Rahamies Hania

Hamasilainen palepääministeri Hania palasi Gazaan 20 miljoonaa dollaria liiveissään.
2118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

PLO ja Palestiinan valtion perustamistouhut olivat ainakin Jasser Arafatille hyvä biseness. Hänhän kuoli todella rikkaana miehenä, vaikka lähtökohdat olivat vain keskiluokkaiset eikä mitään (muuta) tuotannollista liiketoimintaakaan ollut.

Siis avustusten kerääminen on hyvä bisness, joka toimii sitä paremmin, mitä kurjemmalta "autettavat" näyttävät. Rauha naapurien kanssa tuhoaisi liiketoimet avustuksilla.

Haniasta en tiedä, olisko kuitenkin ollut enempi viemässä hallituksen kassaan rahaa kuin omalle tililleen? Kovaa kinaa kuitenkin Abbasin kanssa niistä ulkopuolisista rahoista.

Äänestä

..hädänalaisten ja puutteessa elävien maltillisten palestiinalaisten avunantoon?

Itse epäilen ainakin suuresti, että Hamas ostaa mainituilla rahoilla lisää raketteja ja muita terroriaseita käytettäväksi rauhantahtoista Israelia vastaan, kuten jo viime kesänä nähtiin.

Viime viikkoinakin on Gazan kaistalta harva se päivä ammuttu raketteja Israelin siviilialueille, vaikka aseleposopimus on voimassa, mutta olenkin siitä vakuuttunut, etteivät ampujat ole maltillismielisiä palestiinalaisia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juupis kirjoitti:

Hamasilainen palepääministeri Hania palasi Gazaan 20 miljoonaa dollaria liiveissään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu