Maria oli kihlattuna Joosefille tai Joosef ei ollut Jeesuksen biologinen isä, ainakin raamatun mukaan, edes se ei osaa päättää, miten asiat ovat. Tuohon aikaan ei naitu, ellei oltu naimisissa, silti Maria tuli raskaaksi. Marian täytyi lähteä pois kotikylästä synnyttämään. Se on ymmärrettävää, koska hän ei ollut naimisissa ja oli silti raskaana, se olisi ollut paha synti ja koko suku olisi joutunut häpeään, niin kuin jotkut pitävät äpärälapsen tekemistä nykyäänkin. Olisiko nyt niin, että Maria ei ollutkaan niin puhdas kuin on uskoteltu, vaan Jeesus saattoi olla jonkun muun siittämä, esim. asiakkaan?
'Neitsyt' Maria
dady kool
6258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mielestäni tällainen spekulointi on turhaa.
Tieto siitä että Maria tuli raskaaksi jostakin muusta kuin Joosefista pohjautuu Raamattuun niin kuin koko Marian olemassaolo yleensäkkin.
Raamattu opettaa että enkeli Gabriel ilmoitti Marialle mitä oli tapahtumassa mutta enkeli ilmoitti myös Joosefille joka oli jo kaikessa hiljaisuudessa jättämässä kihlattuaan luullen tämän pettäneen häntä. Mutta Joosef pysyi Marian luona ja kasvatti Jeesusta Marian kanssa.
Jes. 7:14
Siunausta sinulle, tutuki edelleen Raamattua mutta tee se rukoillen Jeesusta että Herra ilmaisisi itsensä sinulle ja avaisi Raamatun tekstin että sen ymmärtäisit.
Oliko enkeli sitten muka väärässä kun sanoi pojan nimeksi tulevan Immanuel? Ei Arkkienkeli Gabriel ole väärässä! Tuo raamatun teksti on selvää valhetta. Ennemmin syntinen ihminen on väärässä kirjoittaessaan kirjaa, kuin Arkkienkeli ilmottaessaan Jumalan Pojasta.
Matt. 1:23
Tutkimalla se selviää;)
Siunausta ja mukavia hetkia Raamatun parissa
Jes. 7:14 kohta on väärässä. "Täytyy antaa nimeksi" ja "antaa nimeksi" Ovat kaksi ihan eri asiaa. "Antaa nimeksi" On selkeä vääristys. Tälläisiä käännösvääristyksiä Raamattu on täynnä.
Tämä legenda pohjautuu raamattuun, ei mihinkään muuhun lähdeteokseen. Ihmettelen Joosefia, miksei hän jättänyt Mariaa, koska oli todistettavissa, että pelto oli kynnetty ennen häntä, ehkei vain tajunnut, miten lapsia tehdään. On myös muita legendoja, jotka perustuvat yhtä harvoihin lähteisiin, esim. että Maria oli huora, joka siitettiin jonkun asiakkaan toimesta.
Karu faktahan on, että raamattu on pelkkä satukirja joka on täynnä satuja.
TOTUUS ON TARUA IHMEELLISEMPI.