Kannatettava esitys

On puhuttu pääministerivaaleista. Eniten ääniä saaneen puolueen puheenjohtaja on automaattisesti seuraava pääministeri. Harri Holkeri on esittänyt kritiikkiä tätä menettelyä vastaan.

Tässä raikas kompromissiesitys pääministerin valitsemiseksi:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000022682325
164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

... ole. Ei ole mitään takeita, että eniten edustajia saanut puolue tulee edes hallitukseen. Mutta on aika luontevaa, että suurimman hallituspuolueen puheenjohtaja on pääministeri.

Ensi vaalien jälkeen Keskusta ja Kokoomus voivat hyvin perustaa porvarihallituksen vaikka sossut olisikin suurin. Pääministeri olisi Keskustasta suurempana puolueena.

Eikä sekään ole ehdoton, ei ainakiin lakiin kirjoitettu sääntö, että suurimman hallituspuolueen puheenjohtajan välttämättä pitäisi olla pm. Jos esim. sellaisessa teoreettisessa tilanteessa, että Kokoomus olisi suurin hallituspuolue, eivät hallituskumppanit hyväksyisi kokematonta, lapsenkasvoista Kataista pääministeriksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuolta alempaa kirjoitti:

On puhuttu pääministerivaaleista. Eniten ääniä saaneen puolueen puheenjohtaja on automaattisesti seuraava pääministeri. Harri Holkeri on esittänyt kritiikkiä tätä menettelyä vastaan.

Tässä raikas kompromissiesitys pääministerin valitsemiseksi:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000022682325

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu