Minun mielestäni mustille miehille voisi avata oman työvoimatoimiston asemalle, sillähän noi näyttää viihtyvän niin hyvin..
Länsimaisen yhteiskunnan ongelma on se että kaikki tuodaan valmiina eteen, se passivoittaa ihmisen ja luo mahdollisuuden olla tekemättä mitään..
Näin on!
Länsimaisen yhteiskunnan ongelma on se että kaikki tuodaan valmiina eteen, se passivoittaa ihmisen ja luo mahdollisuuden olla tekemättä mitään..
Näin on!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Oma henk.koht.ongelmani on seuraava: Olen 51-vuotias mustaihoinen mies ja joudun päivittäin käyttämään Helsingin rautatieasemaa työssäkäyntini vuoksi. Suomen kansalainen olen ollut jo useita vuosia sekä hallitsen tietysti kielen. Joutuessani kulkemaan asemahallin läpi päivittäin, joudun vähänväliä herjaavien huomautusten kohteeksi, ei se aina niin helppoa ole, enkä minä ainakaan ole centtiännekään vienyt,kuvittelisin päinvastoin. Mutta maassa maantavalla, kuten sanonta teillä on. Onhan niitä kyllä joukosta tippujia meidänkin värillisten joukossa, mutta niinhän se kait kaikissa yhteiskunnissa. Omassa entisessä kotimaassani moisilta luuhareilta kaula katkeaisi alta aikayksikön, kuten sanonta on. Jaksakaa ja mekin jaksamme, ei nimittäin aina ole koiraakaan karvoihin katsomista.