Nordean ulkomaan maksu

huijareita ja juutalaisia

Maksoin laskua Saksaan mulla oli iban jne kaikki tarvittavat, silti ilmeni vasta sitten kun olin hyväksynyt laskun että siitä veloitetaan 16,7€ laskun maksamisesta vaikka sen piti olla maksutonta. Nyt pitää jokaisen ymmärtää kuinka suuria summia nordea tienaa tällä lähes rikollisella menetelmällä.
Minun kohdalla ilmeni vasta maksettuani laskun kuinka paljon nordea "varasti" raivostuin tietenkin näkymätöntä läski osakkeenomistajaa kohtaan. Olisin kyllä selvittänyt kuka on nordean suurin osakkeen omistaja ja mennyt sen kotiin hakemaan rahojani, tällä kertaa ei tarvinut lähteä. Siitä voitte ottaa oppia kannattaa selvittää kenen taskuun rahat menevät ja mennä "kylään" Nyt sain valittaa kun vanha kääkkä akateeminen akka että sain 16,7€ takaisin, hyi saatana kun yrjöttää ihan olis pitänyt olla mies ja lähteä henkilökohtaisesti hakemaan saatavia.

4

1140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nordean verkkopankin ulkomaanmaksulomakkeessa on sellainen logiikka, että maksu luokitellaan toimitusmaksulliseksi tai "EU-maksuksi" lomakkeelle syötettyjen tietojen perusteella. Pankkikulujen määrä kyllä näkyy näytöllä jo ennen maksun hyväksymistä, mutta voi helposti jäädä huomaamatta. Jos maksaja onnistuu täyttämään lomakkeen siten, että maksu täyttää kaikki EU-maksun kriteerit, se luokitellaan EU-maksuksi, jolloin pankkikulujen määränä näkyy 0,00 euroa. Vaikein kohta lomakkeella on se, kuka maksaa vastaanottajan mahdolliset pankkikulut. Sitä asiaa on täällä hiljattain käsitelty toisessa keskusteluketjussa.

      Sampo-pankin vastaava lomake on logiikaltaan selkeämpi. Siinä voi ensin valita maksutavaksi "EU-maksu". Sen jälkeen lomake pakottaa määrittelemään maksun siten, että se todellakin täyttää EU-maksun kriteerit. Ei siis ole sitä riskiä, että lomakkeen puutteellinen tai virheellinen täyttäminen aiheuttaisi pankkikuluja.

    • Börje Håkansson

      Tervemenoa Tukholmaan hakemaan rahoja takaisin. EU maksusta ei peritä mitään ylimääräisiä kuluja kotimaiseen verrattuna jos on osannut täyttää lomakkeen oikein tai mielummin hoitanut koko setin ilmaiseksi verkkopalvelussa.

      Kaikki eivät vain osaa ja siitä sakotetaan. - Hyvä niin.

      • dafskjlfkj

        jos maksat maksun Ruotsiin kruunuina. Jos maksat euroina, maksu on ilmainen. Minulla on tästä kokemusta OP-pankin kanssa. OP:n maksulomake netissä lienee pankkien paras, selkein ja helpoin täytettävä.


    • ob.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      63
      3776
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3159
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      89
      2401
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1630
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1398
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1270
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      40
      1182
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      50
      1011
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1011
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1010
    Aihe