Hulvatonta

Testataanpa palstalaisten huumorintajua. Hikipedia (Wikipedian parodia) on laajentanut sanakirjaansa myös jehovantodistajiin. Oli kieltämättä kyllä yllättävänkin asiantuntevasti ja hyvin parodioitu Wikipedian lisäksi myös jehovantodistajuutta.

Nauraa ken uskaltaa (minä nauroin)...

http://hiki.pedia.ws/wiki/Jehovantodistajat
121089
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Nauru pidentää ikää,olipa tosi hauska!!Kuka lienee kirjoittaja,kiitos hänelle!!!

Äänestä

todella mukava sivu!!!

Äänestä

Tuo täyttää jo herjauksen tuntomerkit, ja muutenkin huonoa huumoria.

Ajatelkaa jos joku kiinnostunut lukeee tuollaista roskaa ja luulee että siinä on jotain perää. muutenkin jo moni internetistä saa huonoa informaatiota joka saattaa eksyttää totuudesta, ja vaikeuttaa meidän työtä.

Äänestä
  • Aloittaja

    >>Tuo täyttää jo herjauksen tuntomerkit, ja muutenkin huonoa huumoria.

    Huumori on sellainen laji, josta ei löydy kaikille sopivaa linjaa. Voisit ajatella sitä ikäänkuin maku-asiana. Ei auta kiisteleminen.

    >>Ajatelkaa jos joku kiinnostunut lukeee tuollaista roskaa ja luulee että siinä on jotain perää.

    En usko että kukaan, joka osaa päätyä tuolle sivulle ei tiedä lukevansa huumorilla viritettyä sivustoa, voitko sinä? Sitä paitsi, huumorin varjolla esitettyjä totuuksia on viljelty maailman sivu. Samaan tapaan tässäkin oli paljon myös silkkaa faktaa - huumorilla maustettuna.

    >>muutenkin jo moni internetistä saa huonoa informaatiota joka saattaa eksyttää totuudesta, ja vaikeuttaa meidän työtä.

    Mistä luulet johtuvan, että henkilö joka on lukenut kirjahylly kaupalla vartiotorniseuran julkaisuja, voi menettää uskonsa vartiotorniseuraan ehkä yhdenkin sivuston tai kriittisesti vartiotorniseuran tekemisiä tarkastelevan kirjan avulla? Kertooko se mitään siitä totuudesta, jota vartiotorniseura yrittää jäseniltään peitellä? Kuinka kestävälle perustalle sellainen totuus on rakennettu jos sitä ei voi eikä saa kunnolla koetella?

    Äänestä

  • poistamaan ovikellon teidän kilkuttelijoiden takia, mutta lippuja ja lappuja tippuu postiluukusta-ilmeisesti koko torni ei mahdu? alaovellakin on sähkölukko ja ovisummeri, mutta jotenkin pääsette käytävään-kaukana on kotirauha!

    Äänestä

  • "...postiluukusta...[tippuu yleensä lauantaisin] huonoa informaatiota joka saattaa eksyttää totuudesta, ja vaikeuttaa meidän työtä."

    Ihan totta. Samaa mieltä olen.

    Äänestä

  • juttu susältää? Minä en löuänyt yhtään, vaan kaikki tieto oli ihan totuudellista.

    Äänestä

  • Mikä on oikeaa totuutta ja mikä ei? Pitääkö sitä oikein "työkseen" kulkea ihmisten ovien takana kertomassa sellaista soopaa, minkä joku amerikanpoika on vimpsahtaessaan keksinyt? Joku voi pitää sitä kotirauhan häiritsemisenä. Raamattua voi lukea ilman, että tarvitsee kuulua mihinkään epämääräiseen ryhmään ja että uskoo sellaisiin hölynpölyihin, mitä lahkonne julistaa.

    Ja tuosta 144 000 taivaspaikasta, eikös ne ole aika päiviä sitten täyttyneet, jos järjestönne on maailmanlaajuinen? Mihinkähän loput joutuu, ruotsinlaivalle vai?

    Äänestä

  • myös mormoonit ,kuten jt ja katolinen kirkko pääsivät esille,kyllä oli hauskaa luettavaa,täys kymppi kirjoittajalle kuka lieneekin,aivan hulvattoman hauskasti kirjoitettu ja ominaispiirteet kustakin suunnasta hyvin tuotu esille!!!!!!!Kiitos kirjoittajalle hersyvästä naurusta!!!!

    Äänestä

nauroin.
Naurattaa se tosiasia miten, ihmiset asennoituvat totuutta vastaan, tietämättään, ja heidätkin armahdetaan.

Äänestä
  • Aloittaja

    >>Naurattaa se tosiasia miten, ihmiset asennoituvat totuutta vastaan, tietämättään,

    Entäs me jotka tiedämme varsin hyvin sen totuuden sisällön, jota vastaan asennoidumme kielteisesti? Oletko koskaan muuten ajatellut, että minkähän ihmeen syyn takia ihminen, joka on ollut vaikka vuosikymmeniä jehovantodistaja, voi tulla siihen tulokseen, että vartiotorniseuran kehittelemä jehovantodistajuus olikin yksi suurenmoinen floppi ja siitä on päästävä eroon? Kuinka se on mahdollista?

    Tähän kun vielä ymppäät vartiotorniseuran ohjeen jäsenilleen, jossa kielletään kriittisen materiaalin tutkiminen vartiotorniseuran tekemisistä, niin sopan pitäisi olla jo aikalailla valmis.

    >>ja heidätkin armahdetaan.

    Armahduksia jakelet sitten kenen valtuutuksella?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tonza1379 kirjoitti:

Testataanpa palstalaisten huumorintajua. Hikipedia (Wikipedian parodia) on laajentanut sanakirjaansa myös jehovantodistajiin. Oli kieltämättä kyllä yllättävänkin asiantuntevasti ja hyvin parodioitu Wikipedian lisäksi myös jehovantodistajuutta.

Nauraa ken uskaltaa (minä nauroin)...

http://hiki.pedia.ws/wiki/Jehovantodistajat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu