kysymyksiä ateisteille

Olet laittanut all-in sen puolesta, että "risti kunkku" ei tule, mikä on pottikertoimesi?
Entä korttikerroin?

Sääli, että ette näe, pakan olevan järjestetty. :)

(edellisiin ei tarvitse vastata, halusin laittaa ne piristämään itseäni tällä synkällä palstalla)
12608
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

paitsi tietenkin hihhuleille joille tämä kaikki on jotain ihmeellistä peliä oikeilla ja väärillä panoksilla. Meille muille (normaaleille) tämä on vain normaalia elämää. Ei ole oikeita tai vääriä panoksia, ainoastaan normaalia elämää.

Äänestä
  • "Ei elämä ole mitään peliä paitsi tietenkin hihhuleille joille tämä kaikki on jotain ihmeellistä peliä oikeilla ja väärillä panoksilla."

    En pidä elämää pelinä, mutta elämä kyllä muistuttaa pokeriakin, jos et minua usko, lue Doyle Brunsonin Super System 2 ja vakuutu. :)

    Pokerissakaan ei ole hyviä tai huonoja kortteja, on vain hyviä tai huonoja ratkaisuja, kuten elämässä.

    Niin ja, en puhunut oikeista tai vääristä panoksista, yrittäisitte edes ajatella välillä sillä "täydellä pakalla".

    Äänestä

Anna kierroksen kortit.

"Sääli" että pokeri on herrasmieslaji. Siinä ei kuseteta. Kyllä sä sen tiedät.

Anna sä mulle puolestas perusteita laskemiseen ;)

Äänestä
  • "Anna kierroksen kortit.

    "Sääli" että pokeri on herrasmieslaji. Siinä ei kuseteta. Kyllä sä sen tiedät.

    Anna sä mulle puolestas perusteita laskemiseen ;)"

    No jos nyt tarkemmin ajatelen, niin vertaus menisi ehkä näin:
    Tämä elämä ja kaikki mitä sinulla siinä on, muodostaa pelikassasi ja voitto on se, mitä voit saavuttaa kassallasi.
    Kortteja ei jaeta ihan tyypillisesti vaan jokainen valitsee itse. Vaihtoehtoja on esim. evoluutioteoria, kristinusko jne.

    Minä olen panostanut kristinuskoon ja pidän sitä saletti"kätenä" ja väittäisin jokaisen muuhun korttiin tarttuvan tekevän virheen.

    Ateisti on panostanut tietenkin ateismiin ja kenties myös evoluutioon ja uskoo, että muita kortteja ei ole olemassakaan, mikä on röyhkeä bluffi yritys :). Kysymykseni oli siis alunperin merkityksetön, myös siksi, että ateisti ei myöskään näe panoksen/voiton arvoa ja tiesin jo mitä vastaukset parhaimmillaankaan voi olla.

    Äänestä

Kaveri joka ei ilmota pelaajille pakan olevan järjestetty (järjestykseen jonka joku tietää), niin koittaa kutsu saunan taakse ;)

Oletkos tällasesta kuullut?

Äänestä

Luin eka "risti runkku" :D

Kyllä juu. Samalla voisin laittaa kaiken peliin sen puolesta että Joulupukki ei ole olemassa, että äitit ja iskät vievät hampaat tyynyn alta eikä hammas keiju ja vaikka että aurinkoa kiertävää teepannua ei ole.

Jeesusteleva kiihkohihhuli. Toivon että jokin päivä heräät itserakksita saduistasi. Surullista kuinka narsistinen hihhuli ei vain näe todellista itseään.

Ihan tosissaan sanon tämän, en vittuillakseni. Heräisit jo.

Äänestä
  • Minä kyllä olisin valmis pistämään rahani likoon sen puolesta että aurinkoa kiertää useampikin teepannu... Sanoisin jopa että ne kaikki... :)

    Äänestä

pelaa pokeria, niin peli on jostain kumman syystä rehellistä.

Pakkaa ei ole sorkittu ja raha vaihtaa omistajaa. Peliin ei ole kutsuttu jeesustelevia kiihkohihhuleita tai muitakaan fuskaajia:)

(edelliseen ei tarvitse vastata, halusin laittaa tämän vain masentaakseni korttiringin ulkopuolelle jääviä)

Äänestä

Minä kun en uhkapelejä harrasta. Korttipelissä kun kortteja on rajallinen määrä ja totta kai todennäköisyys siitä että ristikunkkukin tulee vastaan on olemassa.

Kristinusko taas on sitä että kortit on hukassa mutta pelaajia paljon keskenään kiistelemässä missä ne kortit voisivat olla.

:)

(Kaunis lumisade ulkona)

Äänestä

Ristikunkkua ei todennäköisemmin tule, koska vuosituhansia kestäneen pelin aikana ei olla havaittu yhtäkään kuninkaallista korttia.

Äänestä

Mitä tarkoitat ristikunkulla, Jeesusta? Jumalaa? Minkä puolesta lyödään vetoa? Mikä on panoksena?

Mitä jos yhtäkkiä tajuaa, ettei sillä ristikunkulla olekaan mitään mystistä merkitystä, joten sen puolesta on turha lyödä vetoa? Se on pakassa, mutta se on samanlaista pahvia kuin muutkin kortit?

Äänestä
  • "irrelevantti vertaus"

    En olisi uskonut, kuvittelin, että kaikki ateistit olisivat siihen tyytyväisiä ;)

    "Mitä tarkoitat ristikunkulla, Jeesusta? Jumalaa? Minkä puolesta lyödään vetoa? Mikä on panoksena?"

    Katso ylempänä oleva "jako", siinä on pientä selvennystä.

    Ja jos se tuntuu pahalta/vaikealta, unohda koko tämä "panos" teksti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeesusteleva kiihkohihhuli ... kirjoitti:

Olet laittanut all-in sen puolesta, että "risti kunkku" ei tule, mikä on pottikertoimesi?
Entä korttikerroin?

Sääli, että ette näe, pakan olevan järjestetty. :)

(edellisiin ei tarvitse vastata, halusin laittaa ne piristämään itseäni tällä synkällä palstalla)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu