Missä Töölön rajat?

tietämätön...

Hei, auttakaa! Pitää yhtä juttua varten saada tietää, missä menee Etu-Töölön rajat. Eli missä erkanee Taka-Töölö ja missä Kamppi? Itse rajaisin kaupunginosani näin: Arkadiankatu, lännessä meri, pohjoisessa Pohjoinen Hesperiankatu (vaiko Töölöntori??) ja tietty idässä Töölönlahti. Onko Eduskuntatalo ja makasiinit vielä Töölöä, entä Linnunlaulun huvilat vai kuuluvatko jo Kallioon?

2

3988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • smailimies

      Helsingissä kuten koko EU-alueella on tavaroiden ja työvoiman liikkuminen vapaata joten miksi vaivaat päätäsi? Taidat olla näitä tänne opiskelemaan muuttaneita, sillä kukaan paljasjalkainen tuskin vaivaisi päätään näillä.

    • Terveisiä Etu-Töölöstä

      Käsittääkseni etelässä Etu-Töölön rajaa Pohjoinen Rautatiekatu, lännessä meri (Hietaniemen hautausmaa kuuluu pääosin Etu-Töölöön), idässä Töölönlahti (eduskuntatalo kuuluu Etu-Töölöön, makasiinit ovat mielestäni jo Kamppia; Linnunlaulun villat ovat mielestäni vielä Etu-Töölön puolella, rajana Kallioon lienee Linnunlaulun silta) ja pohjoisessa rajana on Hesperian esplanadi siten, että Eteläinen Hesperiankatu on Etu-Töölöä ja Pohjoinen Hesperiankatu kuuluu jo Taka-Töölöön.

      Taka-Töölön pohjoisrajana on Stenbäckinkatu (HYKS:n alue on jo Meilahtea), länsirajana on meri. Idässä raja menee Urheilukadun tietämillä siten, että Olympia-Stadion, pallokentät ja jäähalli kuuluu vielä Taka-Töölöön, mutta Nordenskiöldinkadun pohjoispuolinen sairaala-alue on Laaksoa.

      Keski-Töölö taas ei ole virallinen käsite, vaan kiinteistövälittäjien keksimä termi alueelle Pohjoinen Hesperiankatu-Sibeliuksenkatu.
      Näin minä vanhana töölöläisenä näkisin Töölön rajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2480
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      196
      1167
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1081
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      930
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      901
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      90
      850
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      841
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      829
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      53
      758
    Aihe