Kirkon ainoa tehtävä on toimia seremoniamestarina omimissaan juhlatilaisuuksissa, häät hautajaiset ja kaikkein irvokkain juhla: kastajaiset, jossa pääosan esittäjälle ei varata mitään oikeuksia.
Kirkon työntekijät ovat järestään, rehellistä työtä vieroksuvia hihhuleita jotka hakevat vain helppoa elämää toisten kustannuksella.
Erotkaa siitä porukasta.
Kirkon työntekijät ovat järestään, rehellistä työtä vieroksuvia hihhuleita jotka hakevat vain helppoa elämää toisten kustannuksella.
Erotkaa siitä porukasta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Työnjohto on kuitenkin ala-arvoista toisissa seurakunnissa ja ne kärjistävät kirkon yleistä mainetta työnantajana.
"Kirkon työntekijät ovat järestään, rehellistä työtä vieroksuvia hihhuleita jotka hakevat vain helppoa elämää toisten kustannuksella."
Ystäväpiiriini kuuluu monta kirkon palveluksessa olevaa, joista kukaan ei ole etsinyt helppoa tai hyvin palkattua työtä. Luuletko, että haudankaivaminen on sen helpompaa kuin ojankaivaminen, kirkon siivoaminen mukavampaa kuin toimiston siivoaminen. Kirkkoherrojen alapuolella on pappien palkkaus kehno. Kirkon kangistunut hierarkia ei sovi nykyaikaan ja suureen organisaatioon liittyy aina ongelmia.
Jos minun pitäisi mennä junalla Turkuun, menisin Turun junaan vaikka Jyväskylän junassa olisi mukavampi konduktööri. Minun tapaamani kirkon työntekijät ovat (pääsääntöisesti) ahkeria ja omistautuneita työlleen, mutta en usko itse tuotteeseen ja siksi en kuulu kirkkoon. Minusta on väärin, että lapset liitetään kirkkoon vanhempiensa takia (kostetaan kolmanteen ja neljänteen polveen vanhempiensa synnit :-) ja muutkin kirkkoa suosivat lait tulisi muuttaa. Ainoa keino tähän pääsemiseksi on kirkon jäsenmäärän pienentäminen, ellei Luoja suo apua, ja hajota kirkkoa sisältäpäin.
Minusta on väärin, että ateistiset vanhemmat antavat lapsilleen ei kristillisen kasvatuksen. Se on valinta ja päätös lapsen puolesta. Lapsen pitäisi ensin saada rauhassa kasvaa puolueettomassa tilassa ja kääntyä sitten vasta aikuisena ateistiksi, jos itse haluaa.
Luonnollisesti lapsille kerroin uskostani yliluonnollisiin asioihin - tai pikemmin sen puutteesta. Meillä on kirjahyllyssä useita metrejä uskonnollisia kirjoja, joita he ovat saaneet lukea vapaasti (toinen lapsistani oppi lukemaan kolmivuotiaana, mutta en ole nähnyt hänen koskevan Raamattuun :-).
"Minusta on väärin, että ateistiset vanhemmat antavat lapsilleen ei kristillisen kasvatuksen."
Tasapuolisuuden vuoksi ateistien ja kristittyjen pitäisi antaa lapselle myös islamilainen, juutalainen ja saatanallinen kasvatus. Minä olen yrittänyt antaa lapsilleni kasvatuksen tilalta lähimmäisenrakkautta ja turvalliset rajat.
palstaa ovat todella huolissaan kirkostamme.
Me siis rakastamme omaa lutkukirkkoamme ihtohimoisesti!
Välinpitämättömyys on aina joka asiassa tuhoisinta!
Tarkoitatko, että kirkollinen kasvatus on puolueeton tila???
Eipä se paljon vaikuta kenenkään iankaikkisuusosaan kuuluuko kirkkoon vai eikö. Se vaikuttaa ollaanko Jeesuksen omia vai eikö olla. Jumala kutsuu jokaista ihmistä pelastukseen muutaman kerran elämän aikana. Jos Jeesuksen valmistama sovitustyö torjutaan saa iankaikkisuutensakin viettää ilman Jumalaa.
Sanasi ovat enimmäkseen täyttä asiaa! Tosin täytyy myöntää tasapuolisuuden nimissä, että tiedän joitakin pappeja, jotka vaikuttavat ihan oikeasti humaaneilta. Omassa seurakunnassani on kuitenkin aivan liikaa populistisia tai suvaitsemattomia pappeja ja kirkkoneuvostolaisia.
Minulle tulee joka kerta todella paha olo kun näen tällaisia sepustuksia mielipidepalstalla. Mikä siis ohjeeksi? Lopetatteko näin typerien mielipiteiden kirjoittamisen vai rupeanko minä boikotoimaan tällaisia palstoja?
Mene ja eroa kirkosta mennessäs, kjeh...