käännösapua englannissa

EnVaanOsaa

Juu, olis sellanen englannin puhe enkä osaa kääntää paria lausetta, eli siis miten sanotaan:

1. Saimme Matin niin, että näimme kaupan seinällä ilmotuksen kissasta, joten äitini kävi hakemassa sen.

2. Väritykseltään kissani on musta, ruskea ja valkoinen. Selkäpuolella on ruskeaa ja mustaa, vatsa, kaula ja tassut ovat valkoiset.

3. Matti on rodultaan maatiaiskissa.

olisin tosi ilonen jos voisitte auttaa... :)

3

4143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paula K.

      1. Siis kyse on puheesta? Voisit sanoa vaikka "So how did we get Matti? There was this advertisement about a cat in a local shop, and my mother just went and got him." (Kirjaimellisesti "Miten siis saimme Matin? Paikallisessa kaupassa oli ilmoitus/mainos kissasta, ja äitini vain kävi hakemassa sen." Kuulostaa hieman kummalliselta suomeksi, mutta tuollainen johdatteleva, itselle esitetty kysymys on ihan tavallista englannissa (kunhan olet viitannut Mattiin aikaisemmin ainakin kerran).)

      2. My cat's coloring is a combination of black, brown and white. His back is brown and black, and his stomach, neck and paws are white. (Kirjaimellisesti "Kissani väritys on yhdistelmä mustaa, ruskeaa ja valkoista. Sen selkä on ruskea ja musta, ja sen vatsa, niska ja tassut ovat valkoiset.")

      3. Maatiaiskissalle ei taida olla suoraa englanninkielistä vastinetta. Vaikka maatiaisia sanotaankin kotikissoiksi (ja rotukissoja ilmeisesti ei), suora käännös "domestic cat" tai "house cat" antaa todennäköisesti väärän kuvan. Minä sanoisin vaikka "Matti is not a pure-bred cat." Ja mahdollisesti perään "He doesn't resemble any pure breed either." tai "Of pure breeds he most closely resembles [name of the breed]." Eli Matti ei ole puhdasrotuinen rotukissa eikä muistuta mitään puhdasta rotua tai muistuttaa eniten [rodun nimi].

      • Paula K.

        3. Tietysti voisi myös luultavasti sanoa "mixed-breed" eli sekarotuinen. En tiedä kissoista niin paljoa, että osaisin sanoa pidetäänkö suomalaisia maatiaiskissoja nykyään omana (ei-rotukissa) rotunaan.


    • Anonyymi

      1 - My mother saw a announcement on stores wall of Matti for sale, and she bought him.

      2 - Matti is black, brown and white. Matti's back is brown and black, and that means his stomach, neck and pads is white.

      3 - Matti's breed is a Home cat

      Tiedän et kirjotan vastauksen vähän liian myöhään mut ainakin mun enkun kielitaito sai käyttöä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe