Koska Porvoon käräjäoikeus tuomitsi erään mielipidekirjoittajan kiihotuksesta kansanryhmää vastaan hänen juutalaisvastaisten solvauksien perusteella, pyydän sekä sheriffiä että palstaa ylläpitävää Eniro-nimistä yritystä erityiseen tarkkuuteen mm. tällä palstalla tiuhaan esiintyvien juutalaisvastaisten kirjoitusten suhteen.
On äärimmäisen kiusallista sekä arveluttavaa, että Eniron ylläpitämä Suomi24 Keskustelu-osio jatkuvasti mahdollistaa rasististen kirjoitusten ilmestymisen palstoille eikä edes pidä minkäänlaista kiirettä niiden poistamiseksi.
Kysynkin näin julkisesti, aikooko ylläpito ryhtyä joihinkin tehostettuihin toimiin kansanryhmää vastaan kiihottavia viestittäjiä vastaan, vai pitääkö yksityisen henkilön harkita jatkotoimenpiteitä, jotta tilanteeseen saadaan asianmukainen korjaus?
On äärimmäisen kiusallista sekä arveluttavaa, että Eniron ylläpitämä Suomi24 Keskustelu-osio jatkuvasti mahdollistaa rasististen kirjoitusten ilmestymisen palstoille eikä edes pidä minkäänlaista kiirettä niiden poistamiseksi.
Kysynkin näin julkisesti, aikooko ylläpito ryhtyä joihinkin tehostettuihin toimiin kansanryhmää vastaan kiihottavia viestittäjiä vastaan, vai pitääkö yksityisen henkilön harkita jatkotoimenpiteitä, jotta tilanteeseen saadaan asianmukainen korjaus?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Israelin, kuten aiempienkin apartheid-valtioiden toimintaa on syytä vastustaa siitä huolimatta, että tämä "valtio" on juutalaisten palestiinalaisten elinalueelta miehittämä. Kidutukset, murhat, lasten ampumiset jne. Näyttäisi siltä, että opit ovat suoraan Natsi-Saksasta kopioituja.
Palestinalaiset ovat natseja ja kunniamurhaajia, jotka ovat aloittaneet sodan meidän sivilisaatiota vastaan ja syyllistyneet sotarikoksiin.
Ketkä ovat ne jotka raiskaavat ja ryöstävät Suomen kaduilla samalla kun ne elävät sosiaaliavustuksilla. Ei ne ole amerikkalaisia tai juutalaisia. Arabeja, musliimeja ja venäläisiä ne ovat. Yksi poikkeus:
Kerran yksi amerikkalainen turisti ampui suomalaisen kommunistin Helsingissä, siitä olisi pitännyt antaa mitali!
Vaikka olisivatkin, ei se silti oikeuta Israelin rikoksia.
Kerros tuosta kommunistin ampumisesta, en muista kuulleeni. Linkkejä?
Oikeuttaako yksien rikosten tuomitseminen tekemään itse rikoksia, tässä tapauksessa syyllistymään rasismiin?
Se kommunistin ampuminen tapahtui sotien aikana ja siitä on kertonut mm Paasikivi yhdessä kirjassaan.
Kun puhutaann "Israelin rikoksista" niin mitä rikoksia tarkoitetaan? Se, että automaattinen enemmistö YK:ssa syyttää Israelia rikoksista, esim kun Israel vapautti voimakeinoin kaappareiden panttivangit Entebben lentokentällä 1976 niin kommunistit ja arabit syyttivät Israelia rikoksesta, vaikka ilmiselvä rikollinen oli kaappaajat ja Ugandan hallitus.
Kun te niin uskotte näitä arabeja niin kuinka pitkälle se ulottuu se usko? Arabimaissa opetetaan, että Abdullah on keksinyt suhteellisuusteorian ja Ibrahim astui ensimmäisenä kuun pinnalle! Uskotteko tälläisiin puheisiin?
Tuo kysymyksesi osoittaa "tietämyksesi" tason, joten eipä ihmekään,
että Palestiinalaisten valheellinen propaganda on löytänyt
otollisen maaperän sinun tietämättömyydestäsi.
Vaikka ihminen uskoisikin valheita, niin ei kannattaisi niitä
totuuksina alkaa muille julistamaan, ennen kuin on hieman tarkistellut
niiden lähteiden luotettavuutta ja puolueettomuutta.
Sitä ei kylläkään tunnu löytyneen esim. viime kesänä edes suurten,
kansainvälisesti tunnettujen uutistoimistojen uutisaineistoista,
jotka osoittautuivat perustuneen valehtelevien ja toimittajia
käytännössä vankeina pitäneiden ja heitä uhakailleitten
Hitzbollahin terrosristisissien manipuloimiin materiaaleihin.
Eikä ole mitään syytä uskoa, että Palestiinalaisten
toiminta ja heidän leiristään saatavat "uutisaiheet" olisivat yhtään sen luotettavampia.
ensinnäkin, ne ketkä oikeasti ovat tekemisissä natsiaatteen kamssa ovat juuri muslimeita, olleet jo 1930 luvulta asti.
lapsita puhuen, niin onko jo unohtunut joskus aiemmin laittamani videolinkki, jossa libanonin hizbollah puolueen jäsenet opettivat lapsia tappamaan ja lopussa jopa syömään vastustajan lihaa.
miehittäminen taasen on vähän sellainen juttu, että näytäpä toteen se koko israelin valtion osalta, et pysty, no niin eiköhän se ollut siinä.
Tietämätön honottaja siinä kyselee, kun mitään ei tiedä tosiasioista.
mielestäsi maansa ja kansansa puolustaminen rikos?
Sulla taitaa vähän viirata päässä.
Jos Israelin valtio harjoittaa syrjuntää, niin se kohdistuu etupäässä uskovaisiin juutalaisiin.
Siinä maassa on uskonnon vapaus ja nykyinen Israelin vasemmisto liberaalien painostus takaa sen, että varsinkin arabi muslimeja kohdellaan huomattavasti hienotunteisemmin kuin juutalaisia.
Istuuhan noita arabeja jopa Knessetissä.
Jos apartheidista puhutaan, niin tuskinpa vaikkapa Etelä-Afrikassa apartheidin aikaan oli juurikaan mustia päättäjiä.
http://www.spring.net/karenr/mdbro/conspiracy.html
.. mainittiin, että Adolf Hitlerin veressä olisi loraus juutalaisverta?
mutta dokumentti on kyllä jo liikaa tuosta tv.elokuvasta
pöytäkirjoihin - yksi sellainen jäi hävittämättä.
Ainoastaan aloitusviestin kirjoittaja rohkenee kirjoittaa rekatulla nikillään.
Muut vastaajat pelkäävät niin paljon joko kiinnijäämistään tai Yläkerran Isäntää, etteivät kehtaa laittaa edes tunnistettavaa nikkiä näkyville, rekisteröidyistä nikeistä nyt puhumattakaan.
Kummalla ryhmällä siis on puhtaammat jauhot laarissaan; otsikon kirjoittajalla vai kommentoijilla?
Miksi näin?
Mikset itse kirjoita rekatulla nikillä? Mitä sinä pelkäät? Onko likaiset jauhot laarissa vai? Mitä merkitystä sillä on kirjoittaako rekatulla, taikka rekkaamattomalla nikillä? Rekattu nikki voi kehittää aivan väärät tiedot itselleen, eikä koira perään hauku.
tiedä kuka on asialla?
:)
VÄKEVÄÄ TODISTUSTA:
"Minä sanon teille: ellette te noudata Jumalan tahtoa paljon paremmin kuin lainoppineet ja fariseukset, te ette pääse taivasten valtakuntaan."
Matt. 10:34 "Älkää luulko, että minä (Jeesus) olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa,vaan miekan."
Luuk. 22:36 "Niin hän (Jeesus) sanoi heille: ... Ja jolla ei ole, myyköön vaippansa ja ostakoon miekan."
Luuk. 12:49-51 "Tulta minä olen tullut heittämään maan päälle; ja kuinka minä tahtoisinkaan, että se jo olisi syttynyt!... Luuletteko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa? Ei, sanon minä teille, vaan eripuraisuutta."
2. Moos. 32:27 "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: Jokainen sitokoon miekkansa vyölleen. Käykää sitten edestakaisinleirin halki portista porttiin ja tappakaa jokainen, olkoon vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."
Hes. 9:5-7 "Ja niille toisille hän (Jumala) sanoi minun kuulteni: Kiertäkää kaupungin läpi hänen jäljessään jasurmatkaa. Älkää säälikö, älkää armahtako, tappakaa tyyten vanhukset, nuorukaiset, neitsyet, lapset ja vaimot."
4. Moos. 25:4 "Ja Herra sanoi Moosekselle: Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vastenaurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois Israelista."
4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oli Moosekselle käskyn antanut."
Matt. 12:26 "Silloin Jeesus sanoi hänelle: "Mene pois, saatana; sillä kirjoitettu on: 'Herraa, sinun Jumalaasi, pitää sinun kumartaman ja häntä ainoata palveleman'."
1. Sam. 6:19 "... ja kansa suri sitä, että Herra oli surmannut niin paljon kansaa."
Psa. 7:12-14 "Jumala on vanhurskas tuomari ja Jumala, joka vihastuu joka päivä. Jos kääntymystä ei tule, niin hänteroittaa miekkansa, jännittää jousensa ja tähtää sillä; hän valmistaa surma-aseet ja tekee nuolensa palaviksi."
5. Moos. 20:16-17 "Mutta näiden kansojen kaupungeissa, jotka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi, äläjätä ainoatakaan henkeä eloon, vaan vihi ne tuhon omiksi: heettiläiset ja amorilaiset, kanaanilaiset ja perissiläiset,hivviläiset ja jebusilaiset, niinkuin Herra, sinun Jumalasi, on sinua käskenyt."
Tuom. 14:19 "Silloin Herran Henki tuli häneen, ja hän meni Askeloniin, löi siellä kuoliaaksi kolmekymmentä miestä."
4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oliMoosekselle käskyn antanut."
Hoos. 14:1 "... he kaatuvat miekkaan, heidän pienet lapsensa ruhjotaan, ja heidän raskaat vaimonsa halkaistaan."
2. Moos. 15:3 "Herra on sotasankari, Herra on hänen nimensä."
Jooel 3:9-10 (Herra puhuu) "... Alkakaa pyhä sota, innostakaa sankareita, lähestykööt, hyökätkööt kaikki soturit.Takokaa vantaanne miekoiksi ja vesurinne keihäiksi."
Jes. 42:13-15 "Herra lähtee sotaan niinkuin sankari, niinkuin soturi hän kiihoittaa kiivautensa; hän nostaa sotahuudonja karjuu, uhittelee vihollisiansa. 'Minä olen ollut vaiti ikiajoista asti, olen ollut hiljaa ja pidättänyt itseni. Mutta nytminä huudan kuin lapsensynnyttäjä, puhallan ja puuskun. Minä teen autioiksi vuoret ja kukkulat, ja kuihdutan niiltäkaiken ruohon; minä muutan virrat saariksi ja kuivaan vesilammikot.'"
Heb. 12:29 "Sillä meidän Jumalamme on kuluttavainen tuli."
2. Moos. 17:16 "... Herra sotii amalekilaisia vastaan sukupolvesta sukupolveen."
Matt. 12:26 "Silloin Jeesus sanoi hänelle: "Mene pois, saatana; sillä kirjoitettu on: 'Herraa, sinun Jumalaasi, pitää sinun kumartaman ja häntä ainoata palveleman'."
Sinä otit nimettömänä kantaa Goldmanin kirjoitukseen, joten et kai ole pelkuri?
Itse en puuttunut ollenkaan asiaan, vaan tein arvioita kirjoittajien moraalin tasosta.
Osuiko se kipeästikin?
Ei kai kukaan halua tietentahtoen fundamenttalisti muslimia koti oven taakse.
Tai jotakin muuta fundamenttalistia.
Suomessa on sanan ja uskonnon ja omantunnon vapaus!
Se mitä se tarkoittaa tai eikö se tarkoitta joillekin yhtään mitään on jo sitten toinen juttu.
Kyllä pohjoismainen media jo nyt riittävästi tuo esiin oikeisto probakandaa koska media on heidän hallussaan.
Mikset itse kirjoita rekatulla nikillä? Mitä sinä pelkäät? Onko likaiset jauhot laarissa vai? Mitä merkitystä sillä on kirjoittaako rekatulla, taikka rekkaamattomalla nikillä?
Rekattu nikki voi kehittää aivan väärät tiedot itselleen, eikä koira perään hauku.
Tiedätkö sinä avaajan henkilöllisyyden? Ellet niin voit pitää mölinät mahassasi.
Aloittajalla ei ole jauhoja pussissaan ollenkaan. Hän kirjoittaa pelkästään Israelia puolustavia ja palestiinalaiset tuomitsevia juttuja, oli kysymyksessä mikä juttu tahansa. Vastaajat sen sijaan ovat satunnaisia kirjoittelijoita jotka kirjoittelevat mitä sattuu mistä asiasta vaan...
valvoo. Poliisivaltiossahan sananvapaus on rajoitettua ja sen lievempi muoto on kontrolloitu nimimerkkikirjoittelu jossa myös päästään jäljille.
Jos halutaan kontrollia niin keskustelu loppuu ja alkaa tapahtua kontrolloijan ehdoilla.
Sitäkö haluat ?
Onko jonkun kansanryhmän solvaaminen, rasisitinen ja valheellinen
probaganda, mielestäsi "keskustelua"? Katsopas viime kesältä Hitzbollahin
aloittaman sodan ajoilta, niin Israelin vastaisen probaganda-aloitusten
laittajilla ei ollut mitään aikomustakaan mihinkään
asialliseen keskusteluun, vaan saada vain mahdollisimman
paljon Israelin vastaisia aloituksotsikoita näkyviin palstan
etusivulla. Onko se mielestäsi palstan tarkoituksenmukaista "keskustelua"?
Hitman-1 itkuiikka valittaa taas yhdellä lukuisista sivunikeistään. Voisitko linkata täällä olevia kirjoituksia, joissa kiihotetaan kansanryhmää vastaan. Eniten täällä herjataan islaminuskoisia, juuri sinun toimesta lukemattomilla nikeilläsi.
käsittääkseni ainoa jolla on useita sivunikkejä kirjoittaa nykyään vähemmän rekatuilla nikeillä, joita niitäkin on useita.
onko sinun nikkisi: valittaa, jos niin, niin valitan syvästi.
kovinkaan syvällistä arvoa ei voi antaa niille puskista huutajille, jotka vaihtavat nikkiään mennentullen ja usein ns: nikki on osa tarinaa.
kuka ei uskalla omalla rekatulla nikillään kirjoittaa, on pelkuri, eikä ansaitse huomiota.
suurin osa täällä kirjoittajista pystytään jäljittämään, oli hän sitten rekattu, tai ei.
tosiasioita kiistämään?
http://uusijerusalemi.com/VII.LUKU.html
http://100777.com/jewry/freedman_fi
Rasismi israelin suhteen todellakin muodostaa ongelman. Kun jokin maa massatuhoaa kansalaisiaan, niin odotetusti kansainvälinen yhteisö tämän tuomitsee.
Mutta israelin massatuhotessa kansalaisiaan, tästä asiasta ei saisi puhua. Miksi? Koska kysymyksessä on rasismi. Koska juutalaiset itse erottavat itsensä muusta maailmasta omaksi rodukseen. Israelin politiikkaan sopii kylvää ja ruokkia rasismia, sillä se oikeuttaa israelin tekemään mitä tahansa rikoksia ihmisyyttä vastaan.
todisteet?
Taitaa jäädä pelkiksi spekulaatioiksi...