Katsokaa nyt tuonne ulos ja kertokaa minulle sitten mitä järkeä on vielä pitää noita typeriä talvirajoituksia voimassa. Ei ole lunta eikä jäätä missään ja on ihan turha vedota johonkin pimeyteen koska autoissahan on valot sitä varten että pimeällä näkee ajaa. Tämä menee vaan koko ajan naurettavanmaksi ja hölmömmäksi koko asia. Sitten tuolla ajetaan puskuri puskurissa suolaveden loiskuessa tuulilasiin ja mutistaan että ei tässä ole järkeä.
Kertokaa nyt yksikin syy miksi vaarallisia talvirajoituksia ei poisteta!
Kertokaa nyt yksikin syy miksi vaarallisia talvirajoituksia ei poisteta!
Vastaukset 10
Vanhimmat
... tähän aikaan vuodesta on pimeää. Ja kohta lunta ja jäätä. Muista turvaväli!
-Insiö-
Kyllä ne alemmat rajoitukset tälläkin hetkellä ihan hyödyllisiä ovat! Ainakin täällä Etelä-Suomessa olen monena iltana huomannut teillä mustaa jäätä. Enkä usko, että sää ainakaan lämpimämmäksi muuttuu, kun pohjoiseen päin mennään.
Eivät ne talvirajoitukset turhia ole, varsinkaan nyt, kun säät ovat teiden liukkauden suhteen hyvin vaihtelevat. Eihän niitä rajoituksia tarvitse noudattaa päivällä, kun tiet ovat kuivat/sulat. Voit ihan hyvin ajaa maantiellä sen 100Km/h ja selviät rikesakolla jos poliisi yllättää. On sitten oma asiasi onko sinulla varaa maksaa tätä rikesakkoa tai mahdollisesti myös päiväsakkoja, mikäli haluat kesänopeuksia ajaa.
Menettääkö siinä nyt niin paljoa aikaa jos talvella ajaa kahdeksaakymppiä satasen sijasta nämä kolme kuukautta mitä nämä talvirajoitukset on voimassa?Jos nämä lyhyehköt siirtymät eteenkin täällä ruuhkasuomessa ajaa parikymppiä hiljempaa niin siinä ei perille tultaessa ole konkreettisesti tuntuvaa aikaa menettänyt.
Ja kun meille autoilijoille sattuu niitä onnettomuuksia pienemmilläkin nopeuksilla niin eteenkin talvella nopeuden laskulla on aina edes vähän kolareita vähentävä vaikutus.
Ja hintoihin tulee niiden merkkien vaihtaminenkin kun välillä on talviolosuhteet ja välillä taas kesäkeli.Liukkaus kun yllättää meidät jokaisen kun huono säkä käy!
Tuo voimassaoloaika tuntuu vuosittain vain pitenevän. Viime vuonna meni huhtikuun puoleenväliin ennen kesärajoituksia ja talvinopeudet taas tulivat voimaan toista viikkoa ennen lokakuun loppua. Ei jää talvirajoitusaika paljon puuttumaan puolesta vuodesta.
Kolme kuukautta on voimassa talvirengaspakko.
Taitaahan se niinkin olla.But anyway,ajellaan sit kesällä niin perskeleesti kun asfaltti on kuivaa ja ilma lämmin!Ei näillä kotiloilla muutenkaan mihinkään pääse ; )
Laskepa vaikka itse että jos ajat viikossa 1000 kilometriä ensin keskinopeudella 95km/h ja sitten 75 km/h niin paljonko säästät aikaa jos ajat tuolla nopeanmalla nopeudella. Ja sitten laske paljonko aikaa säästyy ensin kuukaudessa ja sitten vuodessa. Ainakin minulle tuo menetetty aika typerien ja vaarallisten talvinopeuksien takia on iso.
No missäpäin ajelet kun noita 50, 60, ja 80, rajoitusalueita on niin harvassa että keskinopeus muuttuu tasan 20 km/h?
Enimmäkseen etelä- ja länsi-Suomessa mutta usein myös itä Suomessa.
puskuri puskurissa??? Sehän on paitsi typerää, myös laitonta.
Siinähän se yksi vastaus oli jo viestissäsi. Kuravesi lentää monin paikoin ja myös siellä missä ei ole suolattu. Ja kyllä siellä vähintään yhtä pimeää on kuin tilanteessa, jossa olisi kalenterin mukainen määrä lunta. Ehkä lumipeite jopa heijastaisi hieman enemmän valoa kuin parhaatkaan autonvalot pystyvät tuottamaan kuravetiseen tiehen.
Viestisi kuvaa hyvin juuri sitä, että kaikki autoilijat eivtä tunnista vaaroja, vaikka ajaisivat niissä ympäri vuoden.