ILMASTONMUUTOS

Ottaisin kantaa asiaan nimeltä ilmastonmuutos. Asiasta itse huolestuneena en malta olla nostamatta esiin muutamaa huomionarvoista seikkaa. Ilmastonmuutos, jonka olemme tienneet olevan käynnissä jo kauan, on vakava asia joka voi aiheuttaa totaalisen katastrofin maapallollamme. Kaikki eivät valitettavasti usko mitään ilmastonmuutosta olevankaan, mutta jokainen viisas tajuaa ettei kaikki ole enää kunnossa. Jos tämänkaltainen kehitys jatkuu, ovat ihmiset totaalisesti kusessa. Annan esimerkin. Ilmastonmuutos saattaa pahimmassa tapauksessa johtaa valtavaan kehityksen taantumukseen. Tämä tarkoittaa sitä, että jokin luonnonkatastri, joka ilmastonmuutoksesta seuraa(tämä on mahdollista) tuhoaa kaiken kehityksen ja historia toistaa itseään, eli pahimmassa tapauksessa taantuu jonnekkin keski-ajalle. Mietitäämpä tätä. Vaikka tuo ei tapahtuisikaan vielä aikoihin, on se silti täysin mahdollinen asia. Se millaisella vauhdilla saastutamme, näkyy tulevien sukupolvien kohdalla katastrofaalisella tavalla. Eikö anna jo aihetta huoleen se, että koko maailma horjuu ja rankasti. Napajäätiköt sulavat parasta aikaa ja kasvihuoneilmiö nopeutuu koko ajan. Meidän suomalaisten talvet tulevat olemaan tällaisia vetisiä räntäsateisia talvia lähitulevaisuudessa. Tai sitten voi tapahtua niin, että käykin päinvastoin. Suomesta tulee Siperian kaltainen. Ilmastonmuutos voi tehdä myös äkillisiä vaihteluita. Kyllä itse olen sen verran huolissani, että en voi ummistaa silmiäni kyseiseltä asialta mitenkään. Ajatelkaa, kukat kukkivat joulukuussa; tietyt eläimet heräilevät keskellä talvea ja osa muuttolinnuista on jäänyt tänne. Että kyllä meidän maailmassamme nyt jotain on vialla ja pahasti. Kauhulla katsoin erään ilmastokeskustelun taannoin telkkarista. Eräs geologi väitti ettei tämä ole kuin pientä toipumista jääkaudesta. Hänen mielestään kysymys ei ole mistään isommasta asiasta kuin pienestä jääkaudesta toipumisesta. Taitaa olla aika yksin mielipiteittensä kanssa, sillä suurin osa tiedemiehistä todistaa ilmastonmuutoksen todelliseksi, koko ajan tapahtuvaksi asiaksi.Se on kummaa miten jotkut eivät välitä yhtään. Ihan kuin olisi yksi ja sama mitä pallollemme tapahtuu..Yhdysvallat, joka on suurin saastuttaja koko maailmassa, seisoo Kioton ilmastosopimuksen ulkopuolella ja ajattelee vain rahaa ja rahaa. Huolestuttaa millaisen maailman käsissä me ihmiset seisomme. Ja nimenomaisesti seisomme, emmekä tee mitään. Itse pyrin omassa elämässäni toteuttamaan saasteetonta elämäntapaa siinä määrin missä pystyn. En esim. omista autoa ja pyrin säästämään sähköä sekä vettä. Pienikin teko on paljon. Valitettavasti ilmastonmuutos kuitenkin karkaa käsistämme, emmekä voi paljoakaan tuskin jarruttaa sitä. Loppu tulee. Tiedä häntä milloin, mutta loppu tulee, se on fakta. Ja kyllähän jo raamattu ennustaa tämän kaiken. Harmi vaan, että niin harva uskoo.
8928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"...tuhoaa kaiken kehityksen ja historia toistaa itseään, eli pahimmassa tapauksessa taantuu jonnekkin keski-ajalle. "

Kyllä. On hyvin mahdollista taantua keski-ajalle tai kivikaudellekin asti ilmastonmuutoksen takia. Erona entisaikaan on vain se, että taantuma jatkuu, eikä edistystä enää tule. Eivät nykyihmiset sellaisesta enää selviä, ja kun helpot energiavarat ja malmivarat on jo käytetty, ei mikään laji enää ota pitkää loikkaa teollisuusyhteiskunnaksi.

Tämä on yhden kerran yritys ja todella pahalta näyttää nyt tässä kyllä.

Äänestä

On totta että ihmiset saastuttaa ja se ei ole hyväksi mutta
Toivottavasti kaikille on selvää sekin, että vaikka emme olis saastuttaneet niin tämä sama ilmastollinen kehitys olis tullut.
Se on luonnollista maapallolla tapahtuvaa jota tapahtu jo ennenkuin ihminen alkoi saastuttamaan merkittävissä määrin.
Se tapahtumaketju on niin hidasta ettei sitä ole helppo ymmärtää mutta vaihteluja maapallon ilmastossa on aina ollut ja tulee olemaan. Jääkauden ajoita jäämassoja on sulannut ja sulaa edelleen ja maapallolla on ollut useita jääkausia. Kun jäät ovat sulanneet niin tullenee kai uusi vedenpaisumus tai uusijääkausi mutta sellaiset voivat olla vielä tuhansien ellei kymmenien tuhansien vuosien kuluttua ajankohtaisia tapahtumia.

Äänestä

"Ilmastonmuutos, jonka olemme tienneet olevan käynnissä jo kauan, on vakava asia joka voi aiheuttaa totaalisen katastrofin maapallollamme. Kaikki eivät valitettavasti usko mitään ilmastonmuutosta olevankaan, mutta jokainen viisas tajuaa ettei kaikki ole enää kunnossa. Jos tämänkaltainen kehitys jatkuu, ovat ihmiset totaalisesti kusessa."

Jos olisit enemmän ottanut selvää, ymmärtäisit maalikkonakin, ettei ilmastonmuutos johtuu vain ihmisten saastumisesta. Siihen vaikuttaa montaa tekijää. Ihminen vain pikkasen nopeuttaa sen. En puolusta saastamista, ajattelen vain järjelä. Viimeinen lauseesi pitää paikkaansa, mutta...tiedemiehetkaan eivät tiedä vielä maapallon "säätämismekanismista" mitään. Maapallolla on ollut ilmastonmuutosta jatkuvasti, koko ajan, mikä on fakta. Miks ei nyt olisi vain jotain luonollista maan lämpenemisen syklia? Ihmisten ansiosta tuo lämpeneminen nopeutuu hieman, mutta onko väliä tapahtuuko se vuoden tai 10 vuoden päästä?

"Ilmastonmuutos saattaa pahimmassa tapauksessa johtaa valtavaan kehityksen taantumukseen."

Tuosta olen kuullut päteviltä henkilöiltä että arvioidaan että tämän vuosisadan puolessa välissä ihmiskunnan tekninen kehitys saatta olla sama kun 1700-1900 luvuilla. Se oli VAIN arvio, jos ilmasto lämpenee samalla vauhdilla luonnon katastrofi (ilmeisesti vuonna 2029 tuleva asteroidi).

"Eikö anna jo aihetta huoleen se, että koko maailma ho sillä suurin osa tiedemiehistä todistaa ilmastonmuutoksen todelliseksi, koko ajan tapahtuvaksi asiaksi.Se on kummaa miten jotkut eivät välitä yhtään. Ihan kuin olisi yksi ja sama mitä pallollemme tapahtuu.."

Valitettavasti emme voi sille mitään. Nykytietojen mukaan (en nyt puhu median spekulotavasta ihmisvaikutuksesta ilmastoon) ilmastonmuutos johtuu: auringon aktivisuuden noususta (hieman) Maan radan muuttumisesta (luonollinen prosessi) Maan selittämättömien ilmiöiden esiintyminen ja vaikutus globaalisesti (el ninjo, la ninja) pienen pieni ihmisten vaikutus.

Minä kierätän roskia ja yritän säästää ilamston omalla pioenellä osallani, mutta ei lämpenemisestä, se olisi aivan turha juttu, emme voi sille mitään, vaan ilmanlaadun ja ympäristön puhtauden takia.

" Loppu tulee. Tiedä häntä milloin, mutta loppu tulee, se on fakta. "

Kyllä se tulee. se oli ollut montaa kertaa jo, aiemmille sivilisaatioille,miks ei meille? Mutta kannattaako sitä mietiä? Mielestäni täytyy elää vain oikein ja muista nauttia elämästä, ja mitä on oikein on jokaiselle pohdittavaa itse.

Äänestä

Lapseni syntymän myötä koko arvomaailmani on muuttunut. Olen ruvennut elämään ekologisesti kaikessa missä voin, ei turhia kemikaaleja kotona, kestovaippoja, kankaisia kauppakasseja, luomua, kaikki kierrätettävä mikä pystytään kierrättämään myös kierrätetään. Vaatteita on kaapissa hyvin vähän, perusjuttuja jotka menevät vuodesta toiseen.
Nyt parin viime vuoden aikana minusta, entisestä himosisustajasta ja himoshoppailijasta on tullut erittäin tiedostava kuluttaja. En pysty enää ostelemaan "uutta kivaa" vain uuden kivan vuoksi.
Olen ryhtynyt tyhjentämään kaappeja turhasta tavarasta hyväntekeväisyyskirppiksille ja kaikki mitä ostetaan mietitään tarkkaan, globalisaatiota boikotoiden, kotimaista suosien.

