saunan

vaikutus

vaikuttaako sauna verenpaineeseen?

9

4657

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paine vaivaa

      Vaikuttaa alentavasti.

      • tosi?

        Mä jotenki ajattelen että se nostaisi paineita! Ja kun itsellä on vähän koholla paineet ja kysyin että saako käydä saunassa niin sanoivat että oman olon mukaan. Luulisi että siinä vaiheessa mulle ois kerrottu että se alentaa jos alentaa..


      • toope
        tosi? kirjoitti:

        Mä jotenki ajattelen että se nostaisi paineita! Ja kun itsellä on vähän koholla paineet ja kysyin että saako käydä saunassa niin sanoivat että oman olon mukaan. Luulisi että siinä vaiheessa mulle ois kerrottu että se alentaa jos alentaa..

        Moiks! Moista en minäkään ole kuullut että se alentaisi, itseltäni kiellettiin kokonaan sauna koska verenpaineeni nousi aina saunassa älyttömästi! Sauna kielto on ollut jo melkein 10 vuotta mutta verenpainelääkkeet sain vasta toissa päivänä. Eli raju on nousu minulla aina ollut saunan aikana!


      • flyer
        toope kirjoitti:

        Moiks! Moista en minäkään ole kuullut että se alentaisi, itseltäni kiellettiin kokonaan sauna koska verenpaineeni nousi aina saunassa älyttömästi! Sauna kielto on ollut jo melkein 10 vuotta mutta verenpainelääkkeet sain vasta toissa päivänä. Eli raju on nousu minulla aina ollut saunan aikana!

        Mittaan verenpaineen aika säännöllisesti illalla
        ennen saunaa ja saunan jälkeen.
        Tyypillisesti lukema on ennen saunaa esim
        145/95 ja saunan jälkeen 130/80.


    • hoitsuli

      Jos tuntee yhtään ihmisen fysiologiaa, on helppoa ymmärtää että kuumuus laskee verenpainetta. Tällöinhän pintaverenkierto kiihtyy -> suonet laajenee -> verenpaine alenee. Aleneva verenpaine kuitenkin sitten aiheuttaa syketiheyden nousun.

      http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_2000/1.syyskuu/saun3500.htm

      "Ihmisen sydän pumppaa verta noin 5 litraa minuutissa. Reippaassa saunomisessa määrä voi nousta nuorella terveellä miehellä noin 13:een litraan minuutissa. Veren paluu sydämeen hidastuu, jolloin verenpaineen ylläpito vaikeutuu.

      Verenpaineen pitämiseksi riittävällä tasolla sydämen syketaajuus nousee saunassa. Pulssi on kohtuullisessa saunomisessa 100-110 lyöntiä minuutissa, mutta kovassa saunomisessa 150-160 lyöntiä minuutissa.

      Kohtuullisessa saunomisessa sisälämpötila on noin 38 astetta ja kovassa saunomisessa noin 39,5 astetta, joka hipoo jo lämpöhalvauksen riskirajoja.

      Kun syketaajuus ylittää noin 100 lyöntiä minuutissa, käynnistyy elimistön stressihormonituotanto. Esimerkiksi lisämunuaisen tuottama noradrenaliini supistaa verenkiertoa maksassa, munuaisissa ja suolistossa ja auttaa siten lisäämään iholle menevän veren määrää. Stressihormonien lisäksi erittyy myös mielihyvähormoneja.

      Sauna on siis rasitustekijä sydämelle ja varsinkin, jos siihen liittyy uintia kylmässä vedessä. Pelkkä saunomisen aiheuttama kuormitus on kuitenkin melko vähäinen, jos pysytään kohtuudessa.

      Tohtori Olavi Luurilan tutkimusten mukaan saunominen sopii yleisesti ottaen myös sydänsairautta poteville."

      • Jappe

        Saunomisessa on tärkeintä oikea saunomislämpötila, josta myös parhaiten voi nauttia.
        Lämpötila on 70 - 90 c astetta. Jotkut saunovat kovissa lämpötiloissa, jolloin koko
        kroppa vaan liikaa rasittuu ja myös saunomisen vaarat kasvavat. Viisas ihminen ei tee
        saunomisesta rasittavaa, vaan leppoisaa ja rentouttavaa, josta parhaiten nauttii.


    • kustaa

      Vaikuttaa se laskee verenpainetta muutamaksi tunniksi johtuen hikoilusta ja suonien laajentumisesta lämmössä myös suolaa häipyy hikoilun takia verestä tavallinen keittosuola nostaa paineita jos sitä on liikaa kropassa olen itse mitannut paineet ennen ja jälkeen saunan ja niin se on

    • testattu.on

      Olen kokeeksi mitannut muutaman kerran verenpainettani rannemittarilla minuutin välein saunoessa. Mukana lauteilla on ollut muistiinpanovälineet. Lämpötila on ollut mukavat 68-70 astetta. Ikämiehenä en rasita itseäni liikaa.

      Alkutilanteessa vp 130/75, syke 55. Tulos (minuutin välein mitattuna): verenpaine laskee vähitellen ja syke nousee. Omalla kohdalla seuraavaan tapaan:

      0 min 130/75, syke 55 (...)
      5 min 115/65, syke 75 (...)
      10 min 105/60, syke 80 (hiki valuu..)
      15 min 98/55, syke 90 (suihkuun..).

      Kohtuullisesti saunoessa verenpaine siis laskee ja syke nousee. Olo onkin hyvin mukava koko loppuillan.

    • Anonyymi

      Kyllä ainakin minulta ! Mulla on vaikeuksia suolahormonin liika tuotannon kanssa saunassa hikoilee liiat suolat ja nesteet kropasta ! Paineet on mitattu ja on todistettu että saunalla on positiivinen vaikutus kestää melkein kaksi päivää jos vaikka kävis saunassa joka toinen päivä.....taitaa olla mun osalta ainoa lääke mikä auttaa!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      318
      8170
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      100
      6418
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3693
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      73
      2622
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2500
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2363
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2206
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      112
      2082
    9. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1595
    Aihe