osaavatko kepulaiset pyytää anteeksi

Täällä faktana kerrottu, että Hienäluoma oli kaatamassa Lakeuden korppikotkaa ja olisi ajanut Lipposta pääministeriksi. Asian todistamiseksi on esitetty Itälän lausumaa. Tämän päivän Turun samomissa on totuus.Taas todistettiin, että kepu pettää aina ja city-kepu vieläkin usemammin Nyt olisi Keriksellä ja muilla kepulaisilla anteeksi pyynnön paikka.

Lukekaa kepuloiset totuus


"Vain pääministeri haluttiin syrjäyttää"
Itälä kiistää Heinäluoman pyrkineen kaatamaan Jäätteenmäen hallituksen

LEENA KORJA-KASKIMÄKI

Europarlamentaarikko Ville Itälä (kok) torjuu viimepäiväiset lehtitiedot, joiden mukaan demareiden nykyinen puheenjohtaja, Sdp:n entinen puoluesihteeri Eero Heinäluoma olisi viime eduskuntavaalien jälkeen alkukesästä 2003 yrittänyt kaataa Anneli Jäätteenmäen (kesk) johtaman punamultahallituksen kokoomuksen eli opposition avulla.

- Kokoomuksessa ei mietitty välikysymyksen tekemistä. Oikeanlaista hallitusta ei kokoomuksen mielestä tullut, mutta hallituksen kaadolle ei tuolloin ollut oikea aika eikä paikka. Hallituksen kaatamisella olisi saattanut olla arvaamattomat seuraukset, Itälä korosti Turun Sanomille perjantaina Brysselistä. Itälä oli alkukesästä 2003 kokoomuksen puheenjohtaja.

Hänestä Heinäluomasta on tehty tarinan konna.

- Heinäluoma ei missään tapauksessa ollut kaatamassa hallitusta vaan syrjäyttämässä Anneli Jäätteenmäen. Muu on väärää historiankirjoitusta. Tarinan konna on kyllä muualla, Itälä tähdentää.

"Lipposella ei aikomusta pääministeriksi"

Hänestä kyse oli yksinkertaisesti siitä, että demarit olivat saaneet tiedon, miten Jäätteenmäki oli saanut kuuluisat Irak-asiakirjat.

- Siksi demareiden luotto Jäätteenmäkeen oli mennyt ja tämä haluttiin ulos hallituksesta koskematta muuhun hallitukseen.

Itälä torjuu myös Jäätteenmäen väitteet, joiden mukaan tämän syrjäyttämisen takana olisi ollut demareiden suunnitelma nostaa Paavo Lipponen takaisin pääministeriksi.

- Puhuin tuolloin myös Lipposen kanssa luottamuksellisesti. Yksityiskohtiin en palaa, mutta varmaa on, että hänellä ei ollut aikomusta ryhtyä pääministeriksi. Lipponen ei tällaisessa asiassa ole mikään tuuliviiri.

Itälä tähdentää, että jos Lipponen olisi halunnut pääministeriksi, hänestä olisi sellainen voitu tehdä siinä vaiheessa, kun pääministeriksi ryhdyttiin puuhaamaan keskustan vastentahtoista Matti Vanhasta.

Anneli Jäätteenmäen haastattelusta vuodenvaihteessa alkanut keskustelu siitä, mitä oikeastaan tapahtui vaalien loppusuoralla ja Jäätteenmäen hallituksen alkumetreillä, liittyy Itälästä lähestyviin vaaleihin.

- Vaaleissa on aina haastaja ja haastettava sekä kolmas, jolle jää se korvapuusti. Viimeksi näin kävi kokoomukselle. Nyt keskusta ei ole poliittisilla ansioilla päässyt oikeisiin tekoihin. Siksi se yrittää olemattomalla teorialla haastaa demareita, Itälä summaa.

Julkaistu 6.1.2007 1:32:15


http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2007-01-06,104:2:429886,1:0:0:0:0:0:
20852
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

lusikalla annettu niin ei voi vaatia kauhalla


kepulaiset ovat kaikki MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ tyyppejä

Äänestä

raukka sitä että Annelista tuli pääministeri. Hänhän mainosti itseään jo ennen vaaleja tulevana Pääministerinä. Lipponen siis.

Mitä se vatipää itse touhuili Bushin kanssa SUOMEN KANSALAISTEN puolesta. Hänellä ei ollut mitään valtuuksia siihen.

Onneksi on vaalit tulossa, nyt on AIKA näyttää keneen oikeasti luotetaan. Typerät valheet on jo aloitettu, lupaukset joita ei koskaan lunasteta.

Minä en ole kepulainen, ei löydy mitään jäsenkirjoja. Aion ystävieni ja tuttavieni kanssa äänestää todellakin tarkkaan harkiten.

On uusien tuulien aika.
Olenhan myös minäkin yksi edustajien työnantajista ja jos minua ei kuunnella, äänestän protestoiden.

-S-

Äänestä

ja nähnyt pahaa unta. Todistajan ei saisi laskea lööperiä.

Pyytäessään Kokoomusta tekemään välikysymyksen, ei Ville Itälän yön yli nukkumisen jälkeen ollutkaan kysymys epäluottamuslauseen esittämisestä Anneli Jäätteenmäen hallitukselle, mihin ainakin kaikkein lipposlaisimmat kansanedustajat olisivat yhtyneet.

Jouni Backmanin lappu Timo Kallille, missä luki "VAIN pääministerin vaihdos - ei muita muutoksia", osoittaa, että SDP:ssä oli innostus laajemmallekin hallitusremontille.

Ellei tämä olisi onnistunut, olisi tietenkin yritetty sinipunahallitusta ja Lipposta takaisin.

Jos yritys olisi epäonnistunut, olisi Kokoomuksesta tehty arvottoman näytelmän konna.

Don Heinäluoma taas asialla....

Ville Itälällä on väyrysläisiä tapoja. Hän on nukkunut "yön yli" ja tullut aivan toisenlaiseen tulokseen.

Ville Itälä on holkerisoitumassa ja Keskustan itsensäkin pyynnöstä alkaa muistuttamaan Eino Uusitaloa, jota Keijo Korhonen luonnehti imeläksi Eikaksi.

Äänestä

No, en halua sentään väittää kaikkia keskustalaisia niin sivistymättömiksi, ettei heistä kenelläkään olisi mitään tapoja eikä siis kykyä anteeksipyyntöön, jos se olisi aiheellinen. Mutta puhun nyt kepulaisista.

Sen vuorenvarmaksi tiedän omalta kohdaltani, että täällä tunnettuina esiintyvistä ainakaan Seppo Hietasella (CITY-Keskusta) ja Jorma Laitisella (Emeritus) siihen tarvittavaa sivistystä ja tapoja ei ole.

Samaa joukkoa, ja jos mahdollista, vielä törkeämpääkin, on sitten noissa rekisteröimättömissä (sonnimies, huomioitsija ja hyvin monet mitään vakionikkiä käyttämättömät) vaikka kuinka paljon.

Ei kai juuri ketään mitenkään pysty törkeämmin loukkaamaan, kun nuo tahot ovat minua loukanneet, mm. henkilööni kohdistuvilla valheellisilla törkeillä herjoillaan ja jopa edesmennyttä vaimoani - todella hyvää ja sivistynyttä ihmistä - ja hänen muistoaan törkeästi häpäisemällä.

Erotuksesksi oikeista keskustalaisista olenkin ruvennut kutsumaan noita vain kepulaisiksi. Ja voin vakuuttaa, että kepulainen ei osaa pyytää anteeksi. Hän ei yksinkertaisesti näe rajaa sopivan ja sopimattoman välillä. Tai sitten ei siitä hiukkaakaan välitä, vaan oikein koettaa olla niin törkeä kuin vain alhainen mieli ja likainen mielikuvistus suinkin mahdollistavat.

Äänestä
  • Tuohduin tuossa sen verran, että puhuin vain itseeni kohdistuneista anteeksipyytämättä jääneistä törkeyksistä.

    En nyt kovin vaatisikaan, että poliittisia mielipiteitään kenenkään pitäisi anteeksipyytää, mutta voisihan edes tunnustaa olleensa väärässä, kun väärässäolo varmaksi osoitetaan. Kuten nyt esille ottamassasi asiassa.

    Mutta ei kepulaisen kantti varmaan riitä siihenkään. Eihän Anneli valehdellut kertaakaan v. 1993, eikä lamakriisimme ollut pieneltäkään osaltaan Kekkosen väärän politiikan syytä, vaan Koiviston ja Holkerin aiheuttama, ja Ahohan meidät nosti lamasta, eikä suinkaan Lipponen. Noinahn se menee kepulaisen ajatus. Ei kai sentään ajatus oikeasti, mutta puhe kuitenkin.

    Äänestä

  • "Sen vuorenvarmaksi tiedän omalta kohdaltani, että täällä tunnettuina esiintyvistä ainakaan Seppo Hietasella (CITY-Keskusta) ja Jorma Laitisella (Emeritus) siihen tarvittavaa sivistystä ja tapoja ei ole."
    --------------------------------
    ...minun osaltani, mistä syystä minun pitäisi sinulta anteeksi pyytää?

    Äänestä

  • Emeritus kirjoitti:

    "Sen vuorenvarmaksi tiedän omalta kohdaltani, että täällä tunnettuina esiintyvistä ainakaan Seppo Hietasella (CITY-Keskusta) ja Jorma Laitisella (Emeritus) siihen tarvittavaa sivistystä ja tapoja ei ole."
    --------------------------------
    ...minun osaltani, mistä syystä minun pitäisi sinulta anteeksi pyytää?

    Korhonen varmaan tarkoitti sanoessaan, puhuessaan kepulaisesta :"Hän ei yksinkertaisesti näe rajaa sopivan ja sopimattoman välillä."

    Äänestä

  • Emeritus kirjoitti:

    "Sen vuorenvarmaksi tiedän omalta kohdaltani, että täällä tunnettuina esiintyvistä ainakaan Seppo Hietasella (CITY-Keskusta) ja Jorma Laitisella (Emeritus) siihen tarvittavaa sivistystä ja tapoja ei ole."
    --------------------------------
    ...minun osaltani, mistä syystä minun pitäisi sinulta anteeksi pyytää?

    ...etsimällä kaikkia niitä törkeyksiä, joita minulle sanoit syksyllä 2004 tuotuani täällä julki vaimoni jo aikoja sitten parantumattomaksi todetun syöpäsairauden nopean pahenemisen, jonka johdosta hän pian joutui saattohoitoon Terhokotiin, jossa kaksi viikkoa myöhemmin kuoli.

    Mutta linkin muutamaan niistä olen tallettanut, ja niistä yhden poimin tähän kokonaisenakin; ellet tuotakaan näe sopimattomaksi, niin asia todellakin on siten kuin sanoin ja joku näkyy vahvistavan: et näe sopivan ja sopimattoman välistä rajaa.


    Surullista ja säälittävää.
    Kirjoittanut: Jorma Laitinen 22.8.2004 klo 13.31


       Olen vilpittömästi pahoillani vaimosi vakavasta sairaudesta ja toivon hänen siitä vielä toipuvan, sairaudestahan on aina mahdollista parantua.
    Vammaisuuden suhteen onkin sitten toinen juttu, sen kanssa täytyy vain tottua elämään.
    Kun olen jonkun verran kirjoituksiasi lukenut, olen tullut siihen tulokseen, että sinä olet hyvin sopeutunut vammasi kanssa elämään. Kenties et itse tiedostakaan ongelmaasi ja sehän toisaalta hyvä juttu.
    Mutta ympäristön ja ehkä läheistesi kannalta se ei olekaan ihan yksi lysti. Aina voi olla ihmisiä, jotka ottavat juttusi todesta ja jopa uskovat niihin. Esimerkiksi tuo vaimosi vakavasta sairaudesta kertominen nettikeskustelun argumenttina ja sillä säälipisteiden kerääminen oli kyllä jo pohjanoteeraus, voisit vähän ajatella myös läheisiäsi, toivottavasti eivät lue juttujasi.
    Neuvoisinkin sinua keskittymään muistelmatyyppiseen kaunokirjallisuuteen (senhän sinä kyllä osaat) ja jättäisit tuon patologisen poliittisen valehtelun ja historian vääristelyn vähemmälle.


    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000004378760

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000004381859#22000000004381859

    Äänestä

  • JormaKKorhonen kirjoitti:

    ...etsimällä kaikkia niitä törkeyksiä, joita minulle sanoit syksyllä 2004 tuotuani täällä julki vaimoni jo aikoja sitten parantumattomaksi todetun syöpäsairauden nopean pahenemisen, jonka johdosta hän pian joutui saattohoitoon Terhokotiin, jossa kaksi viikkoa myöhemmin kuoli.

    Mutta linkin muutamaan niistä olen tallettanut, ja niistä yhden poimin tähän kokonaisenakin; ellet tuotakaan näe sopimattomaksi, niin asia todellakin on siten kuin sanoin ja joku näkyy vahvistavan: et näe sopivan ja sopimattoman välistä rajaa.


    Surullista ja säälittävää.
    Kirjoittanut: Jorma Laitinen 22.8.2004 klo 13.31


       Olen vilpittömästi pahoillani vaimosi vakavasta sairaudesta ja toivon hänen siitä vielä toipuvan, sairaudestahan on aina mahdollista parantua.
    Vammaisuuden suhteen onkin sitten toinen juttu, sen kanssa täytyy vain tottua elämään.
    Kun olen jonkun verran kirjoituksiasi lukenut, olen tullut siihen tulokseen, että sinä olet hyvin sopeutunut vammasi kanssa elämään. Kenties et itse tiedostakaan ongelmaasi ja sehän toisaalta hyvä juttu.
    Mutta ympäristön ja ehkä läheistesi kannalta se ei olekaan ihan yksi lysti. Aina voi olla ihmisiä, jotka ottavat juttusi todesta ja jopa uskovat niihin. Esimerkiksi tuo vaimosi vakavasta sairaudesta kertominen nettikeskustelun argumenttina ja sillä säälipisteiden kerääminen oli kyllä jo pohjanoteeraus, voisit vähän ajatella myös läheisiäsi, toivottavasti eivät lue juttujasi.
    Neuvoisinkin sinua keskittymään muistelmatyyppiseen kaunokirjallisuuteen (senhän sinä kyllä osaat) ja jättäisit tuon patologisen poliittisen valehtelun ja historian vääristelyn vähemmälle.


    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000004378760

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000004381859#22000000004381859

    anteeksipyydettävää tuossa on? Ainoa törkyjen
    latelijahan siinä olet sinä itse.

    Äänestä

  • JormaKKorhonen kirjoitti:

    ...etsimällä kaikkia niitä törkeyksiä, joita minulle sanoit syksyllä 2004 tuotuani täällä julki vaimoni jo aikoja sitten parantumattomaksi todetun syöpäsairauden nopean pahenemisen, jonka johdosta hän pian joutui saattohoitoon Terhokotiin, jossa kaksi viikkoa myöhemmin kuoli.

    Mutta linkin muutamaan niistä olen tallettanut, ja niistä yhden poimin tähän kokonaisenakin; ellet tuotakaan näe sopimattomaksi, niin asia todellakin on siten kuin sanoin ja joku näkyy vahvistavan: et näe sopivan ja sopimattoman välistä rajaa.


    Surullista ja säälittävää.
    Kirjoittanut: Jorma Laitinen 22.8.2004 klo 13.31


       Olen vilpittömästi pahoillani vaimosi vakavasta sairaudesta ja toivon hänen siitä vielä toipuvan, sairaudestahan on aina mahdollista parantua.
    Vammaisuuden suhteen onkin sitten toinen juttu, sen kanssa täytyy vain tottua elämään.
    Kun olen jonkun verran kirjoituksiasi lukenut, olen tullut siihen tulokseen, että sinä olet hyvin sopeutunut vammasi kanssa elämään. Kenties et itse tiedostakaan ongelmaasi ja sehän toisaalta hyvä juttu.
    Mutta ympäristön ja ehkä läheistesi kannalta se ei olekaan ihan yksi lysti. Aina voi olla ihmisiä, jotka ottavat juttusi todesta ja jopa uskovat niihin. Esimerkiksi tuo vaimosi vakavasta sairaudesta kertominen nettikeskustelun argumenttina ja sillä säälipisteiden kerääminen oli kyllä jo pohjanoteeraus, voisit vähän ajatella myös läheisiäsi, toivottavasti eivät lue juttujasi.
    Neuvoisinkin sinua keskittymään muistelmatyyppiseen kaunokirjallisuuteen (senhän sinä kyllä osaat) ja jättäisit tuon patologisen poliittisen valehtelun ja historian vääristelyn vähemmälle.


    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000004378760

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000004381859#22000000004381859

    Eikä löydy muualtakaan mitään kirjoituksiani sinun silloin vakavasti sairastavasta vaimostasi. Sinua kyllä olen arvioinut, mutta kyllä sinun arviosi minusta vielä voiton vie.

    Äänestä

  • Emeritus kirjoitti:

    Eikä löydy muualtakaan mitään kirjoituksiani sinun silloin vakavasti sairastavasta vaimostasi. Sinua kyllä olen arvioinut, mutta kyllä sinun arviosi minusta vielä voiton vie.

    …jokaiselle ajattelevalle ihmiselle lienee tullut selväksi, että et todellakaan tunne rajaa sopivan ja sopimattoman välillä. Minun mielipiteeni eräästä poliitikosta, Urho kekkosesta, on sinun mielestäsi sopimattominta mitä kuvitella saattaa, omat mielipiteesi minusta, tavallisesta ihmisestä ja minun silloisista murheistani olivat sinulle mitätöntä siihen verrattuna.

    Lopuksi tuossa vain muutama ote tuolloisita puheistasi (löytyvät edellisen puheenvuoroni linkeistä):

    - - -

    Ja jos sinä tällaiselle poliittiselle keskustelupalstalle tuot vaimosi vakavan sairauden ikäänkuin vahvistamaan näkemyksiesi oikeutusta, niin sitä voidaan kutsua kansanomaisesti sanoen pahimman laatuiseksi huoraamiseksi.


    Ja mikähän sinä olet arvostelemaan toisten kirjoituksia paskanjauhannaksi? Sinun "Kekkostutkimuksessasi" on paska jauhettu sellaiseksi lemuavaksi liejuksi, ettei se enää koossa pysy. Ja tätä liejua yrität tarjota muille lukijoille! Wiljameille ja muille adjutanteillesi se voisi kyllä maistua.
    Kaiken pahan lisäksi sinä "saatanan tunari" menit maustamaan keitoksesi omallasi ja läheistesi yksityisyydellä. Luojan lykky, että tuon kaiken teet nimimerkin suojasta puskasta ampuen. Toivottavasti eivät edes läheisesi tunnista sinua.
    Siinä sinun MOKASI on ollut!

    Säälistä jätän tuon vuodatuksesi kaikkien luettavaksi ja ihmeteltäväksi.
    Siinä olisi jollekin tosikolle aineksia kunnianloukkausjutun nostamiseen, mutta minulla ei ole tapana nimimerkkikirjailijoille loukkaantua. Omalla nimelläsihän sinusta ei ole muita solvaamaan, vaikka sotilas oletkin. Taidat ollakin niitä entisiä "pensasneuvostoliittolaisia" ja nykyisiä "puskaryssiä".

    - - -

    Tuossa muutama kommentti sivullisilta, jotka ilmaisevat heidän mielipidettään sinusta:


    Palaan minäkin tälle palstalle
    Kirjoittanut: (0) 22.8.2004 klo 19.20


       edes hetkeksi. Sanon Jorma Laitiselle ja myös muille hänen kaltaisilleen ihmisyyden irvikuville, että jos teillä on hiukkasenkaan tolkkua, teette julkisen anteeksipyynnön KKK:lle tällä palstalla ja tosiaankin jätätte ihmisten omaiset rauhaan yrittäessänne turhaan pärjätä sanailussa heppoisin eväin.
    KKK:lle toivotan jaksamista ja erityisesti vaimolle. Omat kokemukseni ovat samansuuntaiset perheenjäsenten sairauksien kanssa.




    En olisi uskonut sinusta, Laitinen
    Kirjoittanut: Näin on 23.8.2004 klo 17.41


       ...että enää pystyisit millään alittamaan aiemmat rimanalituksesi, mutta uskottavahan se on.

    Olet sinä sellainen hyypiö mieheksi, mitä ei enää järjellä käsitä. Olen todella iloinen, etten tunne sinua lähemmin, noiden kirjoitustesi jälkeen en todella haluakaan tuntea.

    Äänestä

  • JormaKKorhonen kirjoitti:

    …jokaiselle ajattelevalle ihmiselle lienee tullut selväksi, että et todellakaan tunne rajaa sopivan ja sopimattoman välillä. Minun mielipiteeni eräästä poliitikosta, Urho kekkosesta, on sinun mielestäsi sopimattominta mitä kuvitella saattaa, omat mielipiteesi minusta, tavallisesta ihmisestä ja minun silloisista murheistani olivat sinulle mitätöntä siihen verrattuna.

    Lopuksi tuossa vain muutama ote tuolloisita puheistasi (löytyvät edellisen puheenvuoroni linkeistä):

    - - -

    Ja jos sinä tällaiselle poliittiselle keskustelupalstalle tuot vaimosi vakavan sairauden ikäänkuin vahvistamaan näkemyksiesi oikeutusta, niin sitä voidaan kutsua kansanomaisesti sanoen pahimman laatuiseksi huoraamiseksi.


    Ja mikähän sinä olet arvostelemaan toisten kirjoituksia paskanjauhannaksi? Sinun "Kekkostutkimuksessasi" on paska jauhettu sellaiseksi lemuavaksi liejuksi, ettei se enää koossa pysy. Ja tätä liejua yrität tarjota muille lukijoille! Wiljameille ja muille adjutanteillesi se voisi kyllä maistua.
    Kaiken pahan lisäksi sinä "saatanan tunari" menit maustamaan keitoksesi omallasi ja läheistesi yksityisyydellä. Luojan lykky, että tuon kaiken teet nimimerkin suojasta puskasta ampuen. Toivottavasti eivät edes läheisesi tunnista sinua.
    Siinä sinun MOKASI on ollut!

    Säälistä jätän tuon vuodatuksesi kaikkien luettavaksi ja ihmeteltäväksi.
    Siinä olisi jollekin tosikolle aineksia kunnianloukkausjutun nostamiseen, mutta minulla ei ole tapana nimimerkkikirjailijoille loukkaantua. Omalla nimelläsihän sinusta ei ole muita solvaamaan, vaikka sotilas oletkin. Taidat ollakin niitä entisiä "pensasneuvostoliittolaisia" ja nykyisiä "puskaryssiä".

    - - -

    Tuossa muutama kommentti sivullisilta, jotka ilmaisevat heidän mielipidettään sinusta:


    Palaan minäkin tälle palstalle
    Kirjoittanut: (0) 22.8.2004 klo 19.20


       edes hetkeksi. Sanon Jorma Laitiselle ja myös muille hänen kaltaisilleen ihmisyyden irvikuville, että jos teillä on hiukkasenkaan tolkkua, teette julkisen anteeksipyynnön KKK:lle tällä palstalla ja tosiaankin jätätte ihmisten omaiset rauhaan yrittäessänne turhaan pärjätä sanailussa heppoisin eväin.
    KKK:lle toivotan jaksamista ja erityisesti vaimolle. Omat kokemukseni ovat samansuuntaiset perheenjäsenten sairauksien kanssa.




    En olisi uskonut sinusta, Laitinen
    Kirjoittanut: Näin on 23.8.2004 klo 17.41


       ...että enää pystyisit millään alittamaan aiemmat rimanalituksesi, mutta uskottavahan se on.

    Olet sinä sellainen hyypiö mieheksi, mitä ei enää järjellä käsitä. Olen todella iloinen, etten tunne sinua lähemmin, noiden kirjoitustesi jälkeen en todella haluakaan tuntea.

    ...vaikka itehän aloitit.
    Jääköön myös minunkin puoleltani, mutta palataan taas asiaan kun tunnet taas tarvetta.
    Läksiäisiksi voin vielä sanoa:
    Mies (?), joka panee vaimonsa vakavan sairaudenkin "kepun" piikkiin tällaisella poliittisella keskustelupalstalla, ei voi olla kaikki kohdallaan, pikaista paranemista sinulle.

    t.Emeritus (Jorma Laitinen)

    Äänestä

  • Emeritus kirjoitti:

    ...vaikka itehän aloitit.
    Jääköön myös minunkin puoleltani, mutta palataan taas asiaan kun tunnet taas tarvetta.
    Läksiäisiksi voin vielä sanoa:
    Mies (?), joka panee vaimonsa vakavan sairaudenkin "kepun" piikkiin tällaisella poliittisella keskustelupalstalla, ei voi olla kaikki kohdallaan, pikaista paranemista sinulle.

    t.Emeritus (Jorma Laitinen)

    on vetänyt hameen päälleen, pitäköön sitä jatkossakin. Niin akkamaisia on juttusi.

    Äänestä

  • (o) kirjoitti:

    on vetänyt hameen päälleen, pitäköön sitä jatkossakin. Niin akkamaisia on juttusi.

    Kyllä on Korhosen asiat huonosti, kun ei ton kummempia puolestapuhujia löydä.
    Pakko tunnustaa, että nimimerkin valinnassa olet onnistunut yli odotusten. (o) --> persereikä!

    Äänestä

  • Emeritus kirjoitti:

    Kyllä on Korhosen asiat huonosti, kun ei ton kummempia puolestapuhujia löydä.
    Pakko tunnustaa, että nimimerkin valinnassa olet onnistunut yli odotusten. (o) --> persereikä!

    nimimerkkini valinta on loistava, sehän on tarkoitettukin juuri siksi, että joudut katsomaan sinulle niin tuttua ilmestystä kuin persreikä!
    mitä Kork´hosen puolestapuhumista muuten löydät siitä, että pidän sinua akkamaisena?

    Äänestä

  • Emeritus kirjoitti:

    Eikä löydy muualtakaan mitään kirjoituksiani sinun silloin vakavasti sairastavasta vaimostasi. Sinua kyllä olen arvioinut, mutta kyllä sinun arviosi minusta vielä voiton vie.

    Olet ilmoittanut olleesi tietotekniikan ammattilainen. Tietysti meitä on kaikenlaisia, mutta en voi mitään, että häpeän sitä, että sinunlaisesi on kuulunut ammattikuntaani. On tietysti luonnollista, että et ole kummoisesti menestynyt.

    Äänestä

kuulla kummoinen kätyri olet ja volttit kuuluu asiaan puhumattakaa hagigsesta ja lasolista

Äänestä

Olet Pentikäinen tyhmä vasuriksikin, et ymmärrä mitään politiikasta ja uskot sokeasti SAK:n propagandaan, kun aivoillesi on mahdoton tehtävä muodostaa omia ajatuksia.

Pyydän anteeksi, että kerroin sinulle Pentikäinen totuuden. Pahoittelen ja kadun tätä kirjoitusta. Sorry vielä kerran.

Äänestä

Näin se oli kepulisopulit!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Vilho.Pentikäinen kirjoitti:

Täällä faktana kerrottu, että Hienäluoma oli kaatamassa Lakeuden korppikotkaa ja olisi ajanut Lipposta pääministeriksi. Asian todistamiseksi on esitetty Itälän lausumaa. Tämän päivän Turun samomissa on totuus.Taas todistettiin, että kepu pettää aina ja city-kepu vieläkin usemammin Nyt olisi Keriksellä ja muilla kepulaisilla anteeksi pyynnön paikka.

Lukekaa kepuloiset totuus


"Vain pääministeri haluttiin syrjäyttää"
Itälä kiistää Heinäluoman pyrkineen kaatamaan Jäätteenmäen hallituksen

LEENA KORJA-KASKIMÄKI

Europarlamentaarikko Ville Itälä (kok) torjuu viimepäiväiset lehtitiedot, joiden mukaan demareiden nykyinen puheenjohtaja, Sdp:n entinen puoluesihteeri Eero Heinäluoma olisi viime eduskuntavaalien jälkeen alkukesästä 2003 yrittänyt kaataa Anneli Jäätteenmäen (kesk) johtaman punamultahallituksen kokoomuksen eli opposition avulla.

- Kokoomuksessa ei mietitty välikysymyksen tekemistä. Oikeanlaista hallitusta ei kokoomuksen mielestä tullut, mutta hallituksen kaadolle ei tuolloin ollut oikea aika eikä paikka. Hallituksen kaatamisella olisi saattanut olla arvaamattomat seuraukset, Itälä korosti Turun Sanomille perjantaina Brysselistä. Itälä oli alkukesästä 2003 kokoomuksen puheenjohtaja.

Hänestä Heinäluomasta on tehty tarinan konna.

- Heinäluoma ei missään tapauksessa ollut kaatamassa hallitusta vaan syrjäyttämässä Anneli Jäätteenmäen. Muu on väärää historiankirjoitusta. Tarinan konna on kyllä muualla, Itälä tähdentää.

"Lipposella ei aikomusta pääministeriksi"

Hänestä kyse oli yksinkertaisesti siitä, että demarit olivat saaneet tiedon, miten Jäätteenmäki oli saanut kuuluisat Irak-asiakirjat.

- Siksi demareiden luotto Jäätteenmäkeen oli mennyt ja tämä haluttiin ulos hallituksesta koskematta muuhun hallitukseen.

Itälä torjuu myös Jäätteenmäen väitteet, joiden mukaan tämän syrjäyttämisen takana olisi ollut demareiden suunnitelma nostaa Paavo Lipponen takaisin pääministeriksi.

- Puhuin tuolloin myös Lipposen kanssa luottamuksellisesti. Yksityiskohtiin en palaa, mutta varmaa on, että hänellä ei ollut aikomusta ryhtyä pääministeriksi. Lipponen ei tällaisessa asiassa ole mikään tuuliviiri.

Itälä tähdentää, että jos Lipponen olisi halunnut pääministeriksi, hänestä olisi sellainen voitu tehdä siinä vaiheessa, kun pääministeriksi ryhdyttiin puuhaamaan keskustan vastentahtoista Matti Vanhasta.

Anneli Jäätteenmäen haastattelusta vuodenvaihteessa alkanut keskustelu siitä, mitä oikeastaan tapahtui vaalien loppusuoralla ja Jäätteenmäen hallituksen alkumetreillä, liittyy Itälästä lähestyviin vaaleihin.

- Vaaleissa on aina haastaja ja haastettava sekä kolmas, jolle jää se korvapuusti. Viimeksi näin kävi kokoomukselle. Nyt keskusta ei ole poliittisilla ansioilla päässyt oikeisiin tekoihin. Siksi se yrittää olemattomalla teorialla haastaa demareita, Itälä summaa.

Julkaistu 6.1.2007 1:32:15


http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2007-01-06,104:2:429886,1:0:0:0:0:0:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu