Millainen alue Maarukka on?

Kertokaas alueella asuvat, että millaista seutua Maarukka on. Skanska rakentaa uusia kerrostaloja Maarukanrinteelle ja on pohdittu asunnon ostoa.
146239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Asiallinen alue ja rauhallinen mitä nyt pikku rähinää silloin tällöin niin kuin nyt yleensä suomalaisperheissä.asunnot pitää hyvin hintansa joten kannattva sijoitus.tervetuloa!

Äänestä

Aivan samanlainen kun muutkin Vantaalaiset lähiöt, josta kaupinki muodostuu.
Samat ilot, surut ja murheenaiheet.

Äänestä

Alue on surullisenkuuluisan Mikkolan lähiön jatke jota markkinointisyistä sanotaan Maaarukaksi.

Äänestä

ja kertokaa muutkin lisää tietoa alueesta!

Äänestä
  • Täällä on itseasiassa niin rauhallista, että siihen oli hieman vaikea tottua :)

    Ainakin tämä talo missä me asumme on rauhallinen ja hiljainen, mukavat naapurit. Asukkaita on kaiken ikäisiä, aika paljon nuorta väkeä, eläkeläisiä vähemmän.

    Lapsiperheitä alueella on paljon, vaunuja työnteleviä äitejä ja isiä riittää:) Näin talvisaikaan ulkosalla on kuitenkin aika vähän seuraa, kesällä kun lapset ovat ulkona on enemmän vilskettä.
    Itselläni kaksi pientä lasta kotihoidossa ja lasten kanssa tällä on ihanaa asua, ei tarvitse varoa kaahaavia autoja, eikä lähistöllä majaile pultsareita.

    1Äänestä

Asuin Mikkolassa lapsuuteni(muutettiin 1990 sinne ja muutin pois 1997), nykyisen Maarukan tilalla oli suo viel 10 vuotta sitten... Ns. kääntöpaikalta (jossa bussi nro 70 kääntyy takaisin) alkoi suo ja siellä oli vaan sammakonkutua ja metsää... se on nykyinen Maarukka.. Mikkolan vieressä, Mikkola on Korson minikopio, spurgui, narkkarei ja tummia tyyppei... Maarukka on 100 metrin päästä Mikkolasta, varmaan kiva katsella niitä spurguja dokaamas ex-purtsin varrella sieltä kuudennesta kerroksesta. :)

Maarukka=Mikkolan naapurissa=ei hyvä

Äänestä
  • Maailma muuttuu, tiesitkö sitä?
    Naurettavaa arvostella jotain asuinaluetta sen perusteella, mitä se on ollut 10 vuotta sitten.

    p.s. Yhtään spurgua, narkkia tai mustaa en ole täällä Maarukassa koskaan nähnyt.

    1Äänestä

Mikkolasta ei ole mitään HAITTAA!!!!!!

Äänestä

Olen asunut kolmessa eri asunnossa kolmen eri vuokranantajan alaisuudessa. Alue on onnistuttu erottamaan erittäin hyvin Mikkolasta kapealla metsävyöhykkeella. Asun paljon mieluummin täällä kuin vastaavassa asunnossa esim. Kartanonkoskella, jossa joutuisin pulittamaan vuokraa 300 euroa enemmän saman tason asunnosta. Vierellä on lisäksi erinomaiset lenkki/hiihtopolut. Maarukanmetsän alueen asukkaat ovat suurimmaksi osaksi Suomalaisia kun taas Mikkolan asukkaat ovat suurimmaksi osaksi maahanmuuttajia. Itse asiassa on aika mielenkiintoista kuinka näin lähellä toisistaan olevat asuinalueet eroavat niin paljon toisistaan.

Äänestä

Ei Mikkola ole sen kummempi asuialue, kun mikään muukaan.

Kauheeta hysteriaa juopoista ja maahanmuuttajista. Onhan siellä Maarukassakin näitä venakoita, jos totta puhutaan. (Eikös nekin ole maahanmuuttajia ?)

Äänestä

asun mikkolassa.....ja näin rauhallista taloa saa hakea.....monasti tuntuu että onko koko kerrostalo tyhjillään....eli ei mitään negatiivista sanottavaa,no toki voi toi kaupan nurkka olla toinen asia jossa on niitä kaupungin vuokra kämppiä

Äänestä

Täällä maarikassa on äärimmäisen rauhallista. kuitenkin N:15v asunu kerrontalossa(eri paikoissa) eikä koskaan oo ollu näin rauhallista. täällä nyt viimesen 6v. ja sai vielä muuttaa ihan uuteen :)

Äänestä

Muutimme hiljattain pois ja on sanottava että siellä kyllä asuu sellaisia ihmisiä (aikuisia) joilla ei ole pääkoppa ihan parhaassa mahdollisessa kunnossa. Itse aluehan on mukava ja metsien ympäröimänä.

1Äänestä

Oikea. Mamula

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


maarukanmetsä kirjoitti:

Kertokaas alueella asuvat, että millaista seutua Maarukka on. Skanska rakentaa uusia kerrostaloja Maarukanrinteelle ja on pohdittu asunnon ostoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu