Eroaako amerikkalainen ja brittiläinen metodismi käytännössä muuten toisistaan, kuin että Amerikassa on johdossa piispa?
metodismista...
öö..
2347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Asia on monimutkaisempi kuin Amerikan ja Britin jako. Metodismi jakaantuu erilaisiin ryhmiin. Suurimmat Amerikassa of United Methodist, African Methodist Episcopal, Free Methodist, Wesleyan Methodist, ja Evangelical Methodist.
On melko laaja tyylikenttä. Jotkut, niinkuin Free Methodist, ovat melko karismaattisia, toisia muodollisimpia. Kuitenkin, kun olen käynyt Metodistikirkossa Englannissa (montakin kertaa 35 vuoden aikana) kaikki tuntuvat hyvin samanlaisilta kuin mitä olen kokenut Amerikassa. Olen itse baptisti, mutta isäni isän suku ovat metodisteja. Jyrkä ero ei ole siinäkään. Tunnen baptisteja, jotka juopottelevat ja metodisteja, jotka ovat käyneet upostuskasteella! Viimeksi kun kävin Metodistikirkossa Lontoossa vieressäni istuikin toinen baptisti.
kuin tuo kaste? Metodistithan kastavat lapsiakin eikä vain aikuisia? Tiedän, että metodismi on syntynyt anglikaanisen kirkon herätysliikkeenä 1700-luvulla, mutta onko anglikaaninen kirkko (ja siis myös metodistikirkko) opillisesti kalvinistinen vai pikemminkin luterilainen kirkko? Se on minulle epäselvää.