olen kuullut että nykyajan vl:ät käyttävät kondomeja ainakin jotkut ja sehän ei ole teidän opin mukaista..Mitä sanotte vl:ät pitääkö väite paikkansa??Ja mitä tapahtuu jos käyttää??Tiedän muutamia aviopareja,jotka käyttävät..
vl:ten kortsun käytöstä??
krisse
5113443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
tiijät...ootko ollut katsomassa?
Mitäs sillä tiedolla teet, vai oletko ollut k. käyttävien kanssa.
Mtä se Sulle ja maailmanlaajuiselle netille kuuluu, mitä kukin..
Minkä nimisiä kalsareita käytät? Vai käytätkö vaippoja?
"Pientä rajaa!"
suuri?
että
"Isoa rajaa!"
eli laitat kumin ison päälle ennenkuin alat touhuta muijan kanssa, ellet just sillä kertaa halua, että pikkusia lähtis tulemaan.
"Minkä nimisiä kalsareita käytät?"
varmuuden vuoksi kelta-ruskeita kalsareita?
Tietenkin pientä rajaa yksityisasioiden utsintaan!
Miten tarkkaan täällä pitäisi kertoa oman murjun intiimeistä touhuista. Nukkumaanmenoaika? Potan väri?
leuhkia.
pojat.
Otetaanpas nyt ihan rauhallisesti vaan.
"Miten tarkkaan täällä pitäisi kertoa oman murjun intiimeistä touhuista."
tarkkaan.
kyllä olet oikeassa että ei meidän uskonkäsityksen mukaan käytetä kortsua.sehän on täysin raamatun vastaista.jos tiedät tälläisiä ihmisiä niin tiedät että heillä ei ole elävää uskoa sydämmessään.heidän täytyisi tehdä parannus.minun mielestä sinun pitäisi mennä puhumaan heille että he ovat nyt kulkeutuneet kaus uskosta.
"sehän on täysin raamatun vastaista."
kyseinen Raamatun paikka.
sellaista kohtaa ole siellä.
Ihmiselle ei ole annettu valtaa määrätä toisen ihmisen/alkion kuolemasta/elämästä. Jos tosiaan tekee mieli sänkyyn kieriskelemään ruumiilliseen mielihyvään, saakin vastata myös seuraamuksista.
"Jos tosiaan tekee mieli sänkyyn kieriskelemään ruumiilliseen mielihyvään, saakin vastata myös seuraamuksista."
sairasta tekstiä kirjoitit.
Juttusi kuvastaa sitä, että miehen ja naisen seksuaalinen kanssakäyminen on hyvin suuri paha. Ainoa motiivi sille saa olla lasten tuottaminen maailmaan.
Mitään mielihyvää sen sijaan operaatio ei saa missään nimessä tuottaa.
Kuinka virallista vl-näkemystä edustat?
Jumala näet on antanut seksuaalisuuden avioliittoon miehen ja naisen välille NIMENOMAAN sekä lapsien aikaansaamiseksi että keskinäisen mielihyvän aikaansaamiseksi.
Edelleen Jumala ei ole kieltänyt tässä asiassa järjen käyttöä ja ehkäisyä.
Ihan vain sivuhuomautuksena: Jos mies käyttää kondomia, siittiöt eivät koskaan päädy naisen kohtuun. Hedelmöittymistä ei siis voi tapahtua, eikä mitään alkiota ole olemassakaan tapettavaksi. Voit siis tuntea yhtä paljon sieluntuskia jos omin käsin hoidat itsesi onneen, sillä kaikki nuo miljoonat siittiöparat joutuvat kuolemaan tähtesi. Jos näet eroottista unta ja tapahtuu siemensyöksy, olet yhtälailla murhaaja tämän ajattelutavan mukaan.
Sama pätee e-pillereihin jne.; hedelmöittymistä EI EDES tapahdu. Ihan oikeastiko tämä on uutta tietoa?
jos ihminen kokee seksuaalista mielihyvää.
Eikö?
Mitäs jos roiskii spermat emännän rinnoille (käyttää siis keskeytettyä yhdyntää)?
Kulkeeko se raja kumin käytössä? Mitenkäs on sitten suihinoton kanssa? Siitäkään en ole nähnyt raamatussa mainintaa :D
en muista tarkalleen kohtaa mutta siellä aivan selkeästi puhutaan että pitää kaikki seksuaalinen riettaus hylkäämään.ei seksuaalisessa kanssakäymisessä ole mitään vikaa jos se tapahtuu avioliitossa.mutta se on selvää että suihinotot ja kortsut ja kaikki muut ihmisen keksimät mielihyvät ei kuulu jumalanlapsille.ihmisen ei pidä päätämän että millon "tehdään lapsi".kaikki lapset ovat jumalan lahjoja eikä mitään vahinkoja tai tehtyjä.ei jumala kenellekkään siunaa määräänsä enempää lapsia.on paljon ihmisiä jotka eivät saa lapsia vaikka kuinka yrittävät.tämä kannattaisi aina muistaa.
raamatussa ei missään kielletä ehkäisyä. eihän sellaista ollut siihen aikaan edes tarjolla.lopussa tulette tietämään, että Jumala on paljon "fiksumpi" kuin fanaattiset ns. uskonkiihkoilijat,jotka luulevat erilaisilla teoilla miellyttävänsä jumalaa ja ostavansa häneltä pelastuksen.. Jumala sallii ihmisten käyttävän järkeään.. lapsiluku sellaiseksi, että kykenee heidät huomioimaan ja kasvattamaan henkisesti terveiksi..(ja muutenkin pitämään huolta)
"raamatussa ei missään kielletä ehkäisyä. eihän sellaista ollut siihen aikaan edes tarjolla"
Muuten ihan jees juttu paitsi että jo ammoisina aikoina on tunnettu mm. erilaisten kasvien ehkäisevä vaikutus.
Eikai siinä ole mitään järkeä, että pukataan maailmaan niin paljon lapsia, kuin niitä tulee(nainenhan voi synnyttää niin monta lasta, että lopulta kuolee niiden rasittavuuteen, sitäkö jumala sitten haluaa!?). Tärkeämpää olisi kasvattaa vaikka "vain" kaksi lasta, mutta kasvattaa ne sellaisiksi ihmisiksi, joista tulee vanhempina tasapainoisia ja onnellisia aikuisia. Ei se määrä vaan se laatu (ei ihan sovi tähän esimerkkiin, mutta kuitenkin).
Siksi meille on annettu oma järki ja vastuu. Niiden avulla meidän pitäis kyetä päättämään, milloin tehdään lapsia. Onhan sekin päätös, että ei mene sänkyyn vainonsa kanssa. Olenko silloin syyllinen kun päätän olla haluamatta lapsia ja en harrasta seksiä sen vuoksi? Ei se ihan vain Jumalan vallassa ole... tässähän vois lopettaa sairauksienkin hoitamisen ja ajatella, että se on rangaistus ylhäältä ja siihen ei ihmisen pidä puuttua. Luulenpa, että oman järjen käyttö on sallittua ja oikein toivottu myös raamatussakin.
Minusta raamattu pistää nimenomaan ihmisen omalle vastuulle paljon asioita. Hedelmöittyminen on jo sitten korkeimman käsissä ja kaikilla se ei onnistukaan kovasta yrityksestä ja tahdosta huolimatta.
Mitäs rietasta on suihinotossa... eikö normaali yhdyntä herätä yhtä kiihkeitä ja intohimoisia tunteita kuin esimerkiksi suihinotto? No, saakos naisen rintoja suudella?
sit varmaan mennä sinne telttakokouksiin siitä puhumaan... lähikauppojen ja huoltoasemien kondomivarastot myydään silloin aina loppuun. ;)
Ikäni olen asunut täällä pikkukylällä ja aina on leevit kaljaa jouneet ja baareissa kulkeneet, mutta kortsujen käytöstä en tiedä...?
Moi!
Kentieskö tarkotat tuolla vl:llä lestoja?
Kyl se on edelleenkin niin, et kaikki otetaan, mitä annetaan, mut ihmisiähän ollaan mekin..eli
jokainen on heiko itsessään ja ulkoisen painostuksen takia moni mieluusti valitsisi sen helpomman tien.
Helpompi on sulautua "massaan" ja olla samanlainen, kun ns.epäuskoiset, kuin joutua selittelemään erinlaisia "arvoja" ja elämän tyyliä.
Mut, hyvää kevään jatkoa sinullekkin!
Nämä tämän tyypin kysymykset kuuluu sellaisille ihmisille jotka itse kieltävät Jumalan olemassa olon. Sekä haluavat tehdä kristyistä naurunalaisia etsimällä etsivät vikoja ja puutteita. Hekumoivat myöskin näillä seksiin viittaavilla kysymyksillä kun muutoin ei kehtaa tai uskalla ottaa sitä puheeksi, ikään kuin pilkan varjolla sitten kirjoitellaan. Sanoisin että on hieman kieroutunut luonne kun täytyy tällä tavalla panetella toisia ihmisiä. Olisi syytä mennä peilin eteen ja katsoa mitä sieltä löytyy, jokaisella varmasti löytyy sellaista josta toinen pääsee kiinni ja mollaamaan.
Raamattu kiellä kondomin käyttöä.
Uskokaa jo viimeinkin veeällät tämä taikka ESITTÄKÄÄ se raamatun kohta, joka kieltää ehkäisyn.
Muutoin olette pelkkiä PELLEJÄ, jos pyritte monissa asioissa kirjoittamaan Raamatun uusiksi eli keksimään ohi Raamatun tekstin omia sävellyksiä, jotka tukevat teidän harhojanne.
SIIS...
Raamatun paikkoja, jotka kieltävät ehkäisyn!
Olet täysi PELLE.
vetää Sultan päähäsi.
Ihan oikeasti!
hauska keskustelun avaus
LOL mikä ÄMMÄ! Itsekkin tunget kondomeja peräreikääsi niin että tuntuu!
Olen nähnyt Teidät useasti ystäväsi kanssa harrastamassa kumijunia.
JOTEN VITTU SE PÄÄ KIINNI!
vittu kokokansan kumi-huora!
"Ja mitä tapahtuu jos käyttää??"
että silloin jää 18. lapsi tulematta.
ponnistamaan nuo lessuisännät.
ne sen kovempia on kuin muutkaan miehet. Niille vaan syötetään saarnapöntöistä pajunköyttä, että ehkäisy olisi mukamas Raamatun vastaista ja syntiä.
Niinpä ukot ei uskalla painaa muuta kuin paljaalla ----> mahoton lapsilauma.
Joo- sattu kerran semmoinen erehys kaupassa että
väärä paketti livahti kärryyn.
Oltiin juuri menty yöpuulle kun emäntä sanoi
että pistetäänpä vielä ksylitolipurkat huuleen
ennen iltatoimia, kun tuli
syötyä noita uskovaisten pastilleja tuossa
iltarukouksen jälkeen.
No sitä siinä ihmettelemään, kun
on niin sitkeää pukukumia. Sitten vasta älyttiin
tarkemmin lukea pakettia.
No silloin just sattu seurakunnan vanhin tulemaan
kylään (8 lasta kailotti yhteen ääneen).
Hätähän siinä tuli käteen. Joku lienee meidät
käryyttänyt. Sujautettiin äkkiä paketti emännän
liivin sisään. Sieltä ei moni tohdi etsiä.
Hieman tuo vanha kelmi koetti kuikuilla
emännän liivejä kohti mutta eipä uskaltanut
puhua kuin suviseuroista ja siitäkin
ongelmasta selvittiin. Olisi selvitty jatkossakin
mutta joku uskoton oli penkonut roskapusseja.
Varmuuden välttämiseksi : tämä oli satu
eikä ainakaan vl:n kynästä
Toimittaako joku tukkuliike kondomit suviseuroihin?
Oulun Lihatukku Oy toimittaa.
En tiedä toimittaako joku liike kumia vai ei, ainakaan ei siellä ole missään näkynyt ko ainetta myynnissä muuhun kuin lyijykynän jäljen poistoon, jos nykyisenä mustekynäaikana edes siihenkään. Ei taida enää kukaan muistiinpanojakaan nykyisin laatia edes modernimmalla lyijytäytekynällä. Tuskin mikään kunniallinen tukku alentuu huumekaupan tyyppiseen salakauppaan tuotteissaan.
...toimittaa. Sellaiset karjamarkkinat on kuitenkin kysymyksessä!
Taitaa nuoret kyllä ottaa omat kumit mukaan...
Voi niitä vanhempia, ei ne tiedä tuon taivaallista mitä niiden "kullanmurut" touhuaa!
Ni ois maailma säästynyt sulta
olisit voinut jättää viestisi kirjoittamatta.
Tehän kuulostatte uskonkiihkoissanne pahemmalta, kuin Osama ja Khomeini aikanaan...
Toivotaan, että Bush & gang ei luo moisia viestejä, tulevat muuten kitkemään moisilta ääliöiltä uskot pois :D
Tekisin sen mieluiten itse, mutta kun noista lestapelleistä saa saman tuomion, kuin ihmisistäkin (jostain syystä).
ton mies ku tolllasii kehtaat. Ois kiva nähä mikä naama olet. Ei taida sänky asiat luonnistuu?? Jätkä ei tiedä ihmisen anatomiasta mitään..
Meillä päin tollaset nauttii viel tuttelia(äidin maidon korvike)
Kyl sä viel ymmärrät..
P.s Ois kiva pyyhkii naamaltasi toi lapsellinen ilme...
Mitenköhän keskeytetty yhdyntä liittyy munattomuuteen?
Taidat itse olla tyypillinen ääliö (lue lesta), kun et pysty asiallisesti puhumaan, vaan pitää alkaa vittuilemaan lapsellisesti.
Ala-asteelaisilla on saman tyyppisiä ja naiiveja kommentteja, kuin sinulla.
Jos naama kiinnostaa, niin voin laittaa sinulla osoitteen, niin voit tulla katsomaan. Samalla voin kertoa vähän nykyajasta ja ehkäisystä, kun ei teille sinne pohjanmaalle sellaisista ole kukaan kertonut.
Vielä vastauksia kommentteihisi:
"Jätkä ei tiedä ihmisen anatomiasta mitään"
Mistä olet saanut päähäsi, että olen jätkä??
"Ei taida sänky asiat luonnistuu"
Miten niin? Meilläpäin voidaan harrastaa seksiä pelkäämättä, että nainen on koko ajan maha pystyssä ja kroppa alkaa 5 vuoden seurustelun jälkeen lahoamaan.
"P.s Ois kiva pyyhkii naamaltasi toi lapsellinen ilme... "
Neiti on hyvä ja tulee pyyhkimään vaan. Ei täällä ennenkään mitään uskonpellejä olla säikytty. Hihhuloikoot rauhassa, mutta heidän vaimokkeitaan käy sääliksi, kun joutuvat lisääntymään kanien lailla...
...Toisaalta heistähän sitä saa halpoiten pokattua "Pikapanon", kun oman äijän kanssa ei voi ehkäisyä käyttää ja naisillakin on halut.
...vähän analyyttista näkökulmaa:
Asiaa voidaan tarkastella seuraavien alakysymysten valossa:
1: Mikä on vl?
- oppijärjestelmä pelastumisesta?
- oppijärjestelmä siitä, mikä on syntiä?
- joukko ihmisiä, jotka kokevat itsensä yhteisöksi?
- jotain muuta, mitä?
2: Mihin tarkoitukseen kortsua käytetään? (oletetaan, että kaikki tietävät, mitä sanalla kortsu tarkoitetaan)
3: Missä kontekstissa kortsua käytetään?
(olettaen, että kontekstilla suhteessa kysymykseen 1 olisi väliä)
Itse koen, että kysymykseen 1 vastaus on omasta näkökulmastani se, että vl = joukko Jeesukseen vapahtajanaan uskovia ihmisiä, jotka ajattelevat sitten määritellä tarkemmin myös muita puitteita asialle tuon lisäksi erottautua muusta maailmasta.
Ehkäpä se synnin käsite sitten "ulkoistuu" pois ihmisten sydämestä asioihin, kuten "kortsun käyttö" ja "viinanjuonti" jne...
Jos kokee kortsun käytön synniksi, niin sitten on syytä olla sitä käyttämättä (sille, joka pitää jotain asiaa syntinä, se on sitä, koska se erottaa ko. ihmisen Jumalasta).
Joitakin asioita Raamatussa on sanottu selkeästi synniksi - esim. sukupuoliyhdynnän harjoittaminen muiden, kuin oman aviopuolisonsa kanssa, joissa jo muutoinkin haureellisissa suhteissa myös kortsun käyttö on sitten osa tuollaista synnillistä toimintaa.
Aviosuhteessa kortsun käytöstä ei Raamatussa ole selkeää ohjeistusta - lapsista sanotaan, että he ovat lahjoja... joten kortsun käytöllä voi ainakin sitten viivästyttää / tietoisesti vaikuttaa siihen, ettei tahdo ottaa tiettyjä lahjoja vastaan. Toisaalta sanotaan, että tulee olla varma pelloistansa, ennen kuin perustaa perheen (sananlaskuissa muistaakseni...), jota siis tulee sangen syvästi joka tapauksessa pohtia sinne tänne suhauttelun sijaan...
Tuntien useita vl-ihmisiä, en usko, että niissä piireissä oltaisiin toisten makuuhuoneissa nuuskimassa - ja hyvä niin. Toisaalta - onhan kätevämpiäkin lääketieteellisiä keksintöjä vakisuhteisiin nykyisin kuin tuo kortsu.
Mutta, olkoon heillä, jotka asian kokevat synniksi sitten voimaa olla tekemättä syntiä, ja heillä, jolla on Jumalan kanssa rauha sydämessään tästä ja muistakin omantunnon asioista, niin se rauha edelleenkin pysyköön siellä.
Eri oppikysymyksistä on kristikunnassa joka tapauksessa niin paljon tulkintoja, että oman tunnon asioissa joutuu edelleenkin luottamaan Jumalan armoon ja ns. harkintaan - kun aivot on kaikille kristityille(kin) annettu.
Mikä on vanhalestadiolainen kanta sitten kortsun käyttöön HIV:n tarttumisen estämiseksi. Paavihan on ottanut nyt sellaisen kannan, että kortsua saa käyttää tuolla indikaatiolla. Mutta sitä ei edelleenkään Rooman opin mukaan saa käyttää raskauden ehkäisemiseksi.
Meneehän tämä hiuksien halkomiseksi, mutta siitähän proffille palkkaa maksetaan...
Eli jos aviopuolisolla on HIV-tartunta, onko hyväksyttävää käyttää kortsua, jotta toinen puoliso ei saa tartuntaa?
ei ole uskomme oppien mukaista. Lapset ovat Jumalan lahjoja. Mistä muuten tiedät näiden parien kortsun käytöstä? Ovatko he itse sinulle kertoneet vai oletatko niin jostain syystä?
Olen mieheni kanssa leikkinyt äitiyspakkauksen kortsulla ja leikkasimme kortsulta pään poikki. Seksi on myöskin uskovaiselle iloinen ja hauska asia. Leikkiä voi, kunhan säilyttää hyvän maun. Jos olet jonkun kaapissa tms. kortsupakkauksen nähdyt, se ei vielä kerro miten niitä on ja onko niitä käytetty.
Jokainen vastaa omista teostaan.
Kuten esim. silloin kun mies ei kestä ilman ja on maalarit talossa.
Lähikaupoissa ne myydään kuitenkin loppuun vain kokouksienne aikaan...
Ai, se oli makukondomi siinä pakkauksessa?
"Jos olet jonkun kaapissa tms. kortsupakkauksen nähdyt, se ei vielä kerro miten niitä on ja onko niitä käytetty."
lessut kortsuja lapsilleen vappupalloiksi?
Niitä täytyykin sitten ostaa melkoinen nivaska.