Minua suorastaan oksettaa nykyisin katsoa ostoskeskuksissa silmät kiiluen tavaroita hamstraavia ihmisiä. Kaikilla kaapit pursuaa roinaa ja lisää on vaan hankittava.
Uusia trendivaatteita, hyi perse, vihaan koko trendi -sanaa, ostetaan neljässä eri kaudessa vuodessa. Moni tutuista, jotka ovat lapsen saaneet, viis veisaavat mistään kestovaipoista tai kestävästä kehityksestä. Samaan roskikseen vain biojätteet, KERTAvaipat ja maitopurkit. Tässä on hienoa esimerkkiä tulevaisuuden aikuisille! tapu tapu

Miten sinisilmäistä ja helvetin kakaramaista porukkaa on tämä pallo täysi. Niinkuin joku sen hienosti muotoili: ihmiskunta on matkalla helvettiin mutta ensimmäisessä luokassa. Toivottavasti ihmiskunta herää tästä ihme luxusunestaan ennenkuin on liian myöhäistä. Epäilen kyllä vahvasti.

Äänestä

Luuk. 21:36
"Kaikki lamaantuvat pelosta odottaessaan sitä,
mikä on kohtaava ihmiskuntaa, sillä taivaiden
voimat järkkyvät."

Yleensä kai kuvitellaan taivaiden voimien järkkymisen tarkoittavan taivaankappaleita
koossa pitävien voimien järkkymistä.

Mutta pari iltaa sitten lueskelin Tieteen kuvalehteä ja mieleeni juolahti, että tässä raamatunkohdassa voidaan tarkoittaa lähempääkin taivasta nimittäin ilmakehää ja sen ainemäärien
suhteiden järkkymistä.

Otsonikato ja hiilidioksin määrän kasvu voivat
aiheuttaa vaikka mitä lähitulevaisuudessa ja jopa
lamaannuttava pelko voi tulla kyseeseen.

Äänestä

Eiköhän olisi aika unohtaa se toiveajattelu että tämä ei ole ihmisen aikaansaannosta ja jatkaa samaa rataa kun emme muuta voi.
Uskovaiset maailmanlopun odottajat kuuluvat samaan sarjaan, he näkevät näistä sääilmiön muutoksista ennustuksia raamatussa ja taputtavat käsiään megahurrikaaneille ,jeesus tulee.
Usan johtoblokki on tallaisen äärikonservatistien miehittämä. ei päästärajoituksia,ei kioto
Sama johtoblokki lukee Raamattua kuin se olisi lähi-idän tiekartta .Saa nähdä miten vahva usko on ,pannaanko harmagedon toteen koska jonkunhan se on tehtävä,ei raamattu muuten ole totta.
Ei uskovaisen kannalta uskovaiset fanaatikot ovat vaarallisia.
Tästä nykytilanteesta ei voi syyttää pelkästään nykyihmisen toimia kun elämme uskomatonta materialismin palvonnan ja kulutuksen aikaa.
Joku keksi pyörän joskus ,toisaalta pyörä on mielenkiintoinen universaali muoto joka on havaitttavissa kaikessa materian liikeen ja toiminnan muodoissa ,plaaneetat pyörii, atomit galaksit,jane. Ihminen huomasi että pyörän avulla on helppo liikutta kiviä ja tavaraa ,ilman pyörää pyramidit olisi jääneet rakentametta.
Itse asiassa koko ihmisen rakentama infastruktuuri kaupunkeineen teineen on luotu pyörien avulla ja ihmisen toiminta tässä ympäristössä on tullut täysin riippuvaiseksi siitä liikkumisen muodosta jota ihmisen rakkain keksintö AUTO tarjoaa.
Siitä on tullut välttämätön ruumiinosa ,josta ihminen pitää jopa enemmän huolta kuin omasta ruumiistaan ,voitaisi puhua jo uuden lajin syntymästä Homo autoihminen .
Onhan maapallolla vielä paljon ihmisiä jotka liikkuvat jalan ja aaseilla ,mutta kun ja jos vakavimmat ilmastomuutosta koskevat ennustukset toteutuvat on heidänkin elämäntapansa vaarassa.
Albert Einsteinin kuuluisa lausahdus PEILI ;PYÖRÄ JA PAISTINPANNU on paholaisen keksintöä on osuva.
Ehkä tässä pitäisi keskittyä siihen "peiliin" joka on ihmisen itsekkyyttä ja oman edun tavoittelua .koska teknikka ja mekanikka on tuomassa enemmän ongelmia kuin hyvää ovat aiheuttaneet.

