Services.exe ja Update.exe

TT2

Nämä kaksi ohjelmaa koko ajan hinkuvat nettiin. Mitä niille oikein pitäisi tehdä, kun poistaminenkaan ei onnistu? Services.exe ainakin on tuonut koneelleni matoja, ja Update.exe haluaa ottaa yhteyttä johonkin kaupalliseen sivustoon. Mikä siis neuvoksi?

Ja muuten, Sygate Personal Firewall katosi jostain kumman syystä käynnistysvalikostani(siis sieltä missä näkyy mm kello)Kuinka oikein saan sen sinne takaisin;=(???

4

1107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päästä ne nettiin

      Update.exe on net\framework (sisältää sovellusten skaalattavuutta ja suorituskykyä parantavia ominaisuuksia),tiedostoon kuuluva tiedosto, päästä hyvä ystävä se nettiin, ei sen kautta takuulla tule viruksia.

      Services.exe on tärkeä järjestelmätiedosto, päästä nettiin.

    • päästä nettiin

      Update.exe on net\framework (sisältää sovellusten skaalattavuutta ja suorituskykyä parantavia ominaisuuksia),tiedostoon kuuluva tiedosto, päästä hyvä ystävä se nettiin, ei sen kautta takuulla tule viruksia.

      services.exe on tärkeä järjestelmän palvelu ja ohjainohjelma joka sijaitsee C:\WINDOWS\ServicePackFiles\i386 ja
      C:\WINDOWS\system32 kansioissa.

    • jaa'a

      koitappas aukasta sygate käynnistä->ohjelmat->sygate personal firewall->sygate personal firewall..

      Mulla ei mee automaattisesti päälle..

      Update.exe on vähä 2 piippunen juttu, microsoftin oikee versio kuulemma etti updateja windowsii etc, ja sitte monissa paikoissa sanotaa et niistä on ollu haittaa ja ne laittaa lisää viruksia koneelle.

      Mulla oli update.exe kans koneella, tuli iha yllättäen, hinkus aina nettii mut suljin sen..

      Trackasin sen ja se oli joku israelilainen ihme hommeli jote lopetin sen ohjelman ctrl alt delete ja poistin koko kansion...

      Service.exe on varmaa samaa osastoa.

      Koita kattoo tietoo netistä, ja muista avata se sygate..

      Mulla hävis yks kerta kokonaan koneelta mut otin takas ja ei oo enää hävinny.

      • asiaan

        update.exe on takuulla joku vihuliainen. WIndows updaten (automaattiset päivitykset-toiminto) tiedostonimi on wuauclt.exe

        services.exe kuuluu Windowsiin, jos se sijaitsee system32-hakemistossa. jos muualla, on vihulainen. service.exe on vihulainen, sen nimistä tiedostoa ei kuulu Windowsiin.

        servicepackfiles-hakemisto on winnt-hakemiston alla JOS Service pack on asennettu jälkeen päin, eikä integroitu (slipstreamattu) itse asennusmedialle. siellä on kopiot niistä tiedostoista, joiden tilalle SP kopioi uudet sen asennuksen yhteydessä. turha hakemisto siis, voi deletoida.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seuraan sinua.

      Muistathan tämän.
      Ikävä
      118
      1166
    2. Lempinimi kaivatulle

      Minkä lempinimen olet antanut ikäväsi kohteelle mielessäsi häntä ikövöidessä? Hän kulkee aatteissa mukana lempinimellä
      Ikävä
      43
      1106
    3. Mikä sai ihastumaan?

      Mikä teillä muilla on hänessä (kaivatussasi) saanut ihastumaan itseensä? Muhun vetosi miehessä rehellisyys ja se että o
      Ikävä
      42
      930
    4. Nainen, minne olet piiloutunut

      Jäätyykö nenä pakkasella ja et uskalla pistäytyä ulkopuolella, vai pelkäätkö törmääväsi minuun? Voi olla tosiaan kiusall
      Ikävä
      57
      864
    5. Torikahvila R.I.P

      "Torikahvilan ylläpito ei vastannut MunFoorumin yhteydenottoon parin viikon kuluessa. Foorumi on suljettu, koska sillä e
      Yhteiskunta
      105
      821
    6. Mikä fiilis tänään

      Ystävälläni. Ei minua meidän ikäero edelleenkään haittaa ja olet ollut positiivinenkin. Kaikilla on hyviä ja huonoja päi
      Ystävyys
      124
      814
    7. Kiitos päättäjät Kytölehdon päätöksestä

      Nyt saimme positiivisen uutisen Hyrynsalmelle. Edistykselliset ja kokonaisuutta laajasti katsovat päättäjät ymmärsivät t
      Hyrynsalmi
      67
      789
    8. Olisin halunnut...

      Olisin halunnut jutella kaikki asiat selväksi. Olen joskus kirjoittanut tänne huonossa mielentilassa ja todella ajattele
      Ikävä
      82
      607
    9. Palasina edelleen ja paras pala hukassa loppuun asti

      💞 Mä et ketään viereeni kaipaa Itselleni toistelen et kaikki hyvin on En tahdo et kukaan Perääni soittaa Helpompi on o
      Ikävä
      113
      594
    10. Nainen kaunokainen

      Mitä teet tänään illalla?
      Ikävä
      34
      590
    Aihe