Tavaroiden myynti eu:n ulkopuolelle

Kun Oy myy tavaraa eu:n ulkopuolelle (USA) onko myynti arvonlisäverollista?
2301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vientikauppahintaan ei tarvitse lisätä arvonlisäveroa. Vastaanottaja maksaa oman maansa tullit ja mahdolliset verot tullatessaan tavaran itselleen.

Myöskään EU-maasta toiseen tapahtuva yritysten välinen kauppa ei yleensä sisällä arvonlisäveroa, jos vastaanottajalla on ns. VAT-tunnus.

Äänestä
  • kiitos tiedosta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tartsu9 kirjoitti:

Kun Oy myy tavaraa eu:n ulkopuolelle (USA) onko myynti arvonlisäverollista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu