Jos olet USKOVA työnantaja!

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000022741030

Kirjoitin tällaisen keskustelun työpaikat osioon.. ethän uskovaisena työnantajana lähde samalle linjalle maailman kanssa käyttäen ihmisiä koneina ja kertakäyttötarvikkeina heittäen heidät ulos?

Jos niin on päässyt käymään tee parannus välittömästi ja tunne syvää häpeää tämän takia..
Jos olet isompi johtaja varmista etteivät työmiesten esimiehet ole susia lammasten vaatteissa firmassasi!
4230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

voi pysyä rehellisenä ja oikeudenmukaisena työnantajana.

Ongelmia syntyy molemmin puolin nykyisen työmoraalin puitteissa.
Kohtelen työntekijöitämme aina oikeusenmukaisesti ja maksan aina palkan, paremminkin ajatellen työntekijän etuja, kuin omiani, mutta silti suuressa joukossa on heitä, jotka ovat valmiit riistämään työnantajaa keinolla millä tahansa ja täyttävät tuntilappujansa omaa etua tavoitellen.

Tuo kirjoituksesi on toki hyvä ja varmasti ajatuksia herättävä ja tiedän, että tänään on juuri tuollaista, että ihmistä painostetaan tekemään enemmän kuin jaksavatkaan. Hinnoittelukin on yritysneuvojien ja muiden asiantuntijoiden toimesta hinnoiteltu niin, että työntekijästä on revittävä kaikki irti.

Emme ole lähteneet tuohon mukaan, vaikka yrittäjäysvämme onkin siihen langennut ja hänen elämänsä on mennyt hyvin "tiukkapipoiseksi". Pärjäämme aivan hyvin, vaikka emme ketään painostakaan, mutta rehellisyyttä ja työmoraalia vaadimme.

Yritysmaailma on sellainen, että jos ei rakasta Jumalaa yli kaiken, voi siellä keplotella jos millä tavalla, riistäen työntekijöitään tai pakollisten maksujen kohteita, mutta nämä riistäjät tulevat todella niittämään kylvönsä.

Toimimme aina kysyen Jumalan tahtoa ja siksi rehellisesti ja oikeudenmukaisesti ja siksipä yöunemme ovat levollisia ja päivämme sisältävät hyvää energiaa.
Jeesus on kaikesta tietoinen ja Hän on mukana myös joka hetki työelämässämme, Pyhän Henkensä kautta.

Äänestä
  • Pääseekö töihin? Osaan sen mitä tarvitaan milloinkin.

    Äänestä

En ole, mutta saatanpa tarvita sivustoa muuten.

Äänestä

MOnet uskovaiset työnantaja pitävän mieluummin uskovaisia työntekijoitä. Se on selvää, mutta ei läheskään kaikki uskovaiset ole hyviä työntekijöitä.

Oikea ja palava uskovainen hoitaa myös työtehtävänsä hyvin, oli sitten työnantajan uskovainen, tai joku muu,mutta penseä ja töykeä "uskovainen" käyttää työnantajaansa törkeästi hyväkseen, eikä tee tehtäviään, kuten häneltä odotetaan.

Siis on oikeutettua oikean asian yhteydessä myös uskovaisen työnanataja vähentää väkeä, esim. kannattavuusongelmia voi esiintyä. Ei ole suinkaan edellytys, että työnantaja pitää ylimääräisiä kävelijöitä tappionkin uhalla. Järki pitää olla kädessä tässäkin asiassa, eikä hengellistyttää joka asiaa. Hyvää jatkoa ja menestystä vaan kaikille uskovaisille työnantajille

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saarnastuolienmies.. kirjoitti:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000022741030

Kirjoitin tällaisen keskustelun työpaikat osioon.. ethän uskovaisena työnantajana lähde samalle linjalle maailman kanssa käyttäen ihmisiä koneina ja kertakäyttötarvikkeina heittäen heidät ulos?

Jos niin on päässyt käymään tee parannus välittömästi ja tunne syvää häpeää tämän takia..
Jos olet isompi johtaja varmista etteivät työmiesten esimiehet ole susia lammasten vaatteissa firmassasi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu