Millä perusteella kiinteistövälittäjät arvioivat talon pankkia varten? Olen 2 taloa arvioituttanut pankkia varten ja saanut arvioksi naurettavan summan, joka ei ole ollut lähelläkään markkinahintoja.
Ensimmäisen arvioidun talon myin toisen välittäjän kautta ja sain siitä yli tuplahinnan, mitä toinen oli arvioinut pankkia varten.
Nykyisen taloni sain varsin halvalla ja siitä hain arvion pankkia varten(arvioksi sain naurettavan summan).
Nyt tarvitsisin lisävakuuksia uutta lainaa varten ja pitäisi hakea taas arviota. Ei vain millään viitsisi maksaa siitä että joku välittäjä heittää hatusta jonkun summan, mikä ei vastaa markkinahintoja.
Onko välittäjillä eri arviot pankkia ja myyntiä varten?
Voiko nämä arviot heittää kymmeniä prosentteja? Pankkihan hyväksyy arviosta sen 70% vakuudeksi.
Jos siis nyt teen niin, että pyydän välittäjän arvioimaan talon myyntiä varten. Kun välittäjä kertoo arvion, kerronkin etten myykään, vaan haluankin arvion pankkia varten, niin saako arvioissa olla suurta heittoa?
Välittäjän arvio pankkia ja myyntiä varten?
6
8635
Vastaukset
- Itsekkin arvioinut!!!
Pankkia varten välittäjät antavat asunnosta niinsanotun vakuusarvon jonka pitää kestää riittävän kauas... Sillä pankkihan luotottaa asiakkaansa ilman muuta siten että vakuudet riittää. Jos vakuusarvioihin ilmoitettaisiin ns. pyyntöhinnat jotka kuitenkin jää toteutumatta niin eikös se vasta olisi vääryys?? Pankkia kiinnostaa ennen kaikkea vastaavien kiinteistöjen keskimääräinen kauppahinta alueella. Sitäpaitsi kaikki johtuu todennäköisesti siitä että on haettu pankeille kiinnityksiä yli tuplaten yli kiinteistöjen arvon vain ns. hupilainoja varten!!!
- Kiinteistönvälittäjä_
Pyydä suullinen arvio muutamasta välitysliikkeestä ja valitse sitten niistä mielestäsi sopivin ja pyydä kyseinen arvio kirjallisena. Ammattitaitoinen välittäjä kyllä tietää asuntosi todellisen arvon. Valitettavasti vaan alalla kuin alalla on aloittelijoita, joiden tietotaito ei välttämättä ole alussa kohdallaan. Ja kerro välittäjälle nimenomaan, että mihin tarkoitukseen arvio tulee, sillä arvioissa voi todella olla heittoa tarkoituksesta riippuen. Sano, että olet ottamassa lainaa. Joskus omistaja toivoo, että asunnosta etsitään suurennuslasilla kaikki mahdolliset viat, jotta hinta saadaan mahdollisimman alas. Joskus taas kaivataan mahdollisimman korkeaa hintaa, esim lainaa varten. Toki kaikkien arvioiden ääripäät pitää olla realistisia.
- kassukoira
Miksi suullinen ja kirjallinen eroavat niin paljon toisistaan? Suullisesti välittäjä antaa aivan eri hinann kuin sitten sama välittäjä kirjallisena...
- Eevatartar
Kirjallinen maksaa, suullinen ei.
- asuntosijoittaja
olet huomannut saman perverssin asian kuten itsekin. Oman kokemuksen mukaan välittäjien ja pankkien välillä on jonkinlainen hiljainen sopimus jossa vakuusarvot ajetaan alas. Ostin muutama vuosi sitten yksiön Helsingistä ja tällaisessa tilanteessahan ostohinta määrittelee vakuushinnan (hinta-arvion). Tähän asti tilanteella ei ole sinällään mitään väliä mutta olen rakentanut jonkinlaista liiketoimintaa näiden asuntojen ympärille jolloin vakuusarvoilla on oikeasti väliä. Ostan uuden aina kun vakuudet antavat sen verran periksi että pystyn lainoittamaan uuden oston.
Kysyin pankista viimeksi pari-kolme kuukautta sitten heidän teoreettista vakuusarvoa. Vastaus oli about sama kuin hinta jonka maksoin karkeasti muutama vuosi sitten. Tässä kohden aloin jo kyseenalaistamaan tätä touhua joten tsekkasin myös muut asuntoni.
Tämä mainittu asunto arvotetaan pankissa 120.000 euron arvoiseksi. En nyt kerro tarkasti missä se on, mutta Oikotien Etelä-Helsinki alueella se on. Katsokaas piruuttaan kuinka monta asuntoa tuohon hintaan löytyy jotka eivät ole ns. huutokaupassa :) Ei siis yhtään. Yksi huutokauppakohde sentään löytyy.
Suurin järkytys iski kuitenkin kun keskustassa oleva yksiöni arvotettiin n. 160.000 euron arvoiseksi. Asunto on täysin remontoitu, putket tehty 90-luvulla jne. No sitten taas pieni kierros Oikotielle. Montako yksiötä löytyy myynnistä alle 160.000. Etelä-Helsingistä. 15, joista yksi on hiljaisessa myynnissä ja 5 on huutokaupassa. Yksikään ei ole keskustan alueella tai välittömässä läheisyydessä. En käy nyt jokaista asuntoani läpi mutta tässä nämä räikeimmät esimerkit.
Eli, tästä ei voi vetää kuin ainoastaan yhden johtopäätöksen. Välittäjät eivät yksinkertaisesti uskalla nostaa hinta-arvioitaan oikealle tasolle koska näin he mennettävät pankeilta saatavan arviointibusineksen. Tämä johtaa siis tupla vakuusarvostukseen, ensin välittäjä laittaa alennuksen ja sen jälkeen pankki ottaa 30 % vielä päältä pois. Sanoisin karkeasti että Helsingissä hintaheitto oikeiden hintojen ja hinta-arvioiden välillä on 10-30 % kohteesta riippuen. Tämän päälle vielä tuo 30 % jolloin ollaankin vaatimattomasti 60 - 40 % vakuusarvossa (pyöreillä luvuilla) todennäköisestä kauppahinnasta.
No, mitä tästä opitaan, itse en enää neuvottele tätä hommaa isojen pankkien kanssa jossa yksittäinen pankinjohtaja ei pysty vaikuttamaan mihinkään. Olen siirtynyt pienen pankin asiakkaaksi jossa katsotaan tätä toimintaani oikeasti liiketoimintana eikä ainoastaan antolainauksen volyymiosana. - asuntosijoittaja
oho, avaus vuodelta 2007 :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208