Maikkari ei ole laittanut kieltoa Twin Peaksille!
Mm. James Bond on K15!
Itse olen jo aikuinen ja kauhusta pidän! Myös Twin Peaksin olen jo nähnyt, mutta edelleenkin siinä on jotain, mikä ahdistaa ja pelottaa
Herätys MTV3
Ikäraja
11
1687
Vastaukset
- tantta -77
Ehdottomasti ikäraja Twin Peaksiin! Katselin
sarjan teini-ikäisenä ja voi sitä pelkotilojen
määrää joiden vallassa koko koulu oli
seuraavana päivänä!! Ei ole alle 15v katseltavaa.- Toinen tantta
Kirjoitin maikkarille palautteen jossa ehdotin
ikärajaksi 15v. Työskentelen ammatikseni
nuorten parissa ja kokemuksesta sanon, että
monilla on valtavaa ahdistusta vaikka se
kavereille naamioidaankin että "hyi se Bob
on niin sikahirvee"...
Mieleeni tuli myös huoli, että nykyajan
vanhemmat eivät taida seurata jälkikasvunsa
telkunkatselua sitäkään vähää mitä silloin
kun olin itse teini.
- trailer
Lynch kertoi panneensa merkille kuinka USA:n valtakunnallisilla tv-kanavilla ei saa kiroilla ja nakuilla, mutta raakaa väkivalta on ihan ok.
Lynchin yllätykseksi 14. jakson rankka kohtaus sai muitta mutkitta sensorien hyväksynnän.
WWE:n vapaapainitouhuissa on samaa meininkiä. Katsomoihin päästetään alle kouluikäisiä lapsia katsomaan roisia väkivaltateatteria. - twin peaks <3
Pyh.
- twinpeaks-k-16
Twin Peaks ohjelmalaji on: rikos, draama, jännitys ja kauhu. Itse en ole katsonut sarjaa melkein yhtään. Tiedän vain pääjuonen että Laura Palmer on murhattu. Näin Youtubessa videon jossa oli naisen/tytön kirkumista ja semmoisia iljettäviä huutonaamoja.
- huono sarja
Kyllä tämmöiset ahdistavat jutut pitäis kieltää lapsilta, mutta luulen että lapset ei edes ole kiinnostuneita noin tylsästä sarjasta. Muistan kun TP tuli ekan kerran ulkomailla asuessani muistaakseni vuonna 1991. En tajunnut, mikä siinä on niin ihmeellistä kun kaikki vaahtosi siitä, en tajunnut koko ideaa. Ajattelin, että katson sitten kokonaan joskus ja suomen kielellä, kun arvelin kielitaidon puutteista tämän tylsyyden johtuvan.
En kuitenkaan enää kahden jakson jälkeen jaksanut seurata enää sitä kaistapäistä menoa, kun se tuli maikkarilla tämän aloituksen ajankohtana.
Nyt kun se tulee taas kutoselta (muistaakseni?) niin olen yrittänyt jaksaa katsoa, mutta ei kerta kaikkiaan kolahda vieläkään yhtään, vaikka ikää on ehtinyt tulla jo hirveesti eka esityksen jälkeen, nukahdan aina kun yritän seurata ja yrittää ottaa selville mikä siinä joitain kiehtoo. Kuvaus on suttuinen ja jatkuvasti on pimeä, että olis pelottavampaa. Bob ei ole pelottava, tuollaisia aggressiivisia puliukkoja heiluu kaupungin keskustassa Turussa yhtenään ja sarja on niin pitkäpiimäista sontaa, että katsoo mitä muuta tahansa sattuu tulemaan samaa aikaa. Jos jotain hyvää pitäisi sanoa, niin se on vain ja ainoastaan musiikki.
Eli ei maksa vaivaa kattoa.
- BOBOolentokai
Huutonaama on varmaan ollut tuo BOBO-olento sitten kuvia siitä hahaah, se väijyy aina sänkysi alla ja irvistelee sekä kurkistelee sieltä!
- tuossaolensamaa
Noh no James Bondeissa ei ole yli 12-v kiellettäviä kohtauksia missään. Mutta Twin Peaksissa voisi olla joku k14 varmaan, mutta tuo Lynchin juttu pureutuu aika syvälle sellaisiin asioihin että, joita ei ehkä kaikki lapset, eli joilla aivot eivät vielä ole kehittyneet valmiiksi, eli alle 25-vuotiaatkaan tajua kunnolla.
- peitonallepiiloonvaa
Helpoin tapa tietysti on suojautua joltain pelottavalta BOB tai MIKE -olennolta on olla peiton alla jotta ei näe niitä edes omassa mielikuvituksessaan, tietysti tällainen aiheuttaa vaaran jos on langaton tablettitietokone sielä peiton alla ja sieltä voi katsoa pelottavia kuvia :)
- ristiriitaista kyllä
Olin n. 11-vuotias kun sarja tuli ensimmäisen kerran tv:stä. En saanut katsoa sitä, mutta olisin kyllä halunnut. Vieläkin tuntuu siltä, että olisi ollut kiva nähdä Twin Peaks jo silloin. Varmaan se olisi aiheuttanut jonkinlaisia pelkoja, mutta niitä on lapsilla aina, vaikka ei olisi katsonutkaan mitään pelottavaa sarjaa. Silti täytyy myöntää, etten haluaisi omien alakoululaisten lasteni katsovan tuollaista ohjelmaa.
- Born in the 70's
Twin Peaks taisi tulla ensi kertaa joskus 1990? Olin silloin 15 mutta eipä tullut katsottua. Kaikki kohisivat siitä kuitenkin sen verran että sarjan nimi on jäänyt mieleen.
Nyt Netflixissä sarja olisi katsottavissa, katsoin pilottijakson ja eipä ole jaksanut kiinnostaa katsoa enempää. Jotenkin vastenmielisen synkkä tunnelma siinä, kuvastaa kyllä 90-luvun laman synkkyyttä jonka haluan hyvin mielelläni pyyhkäistä pois muististani muutenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1071821
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271482En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931346- 631204
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101078Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1251071Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall217879- 151829
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57793Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20738