Adventismin vastustajat juoppoja?

sitä täällä kirjotellaan? Vai huumeissa? Ainakaan Raamattua ette tunne eikä teissä ole oikeaa Henkeä!!
9226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei taida olla kompetenssia tähän mittauspuuhaan.

Äänestä

Kyllä tässä pienessä sievässä pitää kirjoitella, eihän sitä muuten jaksasi jänkhätä.
Kahvipöhnä meinaa hellittää, että menen tässä ryyppäämään taas kupillisen.
Nytkö sen huomasit, tämän pienessä sievässä olon?.

Äänestä
  • Tulin juuri 2 tunnin kävely lenkiltä.(Rämmin metsässä)Minä juon nyt kahvia,sanoi Holkerikin. Kyllä kelpaa.

    Äänestä

Miten riemullisen vapauttavaa onkaan, ettei kadotustuomiota julisteta sille, joka syntisyydestään huolimatta uskoo Kristukseen Jeesukseen (Room 8:1). Jeesuksen tulo ihmiseksi teki mahdottoman mahdolliseksi. Mahdotonta olisi ollut, että laki olisi voinut pelastaa ihmisen turmeltuneen luonnon vuoksi. Mutta Jumala lähetti Poikansa syntisten ihmisten kaltaisena. Tässä ihmisessä hän tuomitsi jokaisen ihmisen synnin ja sovitti näin synnit (8:3). Nyt Jeesukseen uskova on vapaa synnin ja kuoleman, teon ja ansion laista (8:2). Hän on saanut Hengen antaman elämän, elämän evankeliumissa ja armossa. Siksi hän pystyy ainakin jossakin määrin elämään lain vaatiman vanhurskauden mukaisesti (8:4).

Hengen mukaan eläminen (Room 8:4,5) on elämistä uskossa Jeesukseen. Se on elämistä anteeksiantamuksessa.

Lihan eli turmeltuneen luonnon mukaan eläminen (8:4,5,9) on elämistä omaan itseensä ja omaan lain täyttämiseensä luottaen.

Äänestä

j´hulluudestako huudat?

Oluen huurre ja ligöörit keski munkit luostareissaan, kun viiniin alkoivat kyllästyä?

Ei kunnon juutalainen ja kristitty lasiin sylje; niin tekevät vain kiihkouskovaiset muslimeillekin tekisi hyväöä välillä juopua viinistä eikä vain väkivallasta; saisivat jo täällä maan päällä neitsyensä,..eikä tarvitsisi tappaa viattomia sen takia?!

Ota rennosti ja avaa perjantaipullo, itse olen avannut jo... :)

Pontus

Äänestä
  • Pastorit juo salaa, mutta minä juon viiniä vatsani tähden ja olutta viihteessä...niin ovat tehneet muutkin vanhurskautetut kautta tuhatvuotisen ihmisen historian; olisi se parempi adventistillekin juoda, ettei pingota liikaa ja sitten painesseissaan nussi oppilaita ja pikkulapsia?

    Kaapo Santeri Ilonen

    Äänestä

ollaan, mutta kun lukee niitä ihmissepustuksia, joihin adventistit saadaan uskottelemalla uskomaan, niin herää kysymys:

Ovatko teidän oppinne kirjoittajat olleet selvin päin. Niin paljon sekoilua opeissanne on.

http://www.truthorfables.com/EGW_Not_a_Prophetess.htm

Äänestä

1.Timoteuksen kirje:
6:2   Mutta ne, joilla on uskovaiset isännät, älkööt pitäkö heitä vähemmässä arvossa sentähden, että he ovat veljiä, vaan palvelkoot heitä sitä mieluummin, koska he ovat uskovia ja rakastettuja ja harrastavat hyväntekemistä. Tätä opeta ja tähän kehoita.

6:3   Jos joku muuta oppia opettaa eikä pitäydy meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen terveisiin sanoihin eikä siihen oppiin, joka on jumalisuuden mukainen,

6:4   niin hän on paisunut eikä ymmärrä mitään, vaan on riitakysymyksien ja sanakiistojen kipeä, joista syntyy kateutta, riitaa, herjauksia, pahoja epäluuloja,

6:5   alituisia kinastuksia niiden ihmisten kesken, jotka ovat turmeltuneet mieleltään ja totuuden menettäneet ja jotka pitävät jumalisuutta keinona voiton saamiseen.

Äänestä
  • aivan prikulleen niille, jotka opettavat ihmisoppeja viattomille lähimmäisilleen. En mainitse ketkä näin tekevät, mutta sen voi jokainen tarkistaa kunkin uskonnon opeista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kännissäkö kirjoitti:

sitä täällä kirjotellaan? Vai huumeissa? Ainakaan Raamattua ette tunne eikä teissä ole oikeaa Henkeä!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu