Joku suomalainen tietotekniikan guru, olikohan peräti professori, ennusti pari vuotta sitten, että v. 2006 internet tulee tukehtumaan ja kaatumaan, koska roskaposti ja nettimainonta valloittavat suurimman osan netin tietojenkäsittelykapasiteetista. No, hän erehtyi vain kuukaudella. Netin tukehtuminen ei tapahtunut 2006, vaan 2007. Suomi24:n ja monien muiden sivustojen nykyinen takkuilu todistaa sen.
"Internet KAATUU v. 2006!"
Se toteutui!
3226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Internet romahtaa vuonna 2006, arvioi Teknillisen korkeakoulun tietotekniikan professori Hannu H. Kari. STT:n haastatteleman Karin mielestä tämä ei edes ole synkin mahdollinen skenaario, vaan paremminkin hyvin todennäköinen mahdollisuus. Kehitys näkyy Karin mukaan jo nyt roskapostin ja virusten valtavassa kasvussa. Tulevaisuudessa hyökkäykset kohdistuvat itse netin tietosisältöön ja verkkoinfrastruktuuriin, mikä tarkoittaa verkon toimintavarmuuden luhistumista.
Kari arvioi, että kun saastan määrä verkossa ylittää sietokynnyksen, koko järjestelmä romahtaa. Käyttäjät eivät enää luota verkon tietoon, eikä internet enää toimi luotettavasti jatkuvien hyökkäysten vuoksi. Käytännössä joudutaan siis palaamaan aikaan ennen internetiä.
Yksi vinksahtanut tyyppi riittää
"Riittää, että on jossain päin joku vinksahtanut tyyppi, joka toteaa, että tämä taho on nyt suuri saatana ja se täytyy saada pois verkosta tai ylipäätään aiheuttaa suurelle saatanalle jotakin pahaa. Se pystytään tekemään tietoverkkojen kautta äärimmäisen helposti", Kari kertoo Helsingin Sanomien mukaan.
Karin mielestä internetiä pitäisi alkaa turvaamaan uusilla tavoilla jo nyt ongelmien ehkäisemiseksi. Itse tietoverkon infrastruktuurin rakennetta pitäisi kehittää ja laajentaa niin, että se kestäisi vihamieliset hyökkäykset paremmin. Myös ohjelmistoja kehittämällä voitaisiin torjua joitakin uhkia. Tärkeä osa puolustusta olisi myös käyttäjien parempi tunnistaminen, jotta laittomat käyttäjät saataisiin aisoihin.
http://www.tietokone.fi/uutiset/2004/professori_kari_internet_romahtaa_2006
ihan sama. ei haittaa mitään kun maailmanloppu tulee tuota ennen, vuonna 2000.
Eiköhän tämä saisi ihmisetkin kaduille osoittamaan mieltään, jos internet kaatuisi.