Onko pääkäyttäjätilin käyttö ainoana käyttötilinä tietoturvan kannalta vaarallista.Toivoisin kommentteja asian tuntevilta/tuntijoilta.
Käyttäjätilit
xp home
4314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
neljässä koneessani ollut aina ja ainoastaan
Administrator kaikilla oikeuksilla.
Ei ongelmia eikä viruksia.
Mutta tiedän, että on toistakin koulukuntaa.
Sanoisin että mitä asiantuntemattomampi käyttäjä
sitä vaarallisempaa.
Rajan katsoisin olevan siinä, että jos henkilö
osaa itse asentaa tyhjään koneeseen toimivan
käyttiksen niin hän voi kyllä sitten toimia
täysillä oikeuksillakin.
et voi epähuomiossa käynnistää haittaohjelmaa niin että se pääsisi tekemään mitään suurempaa.
Eli kun tuplaklikkaat (ohjelma)kuvaketta, se suorittaa tehtäviä niillä oikeuksilla joilla olet kirjautunut. Jos nyt tulee ilmoitus ettei ohjelma saa suorittaa sitä mitä yrittää, tiedät sen yrittäneen jotain, eikä se pääse tekemään aikomaansa.
Jos todella luotat ohjelmaan/tiedostoon ja haluat suorittaa esimerkiksi asennuksen tai käyttöjärjestelman säädön, voit klikata kuvaketta hiiren oikealla ja valita "suorita nimellä..". Sitten valitset järjestelmänvalvojan tilin.
http://nonadmin.editme.com/
On mielestäni paras vaihtoehto koska silloin ohjelmia ei voi asentaa,ei myöskään luvattomat ohjelmat voi tehdä tuhojaan muuttamalla asetuksia tai muokkaamalla rekisteriä.Päätili vain järjestelmän päivitykseen sekä muuhun huoltoon kuten ohjelmien asennukseen ja niin ed.