Mikseri hindut ja buddhat

niin että kristityillä on verinen tausta ja lähi-idässä Islamilaiset pommittelee muita kansoja sekä juutalaiset riehuu palestiinassa.
Mikseivät hindut, buddhat ja muut idän uskonnot sodi ja riitele? Vai onko tästä vaiettu?

Pitäis käännyttää kaikki hihhulit vegetareiksi ja meditoimaan niin johan loppuis sodat.
4237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siksi kun heillä ei ole harhaan johtavaa saatanallisuutta kuten meillä nuo kristinuskon suunnat vaan heillä on oikeaoppisuus sieluissa.

Äänestä

Oletko tosiaankin täysin tietämätön tämän maailman asioista. Etkö lue muita lehtiä kuin mustanaamioita ja aku ankkoja? Kyllä esimerkiksi näissä maissa kuten Intiassa, Burmassa, Nepalissa, Kiinassa, Japanissa, Malesiassa ja Indonesiassa sekä ennen muinoin Koreassa ovat sotineet hindulaiset ja buddhalaiset sekä sintolaiset että sikhiläiset tappaen toinen toisiaan, ja lisää voi löytää kunhan vaan etsii tai seuraa tämän maailman tapahtumia. Ota sinäkin silmälaput ja korvatulpat pois niin kyllä se siitä sitten alkaa se oikea tieto tulvia pään sisään.

Äänestä

Tästä vähän tietoa rauhan uskontojesi toiminnasta:
http://www.stefanus.fi
Lukaisepa vähän linkkejä sivulta.

Äänestä
  • Mitä tulee itämaisiin "rauhan" uskontoihin, niin kyllä sielläkin päin on historian aikana riehuttu ihan tarpeeksi, kuten Euroopassakin.

    Japanissa on historian kuluessa taisteltu jatkuvasti,
    ja siellä sentään harjoitetaan buddhismia, shintoismia
    ja kungfutselaisuutta. Sekoilivat esim. toisen maailman
    sodan aikana pahemman kerran. Sen jälkeen ovat olleet hetken siivosti.

    Myanmaria (ex Burma) hallitseva sotilasjuntta harjoittaa niin sanottua buddhalaista sosialismia, ja pääsee uutisiin tämän tästä. Sotilashallinnon ihmisoikeusloukkaukset, kuten opiskelijamielenosoitusten verinen hajottaminen ja etnisten vähemmistöjen pakkomuutot ovat saaneet kansainvälistä kritiikkiä. Vuonna 1992 noin 200 000 vainottua muslimia pakeni maasta rajan yli Bangladeshiin.

    Intiassa rauhaa rakastavat hindut ovat toimineet näin: "Viime vuosien aikana monissa Intian osavaltioissa on esiintynyt uskonnollisia väkivaltaisuuksia, kun äärihindut ovat alkaneet avoimesti vastustaa kristittyjä. Tammikuussa 1999 murhattiin australialainen lähetystyöntekijä ja hänen kaksi poikaansa polttamalla heidät kuoliaiksi Orissan osavaltiossa. Teon takana olivat äärihindut. Kristinuskoon kääntyvät hindut joutuvat usein perheidensä hylkäämiksi ja he kärsivät köyhyydestä ja syrjinnästä."
    ..."Viime vuosina on kerrottu pastoreista ja papeista, joita on pahoinpidelty, nunnista, joita on häiritty ja raiskattu sekä kokonaisista kristittyjen kylistä, joita on poltettu. Erilaisia väkivallantekoja, jotka kohdistuvat kristittyjä vastaan, tapahtuu erityisesti Orissassa ja Gujaratissa. Edellä mainitun kaltaisia väkivaltatapauksia on vuoden 1998 jälkeen kirjattu noin 200 /vuosi (The All India Christian Council)." - noista voi lukea esimerkkejä: http://www.stefanus.fi/uutisarkisto.html#int

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tapatoisiaan tai muita? kirjoitti:

niin että kristityillä on verinen tausta ja lähi-idässä Islamilaiset pommittelee muita kansoja sekä juutalaiset riehuu palestiinassa.
Mikseivät hindut, buddhat ja muut idän uskonnot sodi ja riitele? Vai onko tästä vaiettu?

Pitäis käännyttää kaikki hihhulit vegetareiksi ja meditoimaan niin johan loppuis sodat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu