- koska pyhä Henki ei ole läsnä joissain kirkoissa
-koska kirkosta ei sielu tule ravituksi
siksi:
kannattaa syödä suoraan Herran kädestä, puhua kaikki hänelle, saada suhde Jeesukseen, joka ainoana voi pelastaa
-koska kirkosta ei sielu tule ravituksi
siksi:
kannattaa syödä suoraan Herran kädestä, puhua kaikki hänelle, saada suhde Jeesukseen, joka ainoana voi pelastaa
Vastaukset 7
Vanhimmat
Katsoin profiilisi enkä voi ymmärtää, kuinka voit vastustaa kirkkoa, joka toiminnassaan tähtää samoihin asioihin mistä kirjoitat. Miksi vastustat ihmisiä, jotka haluavat elämässään seurata Kristusta. Raamattu on suvaitsevaisempi kuin ne uskovat, jotka ajattelevat, että vain heidän porukoissaan on pelastus ja oikea usko. Jeesus rukoili uskovien yhteyttä. Koitetaan nyt toimia hänen rukouksensa pohjalta ja suvaita vähän toisenlaisia ihmisiä, jotka kuitenkin Vapahtajaan tunnustautuvat.
ei enää valhe kristillisyyttä! siksi kirkosta erotaan
Mitä tämä sepustus tarkoitti? mikä on valhe kristillisyys?
>> Katsoin profiilisi enkä voi ymmärtää, kuinka voit vastustaa kirkkoa, joka toiminnassaan tähtää samoihin asioihin mistä kirjoitat.
Raamattu ei opeta kirkkoihin kuulumista. Lisäksi kirkko on luopunut, eikä sitä voi parantaa. Ja juuri kirkkojen edesottamuksista kristinuskoa pilkataan. Jumala käskee "minun kansani" lähtemään siitä ulos - kristikunnan hajaannuksessa ja oppien sekamelskassa on Jumalan kansaa.
>> Miksi vastustat ihmisiä, jotka haluavat elämässään seurata Kristusta.
Eihän Jumalan sanakaan vastusta ihmisiä, jotka haluavat seurata Jumalan Sanaa. Ja kun kehoitetaan lähtemään, kerrotaan myös syy siihen. Kirkko ei ole yhtä kuin seurakunta, Kristuksen omat. Esim. suomalaiseen "kansankirkkoon" kuuluu vieläkin suurin osa väestöstä. Yhdeltäkään ei ole siinä uskoa kysytty. Muihin lahkoihin sitten taas kuulutaan joidenkin muiden periaatteiden mukaan. Kristuksen ruumis taas on ainoastaan YKSI joukko, jota ei tämän maailman jäsenkortistot rajaa.
>> Raamattu on suvaitsevaisempi kuin ne uskovat, jotka ajattelevat, että vain heidän porukoissaan on pelastus ja oikea usko.
Sellaisiakin on. Meidän asiamme ei ole sulkea heitäkään ulkopuolelle. Pelastus ei kuitenkaan ole yhdessäkään porukassa, sillä se on yksin uskossa Jeesukseen, Jeeuksen uskossa.
>> Jeesus rukoili uskovien yhteyttä. Koitetaan nyt toimia hänen rukouksensa pohjalta ja suvaita vähän toisenlaisia ihmisiä, jotka kuitenkin Vapahtajaan tunnustautuvat.
Kirkot ovat uskovien yhteyden este. Kristityt voivat olla yhtä vain Herrassaan Jeesuksessa. Lahkopohjaisessa järjestelmässä, kullakin lahkolla on oma nimi, jolla ne erottautuvat muista. Kristittyjen yhteydestä puhutaan, mutta ei olla valmiita irrotautumaan siitä, mikä eniten erottaa. Jos meistä kuikin on jäsenenä omassa kuppikunnassaan, me olemme erillään. Ekumeniat ja muut haihatukset ovat vain lahkojen yhteistyötä lahkohengessä ja komiteamietintöjen pohjalta.
Isän pikku Prinsessa. Aito veljeys ja rakkaus on kirkon ulkopuolella. Alku-kristityt kokoontuivat uskovaista kodeissa. Jumalan siunausta sinulle.
kumminkin kirkostaeroamiseen, liittyy kirkollisveroon .
Varmaan usealla eroinneista, usko Jumalaan silti säilyy
Varmaan usealla eroinneista, usko Jumalaan silti säilyy. HAH!