Olen 21- vuotias mies, ja elän kihlattuni kanssa rakastavassa parisuhteessa "jossa on kaikkea muuta paitsi seksiä" Minä haluan, avovaimoni ei.
Olen lukenut täällä jo jonkin verran kirjoituksia, ja tunnen etten ole yksin. Hyvä niin. Erityisesti n. 10 postia alaspäin oleva Mike-73:n kirjoittama viesti tuntui melkein kuin omalta.
Kuitenkin, yksi kysymys, jonka luulen ratkaisevan jonkin verran: Miten saan paineet pois häneltä? Jos puhun siitä, hänellä on paineita. Jos en puhu siitä, niin hän ajattelee: "tiedän että ajattelet kuitenkin sitä". Hän on kertonut tuntevansa paineita haluttomuudestaan. Miten voisin käyttäytyä, jotta hän _ei_ tuntisi paineita?
Kiitos etukäteen!
Yksinkertainen (ja hankala?) kysymys
9
1717
Vastaukset
- ne ovat
väärän merkkisiä.
Kaikki merkit eivät sovi kaikille ja osassa voi olla sivuvaikutuksena haluttomuus. Lääkäriin!- OnnetonMies
Ei syö avovaimo pillereitä.. Lopetti kun haluttomuus ilmeni..
- yhdessä apua
Olen nainen jolla oli saman tyyppinen ongelmaa mieheni kanssa. Saimme selvitettyä asian ja minun seksuaali kielteisyys ikävä kyllä periytyi lapsuudesta. Saimme asian laukeamaan ja rupesin nauttimaan seksistä ja suorastaan jälkikäteen olen kauhistunut mistä kaikesta jäin paitsi. Mutta koskaan ei ole liian myöhäistä ja jos rakastat häntä niin jos et itse saa häntä mukaan niin hakekaa ammatti apua. Onneksi kynnys nykyisin on madaltanut. Voi... nauttikaa yhdessä olosta ja siitä mitä luonto on meille antanut!
- haluton
entisessä suhteessa enkä juuri ex:ni halunnut,olin ilman miestä melkein vuoden eron jälkeen,nyt uuden kumppanini kanssa,saatamme rakastella parikin kertaa päivässä,en tiedä mistä se johtuu,koska ex:ni oli kumminkin ihan taitava rakastaja...mutta jotain kemiaa väliltämme puuttui ja se teki muuten niin täydellisestä suhteesta vääränlaiseksi,nyt pelissä on tunteet täydellä teholla.
- Vapaa mielinen
Voisit avata keskustelun sillä, kiinnostaako naisystävääsi miehet ylipäänsä ja seurusteleeko miehen kanssa vain muitten ihmisten painostuksesta. Tietenkin mahdollisuus, että hän on lesbo on pieni, mutta saat ainakin keskustelua avatuksi uudelta kannalta.
- S_guru
Ei omia haluja ja toiveita pidä lähteä peittämään ja salaamaan. Myönnä ne avoimesti. Omista tunteista puhuminen tässä ongelmassa on paikallaan.
On kuitenkin tärkeätä kertoa, että sinä hallitset omat halusi ja et ota mitään pultteja tyttöystävääsi kohtaan, jos tämä kärsii haluttomuuskaudesta. Et esimerkiksi ole lopettamassa suhdetta seksin puutteen takia tai aloittamassa riitely ja murjotuskamppanjaa kostoksi pihtaamisesta.
Tietenkin, jos jo suunnittelet vaihtamista halukkaampaan naiseen, niin silloin ei välttämättä kannata asiasta suoraan puhua. Vaihtaminenkin voi olla pitemmän päälle hyvä ratkaisu. - ...................
Lapsia? Auttaisko jos koskettelet häntä hellästi ilman että vaadit sexiä..Sellasta pelkkää koskettelua.Hyväilet häntä kun olette sohvalla..Joskus noita haluttomuusaikoja ilmenee kummallaki.Menee kyllä ohi.Kyllä ne hankalat ajatkin ketetään jos vain rakkautta löytyy.
- OnnetonMies
Meillä ei ole lapsia. Mikäli koskettelen häntä sohvalla (tms) [ja kyllä, osaan tehdä sen ilman minkäänlaista seksuaalista "latausta" tai odotusta] niin yleensä hän on vain kylmä tai muuten vain välinpitämätön.
En keksi enää mitään. - ole...................
OnnetonMies kirjoitti:
Meillä ei ole lapsia. Mikäli koskettelen häntä sohvalla (tms) [ja kyllä, osaan tehdä sen ilman minkäänlaista seksuaalista "latausta" tai odotusta] niin yleensä hän on vain kylmä tai muuten vain välinpitämätön.
En keksi enää mitään.niin "helppo". Miehessä pitää olla tietynlaista haastetta, vaikka oltaisiinkin yhdessä kuinka pitkään oltu jne. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1357771Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?987276Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t206632Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv225786Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125702Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835358Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus485203