Joh. 14:6
Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.
Miten pelastua taivaaseen? Sinne meno EI ole automaatio. Toivon kuitenkin, että pääset taivaan autuuteen.
Tunnusta ja hylkää syntielämäsi, sillä ihminen parahinkin on syntinen (vai väitätkö, ettet ole?) ja on näin ollen Jumalan kirkkautta vailla.
ANNA ELÄMÄSI JEESUKSELLE JA PYYDÄ HÄNTÄ HERRAKSI SYDÄMEESI.
Galleriassani on paljon matskua, josta voit oppia tuntemeen Jumalan, mutta tärkein on henk. koht. suhde Häneen.
Parempaa uutta vuotta ja toivottavasti pääset taivaaseen.
Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.
Miten pelastua taivaaseen? Sinne meno EI ole automaatio. Toivon kuitenkin, että pääset taivaan autuuteen.
Tunnusta ja hylkää syntielämäsi, sillä ihminen parahinkin on syntinen (vai väitätkö, ettet ole?) ja on näin ollen Jumalan kirkkautta vailla.
ANNA ELÄMÄSI JEESUKSELLE JA PYYDÄ HÄNTÄ HERRAKSI SYDÄMEESI.
Galleriassani on paljon matskua, josta voit oppia tuntemeen Jumalan, mutta tärkein on henk. koht. suhde Häneen.
Parempaa uutta vuotta ja toivottavasti pääset taivaaseen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
On tuolla toisessa paikaassa.
Minä en halua taivaaseen koska siellä kuuulopuheitten nmukaan on kaikki mielenvikaset.
Minun ystäväni eivät halua sinun taivaaseesi koska se on meillä jo täällä maan päällä.
Pala taivasta voi toki olla maan päälläkin, mutta kyllä taivas kuolemanjälkeisenä majana helvetin voittaa mennen tullen. Taivas on parempi kuin 5:n tähen hotelli ja se toinen paikka kyllä ei houkuttele yhtään.
Taivaassa ei ole sitä vihaa, joka nousee kirjoituksiani kohtaan. Taivaassa saamme olla yhdessä pelastettujen kanssa.
Kyllä jokaisessa paikassa tulee julistaa evankeliumia, niin vanhoille kuin nuorille, kaikki me joskus kuollaan.
No pääasia on, että sinua on tästä asiasta varoitettu, etkä voi Jumalan tuomiolla vinkua -et kun mä en tienny.
Olet liian kallis sielu-kulta helvetissä virumaan, Jumala maksoi sielustasi kalliin hinnan Golgatalla aikoinaan.
Aatteletko, ettei Jumalaa oo olemassa? Millä muulla tään kaiken elämän voit selittää? On tää luomakunta vaan kauniskin ja käsittämätön, et Jumala tän kaiken luonut on
Mieti näitä. Eipä mene aikasi hukkaan.
Varaatko itsellesi taivaallisen majan uskomalla Jeesukseen ja lähtemällä seuraamaan Häntä vai annatko saatanan sulle varaaman tulisen järven olla "lepopaikkasi".
Puhun totuutta suoraan, enkä kiellä helvetin olemassaoloa, kuten eräät ns. heng. johtajat.
Uskon Jumalaan saamieni monien rukousvastauksien kautta ja olen aivan varma, että pelastun, koska Pyhä Henki, joka on yliluonnollinen todistaa sen
usko on lahja
Terv
Reino
Aikani ei kulu hukkaan, kun
-rukoilen -Jumala vastaa
-luen sanaa -autan sillä itseäni ja muita, sillä kaikki muu katoo, mut Jumalan sana ei koskaan.
-teen taivaallisia sijotuksia, kun muut sijoittaa sellaseen, mikä on tulelle talletettua...
Näille taivaspaikkojen jakajille sun muille taivaanportin portsareille olen ruukannut lukea Helvi Hämäläisen runon:
Joku sanoo: Tässä on aita.
Sen aidan yli menen.
Joku sanoo:Tässä on muuri.
Sen muurin murskaan.
Joku sanoo: Tässä on taivas.
Niin, taivaaseen minä menen.
Minä taivaaseen menen.
Joku sanoo: Et ylitse mene, tässä on tuonen virta.
Otan kovan elämäni kiviä ja ylitse menen.
Niin: Ylitse menen ja murran muurin ja taivaaseen menen.
Kovan elämäni kiviä pitkin yli tuonen virran menen.
Voisitko vielä selventää runon ajatusta.
On oikein, että runossa oli tuonela ja se, että on kuolemanjälkeinen elämä, mutta mikä onkaan se silta, se tie jolla pääsemme kävelemään yli helvetin tulijärven???
Jeesus sanoo: Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan tule Isän tykö muuten kuin minun kauttani.
JEESUS ON TIE
Raamattua tuota monimielisesti tulkittavaa satu kirjaa kyllä osaat tulkita mutta tuota yksinkertaista runoa et?
Jeesus on kuollut joten se ei sano mitään ja ihmisten kirjoittama kirja sanoo sen mitä yksinkertaisille pitääkin.
Jeesus ei ole tie se on satua ihmisille jotka pelkäävät kuolemaa.
Ajatteleppa kun kuolet kuinka kivaa on kun joku koko ajan tulkitsee sulle esim.Kafkan teoksia.Menet minne vain niin jatkuvaa pohdiskelua siitä ja siitä teoksesta.
Rupeaiskos vituttaan?Vuodesta toiseen...
Ilman mitään omaa vain kirjoitettua kirjaa...
Ymmärrätkö?
Kyllä ihmisen Poika, Kristus kuitenkin opettaa jotta ensimmäisen kuoleman jälkeen on tulossa toinen kuolema, lopullinen kuolema. Joten miten tuo edellä sanottu vähentäisi ihmisten kuoleman pelkoa? Olettaen myös, jos olisi oikeasti kyseessä kuoleman pelkoa vastaan taisteleminen jollakin tasolla tai pyrkimys sen poistamiseen kokonaan ihmismielistä?
Ent. ateistina ja uudesti syntyneenä ihmisenä sanon, että olen varma, että, kun ihminen kuolee on kaksi paikkaa minne mennä.
Tiedätkin mitä kaksi tarkoitan.
Oletan, eetet usko Jumalaan. Mistä voit olla varma, ettei Jumalaa ole?
Onko sulla varaa ottaa se riski, ettet edes vaivaudu tutkimaan asiaa? Hengellisiä tutkitaan hengellisesti.
Elämäsi tulee mullistumaan täysin ja tiedät paremmin syyt ja seuraukset maailmassa, kun olet uskossa ja Jumala voi kertoa sun elämästäsi sulle etukäteen.
Mä annoin Jumalan esim valita aviomieheni ja hyvää tuli.
Kuolevalle kandee jutella tai lukea vain totuutta, joka kestää ikuisuuden halki, ettei hän joutuisi kuoleman jälkeen ikuiseen vaivaan ja häpeään. Siinä mielessä kyllä vois mua harmittaa, jos mun kuolevalle uskomattomalle rakkaalle luettais jotain katoavaista höpinää, joka ei pelasta.
Ymmärrän ettei ihminen voi uskoa Jeesukseen, ellei saa uskoa lahjana taivaasta. Usein ihminen ei usko, jos hän viihtyy maailman tarjoamassa hyvin.
Muuten: Olen ylenkatsonut uskovia, kun olin ateisti. Jumala ei ollut mulle kuin joku kumma satu, kuten sanoit. Olin ÄÄrimmäisen skeptinen, kunnes Jumala monella tapaanäytti armosta itsensä.
En usko taivaaseen, en muuhun kuin minkä päälläni näen. Jos joku tulee luokseni taivaasta kuolemansa jälkeen, muutan varmasti mielipidettäni.
Jeesukselta, että luoksesi tulisi joku tällainen kuolleista noussut, niitä on kuitenkin muutama.
Tulkoon sit median tai muun välityksellä.
Ne jotka tosissaan etsivät Jumalaa löytävät Hänet, niin Hän on itse raamatussa sanonut.
Poika se on joka pelastaa! Jeesus on Jumala! Ei Jumala itse! Jumala ei ole mitään, vain Jeesus voi pelastaa, sillä Jeesuksella on kaikki valta ja Jeesus määrää myös taivaassa Isänsä valtakunnassa. Jeesus määrää Jumalaa, sillä Jeesus on Jumalan poika, ja Poika määrää aina Isää! Jumala loi Herransa, Jeesuksen! Jeesus on suurin, Jumala menee eläkkeelle ja Jeesus nousee hänen valtaistuimelleen hallitsemaan maailmaa.
Jeesus kuuluu Jumalaksi Jumalan paikalle! Se on oikeus ja kohtuus siitä kidutuksesta jonka Jumala pisti Hänet kokemaan ristillä!
Miksi olet niin suloisen kiukkuinen sielu-kallis?
Täynnä vihaa.
Onko taivaassa hyttysiä ?
Onko taivaassa homesientä ?
Onko taivaassa kontrasteja ?
Olenko 37 vuotias ikuisesti, vai vanhenko taivaassa ?
Minkä ikäinen on kuollut isäni taivaassa ?
Saanko tehdä autuudessa juuri sitä mitä minä haluan ?
Sinä myyt, Sinä vastaat.
Niin minä myyn, tavallaan.
Tuotteeni on Jeesus Kristus.
Nään, että tarkoituksesi ei ole löytää Herraa, vaan saattaa uskova ansaan kysymyksilläsi. Havaintoani vahvistaa kirjoituksesi määräilevä ote.
Ensin sanon, että ne jotka eivät tosissaan etsi Herraa Jeesusta eivät Häntä löydä.
TAIVAS:
1. Kor. 2:9
vaan, niinkuin kirjoitettu on: "mitä silmä ei ole nähnyt eikä korva kuullut, mikä ei ole ihmisen sydämeen noussut ja minkä Jumala on valmistanut niille, jotka häntä rakastavat".
1 Taivaassa tuskin on hyttysiä.
2 Homesieniinkään en jaksa uskoa, taivaassa ei mikään taatusti homehdu, vaan siellä vallitsee nimenomaan iankaikkinen tuoreus, eli siis harvinaisen freshi paikka on kyseessä, usko pois!
3 Värikontrasteja ja kaikkea muutakin mahdollista jännää ja hauskaa on taatusti pilvin pimein! (Helvetti lienee sensijaan melko mustavalkoinen paikka!)
4 Et ole 37-vuotias ikuisesti jos ja kun taivaaseen pääset vaan nuorrut jonkin verran, kolmeseiska on taivaan mittakaavassa ikäloppu !
5 Kuollut isäsi, mikäli on taivaaseen päässyt, on tietääkseni alussa sen ikäinen kuin oli kuollessaan, muuta alkaa siitä sitten nuortumaan pikku hiljaa.
5 Saat tehdä autuudessa ihan mitä lystäät, mutta huomaat että et enää haluakaan tehdä syntiä, niin kuin nyt vielä haluat !!
Miksi ostaa tuotetta minkä sivuvaikutuksista myyjä ei ole tietoinen ?
Miksi et pysty keromaan, mitä siellä Jeesuksen taivaassa olisi tarjolla yksilölle ?
Allahin seuraajat, kertovat sentään että, yksilölle olisi tarjolla neitsyeitä, että, sekä hunajaa ja maitoa.
"5 Saat tehdä autuudessa ihan mitä lystäät, mutta huomaat että et enää haluakaan tehdä syntiä, niin kuin nyt vielä haluat !! "
Ettei taivaassa siis ole vapaata tahtoa!
Vapaa tahto tarkoittaa että haluaa tehdä mitä ikinä haluaa.
Ja et muuten saa tehdä mitä tahansa, sillä jos teet jotain väärin sinut potkitaan alas taivaasta niinkuin Lucifer.
Omin sanoin:
Taivas on paikka, jossa Jumala on -Jumala on hyvä.
Taivas on paikka, jossa saatanaa ja hänen enkeleitään eli demoneitaan EI ole -saatana on paha.
Taivaaseen ei pääse synti, Jumala vihaa syntiä.
Taivaaseen pääsee kaikki pelastetut, siis näen siellä paljon rakkaitani. Toivoisin näkeväni siellä sinutkin.
Joh. 14:
1 "Älköön teidän sydämenne olko murheellinen. Uskokaa Jumalaan, ja uskokaa minuun.
2 Minun Isäni kodissa on monta asuinsijaa. Jos ei niin olisi, sanoisinko minä teille, että minä menen valmistamaan teille sijaa?
3 Ja vaikka minä menen valmistamaan teille sijaa, tulen minä takaisin ja otan teidät tyköni, että tekin olisitte siellä, missä minä olen.
4 Ja mihin minä menen-tien sinne te tiedätte."
5 Tuomas sanoi hänelle: "Herra, me emme tiedä, mihin sinä menet; kuinka sitten tietäisimme tien?"
6 Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.
Taivaassa Jumala itse on luvannut kuivata kaikki kyyneleemme.
Joka tosissaan, etsii Herraa, löytää Hänet!
Kun pääsen taivaaseen Jumala on täyttymykseni ja onneni, eivät neitsyet.
Jeesukseen uskomisen sivuvaikutuksia on paljon:
-yöuni syvenee
-epätovo, murhe ja pelko katoavat Hänelle luovutettuina
-levottomuus katoaa, saa rauhan
-luonne ym. ns. pyhittyy ja ympäristö näkee muutoksen
-paheet häviää yleensä karkeikkasta päästä hienosyisempään
-silmät muuttuvat, ne kun ovat sielun peili. Hyvästi toivottomat silmät.
-onnellisuutta
-turvaa
-elämätarkoituksen löytymistä
-Neuvoja pulmiin
-rukousvastauksia
Ps. 35:21
He avaavat suunsa ammolleen minua vastaan ja sanovat: "Kas niin, kas niin! Nyt me sen omin silmin näemme!
Ne, jotka eivät tosissaan etsi Herraa, ne eivät Häntä löydä!!! On epätieteellistä sulkea se vaihtoehto pois, et on Jumala. Todellinen tutkija ei tutkimusta aloittaessaan sulje mitään vaihtoehtoa pois.