian citizenship.
Plarasin tämän jälkeen paria historianteostani ja CD tietosanakirjaa, ja tuo Jordanian anneksaatio näyttäisikin tapahtuneen 1950. Ote Encartan Länsirannan historiasta:
In 1947 the UN voted to partition Palestine into separate Jewish and Arab states, with the West Bank included in the Arab territory. The plan was rejected by the Palestinian Arabs; their allies attacked Israel on May 15, 1948, immediately following Israel's declaration of independence. During the war, which became known as the first Arab-Israeli War, Jordan occupied the West Bank and the eastern portion of Jerusalem. An armistice agreement signed by Jordan and Israel in 1949 determined the boundary of the West Bank, known thereafter as the Green Line. In 1950 Jordan formally annexed the West Bank; the move was recognized only by Great Britain and Pakistan.
In 1967 fighting broke out between Israel and the armies of Egypt, Syria, and Jordan in what came to be called the Six-Day War. The combined Arab armies were quickly defeated. Israel took control of the Golan Heights (from Syria), the Sinai Peninsula and the Gaza Strip (from Egypt), and the West Bank (from Jordan). Soon after the war, the West Bank came under Israeli military administration, and eastern Jerusalem was incorporated into Israel proper.
In the early 1980s Palestinian resistance efforts became increasingly aggressive, spearheaded by the Palestine Liberation Organization (PLO). Rioting and unrest developed into the intifada, which began in the Gaza Strip in December 1987 and soon spread to the West Bank. In 1988 Jordan ceded to the PLO all territorial claims to the Israeli-occupied West Bank.
In 1991 a peace conference was convened between Israel, its Arab neighbors, and a Palestinian delegation advised by the PLO. The negotiations, which focused on the issue of Palestinian autonomy in the West Bank, were the first direct talks between Israeli and Palestinian leaders. The talks continued into 1992, and in September 1993 Israel and the PLO signed a historic peace accord. Among its provisions, the accord called for a five-year period of limited Palestinian autonomy, beginning in the Gaza Strip and Jericho.
"West Bank," Microsoft(R) Encarta(R) 97 Encyclopedia. (c) 1993-1996 Microsoft Corporation. All rights reserved.
Tuosta Jordanian 1988 Länsirannan PLOn hallintaan siirtämistä ja sen oikeutusta
voidaan pitää yhtä pätevänä kuin sen anneksointiakin - sitä ei liene kukaan tunnustanut. IBM World Book Encyplopediassa on muuten tässä yhteydessä merkillinen kappale:
In 1974, King Hussein of Jordan gave up his government's responsibility for the West Bank to the Palestine Liberation Organization (PLO). In 1988, Jordan ended financial and administrative support it had continued to give the West Bank. Later that year, the PLO declared an independent Palestinian state in the West Bank and the Gaza Strip. Onko muilla muistia tai faktaa tuosta 'itsenäisyysjulistuksesta' josta en muista lukeneeni tai kuulleeni muualta? Myös tuo Länsrannan PLOlle siirtämisen vuosi 1974 on kummallinen ja outo. "
Juutalaiset olivat ostaneet nuo maa alueet ja perustivat sinne asutusta ja viljelystä ym. ja se mahdollisti myös arabien siirtymisen alueelle.
LAINAUS:
"Siionistien aloittaessa muuttonsa Palestiinaan, siellä ei asunut palestiinan kansa. Siellä hädin tuskin asui kukaan. Vuodesta 1880 lähtien kehittyi alueelle kaksi kansaa, joiden kasvun päaasiallinen syy oli maahanmuutto. Maahanmuuton tarkein syy oli Juutalaisten maahanmuuton tuomat taluodelliset mahdollisuudet. Näin kehittyi kansa, jota nykyisin kutsutaan palestiinalaisiksi. Kansa, jonka historia on runsaat sata vuotta vanha.
YK:n Palestiinan mandaatin jakopäätös 1947 antoi Juutalaisille (Israel) alueen, joka oli runsaat 10% alkuperäisestä Palestiinan mandaatista. Itsenäistyttyään 1948, Israel pyysi alueellaan asuvia arabeja pysymään paikoillaan. He päättivät paeta, kun 7 arabimaata hyökkäsi Israelin kimppuun tuhotakseen sen. Sodan päätyttyä Israel hallitsi aluetta, joka oli noin 16% alkuperäisestä Palestiinan mandaatista. Tosin puolet tuosta alueesta oli jokseenkin asumatonta Negevin autiomaata.
lainaus:
--------------------------------------------------------------------------------
"the accepted official myth of an 'empty country' can be taught inschools and told to visi tors"' (Murray, p. 6).
--------------------------------------------------------------------------------
Israel ei ole tietääkseni koskaan kiistänyt tai edes asettanut kyseenalaiseksi palestiinalaispakolaiskysymystä. Se on myös ilmoittanut kategoorisesti, että nämä pakolaiset eivät palaa Israelin alueelle. Se ei myöskään katso, että tämän ongelman ratkaisu kuuluu sille, koska 1948 sodan aloittivat arabit ja heidän tulee myös vastata sen seurauksista."
Todellisuudessa olisi Israel pitänyt olla huomattavasti suurempi kuin se nyt on. Israel ei taistellut englantia vastaan ainoa asia mitä englanti teki se esti Juutalaisia muuttamasta alueelle ja tämä mahdollisti sitten euroopassa suuret natsien vainot Juutalaisia kohtaan.
LAINAUS: "Jordania liitti Länsirannan alueisiinsa vuonna 1949, nostiko YK siitä silloin mitään mekkalaa ei ole tiedossani. Nykyisessä meediasodassa on kuitenkin tehty semanttinen temppu, jolla nämä alueet on nimetty "palestiinalaisalueiksi", luomaan käsitystä että Israel siirtokuntineen ym. miehittää palestiinalaisten aluetta, vaikka alueiden kansainvälisoikeudellinen asema on edelleen avoin.
--------------------------------------------------------------------------------
Tässä lyhyt historia '48 sodan jälkeen http://i-cias.com/e.o/westbank.htm
HISTORY
1948: Jordan occupies the West Bank, and East Jerusalem.
1949: The borders between Israel and Jordan are settled, and from this the West Bank is defined. The border line is called the Green Line. There is a high influx of Palestinian refugees from the area which came to be known as the state of Israel.
1952: Jordan annexes the West Bank, but does only get support from a couple of countries for this claim. All inhabitants of West Bank receive full Jordanian citizenship.
Plarasin tämän jälkeen paria historianteostani ja CD tietosanakirjaa, ja tuo Jordanian anneksaatio näyttäisikin tapahtuneen 1950. Ote Encartan Länsirannan historiasta:
In 1947 the UN voted to partition Palestine into separate Jewish and Arab states, with the West Bank included in the Arab territory. The plan was rejected by the Palestinian Arabs; their allies attacked Israel on May 15, 1948, immediately following Israel's declaration of independence. During the war, which became known as the first Arab-Israeli War, Jordan occupied the West Bank and the eastern portion of Jerusalem. An armistice agreement signed by Jordan and Israel in 1949 determined the boundary of the West Bank, known thereafter as the Green Line. In 1950 Jordan formally annexed the West Bank; the move was recognized only by Great Britain and Pakistan.
In 1967 fighting broke out between Israel and the armies of Egypt, Syria, and Jordan in what came to be called the Six-Day War. The combined Arab armies were quickly defeated. Israel took control of the Golan Heights (from Syria), the Sinai Peninsula and the Gaza Strip (from Egypt), and the West Bank (from Jordan). Soon after the war, the West Bank came under Israeli military administration, and eastern Jerusalem was incorporated into Israel proper.
In the early 1980s Palestinian resistance efforts became increasingly aggressive, spearheaded by the Palestine Liberation Organization (PLO). Rioting and unrest developed into the intifada, which began in the Gaza Strip in December 1987 and soon spread to the West Bank. In 1988 Jordan ceded to the PLO all territorial claims to the Israeli-occupied West Bank.
In 1991 a peace conference was convened between Israel, its Arab neighbors, and a Palestinian delegation advised by the PLO. The negotiations, which focused on the issue of Palestinian autonomy in the West Bank, were the first direct talks between Israeli and Palestinian leaders. The talks continued into 1992, and in September 1993 Israel and the PLO signed a historic peace accord. Among its provisions, the accord called for a five-year period of limited Palestinian autonomy, beginning in the Gaza Strip and Jericho.
"West Bank," Microsoft(R) Encarta(R) 97 Encyclopedia. (c) 1993-1996 Microsoft Corporation. All rights reserved.
Tuosta Jordanian 1988 Länsirannan PLOn hallintaan siirtämistä ja sen oikeutusta
voidaan pitää yhtä pätevänä kuin sen anneksointiakin - sitä ei liene kukaan tunnustanut. IBM World Book Encyplopediassa on muuten tässä yhteydessä merkillinen kappale:
In 1974, King Hussein of Jordan gave up his government's responsibility for the West Bank to the Palestine Liberation Organization (PLO). In 1988, Jordan ended financial and administrative support it had continued to give the West Bank. Later that year, the PLO declared an independent Palestinian state in the West Bank and the Gaza Strip. Onko muilla muistia tai faktaa tuosta 'itsenäisyysjulistuksesta' josta en muista lukeneeni tai kuulleeni muualta? Myös tuo Länsrannan PLOlle siirtämisen vuosi 1974 on kummallinen ja outo. "
Tarkistapa vielä, asuiko sionistien aloittaessa muuton Palestiinaan alueella "tuskin kukaan".
Eikä asuisi senkään jälkeen jos Juutalaiset muuttaisi sieltä pois kyllä kaikki arabit lähtisi pois sieltä.