Äänestä

mistä tuo puhe ilmastonm. on peräisin? sehän on pres . richard nixonin vähän ennen eroamistaan kehittelemä ns. vaihtoehtoohjelma vietnamin sotauutisten häivyttämiseksi, sellainen mukaohjelma,
jolla piti kohdistaa huomio muualla. öljy-yhtiöt kuten exxon ja tupakkayhtiöt rahoittivat tutkimuksen ja joukko varsin huomattavia tiedemiehiä pestattiin isolla rahalla tekemään vastaohjelmia kaikkiin asiallisiin tietoihin.
nykyinen bushin hallitus otti tämän vanhan, ns ccc. ohjelman pari vuotta s. hallituksen viralliseksi ohjelmaksi.venäjän tiedeakatemia sanoo että ilmasto on viilenemässä.

Äänestä

Nostaisin esiin sen tosi-asian että ilmastonmuutoksia on ollut miljoonia vuosia,tuskin ne dinotkaan nälkään kuoli,vaan kylmyyteen olikohan silloin liian vähän hiilidioksidi päästöjä kun niin kylmä tuli,vai oliko bensa liian halpaa,onneks meidän hallitus jo toimii ja nostaa kaikkia veroja niin loppuu se napajään sulaminen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vai ei? kirjoitti:

Ottaisin kantaa asiaan nimeltä ilmastonmuutos. Asiasta itse huolestuneena en malta olla nostamatta esiin muutamaa huomionarvoista seikkaa. Ilmastonmuutos, jonka olemme tienneet olevan käynnissä jo kauan, on vakava asia joka voi aiheuttaa totaalisen katastrofin maapallollamme. Kaikki eivät valitettavasti usko mitään ilmastonmuutosta olevankaan, mutta jokainen viisas tajuaa ettei kaikki ole enää kunnossa. Jos tämänkaltainen kehitys jatkuu, ovat ihmiset totaalisesti kusessa. Annan esimerkin. Ilmastonmuutos saattaa pahimmassa tapauksessa johtaa valtavaan kehityksen taantumukseen. Tämä tarkoittaa sitä, että jokin luonnonkatastri, joka ilmastonmuutoksesta seuraa(tämä on mahdollista) tuhoaa kaiken kehityksen ja historia toistaa itseään, eli pahimmassa tapauksessa taantuu jonnekkin keski-ajalle. Mietitäämpä tätä. Vaikka tuo ei tapahtuisikaan vielä aikoihin, on se silti täysin mahdollinen asia. Se millaisella vauhdilla saastutamme, näkyy tulevien sukupolvien kohdalla katastrofaalisella tavalla. Eikö anna jo aihetta huoleen se, että koko maailma horjuu ja rankasti. Napajäätiköt sulavat parasta aikaa ja kasvihuoneilmiö nopeutuu koko ajan. Meidän suomalaisten talvet tulevat olemaan tällaisia vetisiä räntäsateisia talvia lähitulevaisuudessa. Tai sitten voi tapahtua niin, että käykin päinvastoin. Suomesta tulee Siperian kaltainen. Ilmastonmuutos voi tehdä myös äkillisiä vaihteluita. Kyllä itse olen sen verran huolissani, että en voi ummistaa silmiäni kyseiseltä asialta mitenkään. Ajatelkaa, kukat kukkivat joulukuussa; tietyt eläimet heräilevät keskellä talvea ja osa muuttolinnuista on jäänyt tänne. Että kyllä meidän maailmassamme nyt jotain on vialla ja pahasti. Kauhulla katsoin erään ilmastokeskustelun taannoin telkkarista. Eräs geologi väitti ettei tämä ole kuin pientä toipumista jääkaudesta. Hänen mielestään kysymys ei ole mistään isommasta asiasta kuin pienestä jääkaudesta toipumisesta. Taitaa olla aika yksin mielipiteittensä kanssa, sillä suurin osa tiedemiehistä todistaa ilmastonmuutoksen todelliseksi, koko ajan tapahtuvaksi asiaksi.Se on kummaa miten jotkut eivät välitä yhtään. Ihan kuin olisi yksi ja sama mitä pallollemme tapahtuu..Yhdysvallat, joka on suurin saastuttaja koko maailmassa, seisoo Kioton ilmastosopimuksen ulkopuolella ja ajattelee vain rahaa ja rahaa. Huolestuttaa millaisen maailman käsissä me ihmiset seisomme. Ja nimenomaisesti seisomme, emmekä tee mitään. Itse pyrin omassa elämässäni toteuttamaan saasteetonta elämäntapaa siinä määrin missä pystyn. En esim. omista autoa ja pyrin säästämään sähköä sekä vettä. Pienikin teko on paljon. Valitettavasti ilmastonmuutos kuitenkin karkaa käsistämme, emmekä voi paljoakaan tuskin jarruttaa sitä. Loppu tulee. Tiedä häntä milloin, mutta loppu tulee, se on fakta. Ja kyllähän jo raamattu ennustaa tämän kaiken. Harmi vaan, että niin harva uskoo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu