Jos yrityksesi tuotteilla on arvoa markkinoilla, eivät markkinat kyllästy koskaan.
Ellet vaihda yhtiötä vuosittain.
Jos niin teet, kyllästyvät sekä markkinat että yhteistyökumppanit ja ystäväsi sekä tuttavasi SINUUN.
Tämä tarkoittaa, etttä yhtiösituotekehtiyksen tulee vastata markkinoiden odotuksia ja sen tulee olla todellista ja tuloksia antavaa. Ellei näin ole, tuote vanhenee ja se on tykkänään eri asia kuin markkinoiden kyllästyminen.
Katsokaas Toyota Corollaa: Se alkuperäinen Corolla ei enää menisi kaupaksi uutena edes sillä viidellä tonnilla, jonka se silloin maksoi, mutta tämä nykyinen on myyntitilaston ykkönen edelleen, vaikka maksaa yli 20.000€.
Sama tuote, sama merkki, sama asiakassegmentti.
Tuotekehitys on vain pitänyt sen yhtä haluttuna kuin ennenkin.
Samanlaisia tarinoita löytyy pesuaineista ja saippuasta lähtien kaikissa tuote- ja hintaryhmissä, asiakassegmenteissä ja markkinasektoreissa.
Myös terveysalalla samanlainen tuotekehitys on mahdollista.
Ellet vaihda yhtiötä vuosittain.
Jos niin teet, kyllästyvät sekä markkinat että yhteistyökumppanit ja ystäväsi sekä tuttavasi SINUUN.
Tämä tarkoittaa, etttä yhtiösituotekehtiyksen tulee vastata markkinoiden odotuksia ja sen tulee olla todellista ja tuloksia antavaa. Ellei näin ole, tuote vanhenee ja se on tykkänään eri asia kuin markkinoiden kyllästyminen.
Katsokaas Toyota Corollaa: Se alkuperäinen Corolla ei enää menisi kaupaksi uutena edes sillä viidellä tonnilla, jonka se silloin maksoi, mutta tämä nykyinen on myyntitilaston ykkönen edelleen, vaikka maksaa yli 20.000€.
Sama tuote, sama merkki, sama asiakassegmentti.
Tuotekehitys on vain pitänyt sen yhtä haluttuna kuin ennenkin.
Samanlaisia tarinoita löytyy pesuaineista ja saippuasta lähtien kaikissa tuote- ja hintaryhmissä, asiakassegmenteissä ja markkinasektoreissa.
Myös terveysalalla samanlainen tuotekehitys on mahdollista.
Vastaukset 10
Vanhimmat
tämä viesti on verkostomarkkinointi foorumilla?
verkotomarkkinointiin.
Tämä on vain aika paha teille vastustajille. Teidän argumentinne murenee aika pahasti.
Kyllästyyhän ne markkinat, mutta ei toki varsinaisesti tavaramarkkinat. Se pesuainehan kuluu loppuun ja pillerit vanhenee ja rasvat härskiintyy jne.
Mutta eihän verkostomarkkinoinnissa ole kysymys tuotteiden markkinoinnista! Vai luuliko joku tosiaan että on? Tuote on vain kulissi, jonka avulla verkostoon kuuluvien (ja vähän heidän sukulaistensa ja kaveriensakin) rahoja pumpataan ylälinjaan. Tuotteen avulla se saadaan näyttämään lailliselta, kun muka käydään kauppaa kulutustavaroilla.
Tuotteet, tai ainakin niiden peruskomponentit tulevat samoista kemiantehtaista kuin muidenkin samaan segmenttiin kuuluvien tuotemerkkien, jolloin niiden hinta emoyhtiölle on samaa tasoa, kuin suurilla keskusliikkeillä ja tukuilla. Verkostomarkkinoinnilla vaan saadaan kivasti kietaistua sen käyvän hinnan päälle toinen mokoma ja kolmaskin lisää rahaa ripoteltavaksi ylälinjaan sekä lihottamaan emoyhtiön tiliä. Raha tulee pyramidista, mutta pilleripurkit ja rasvatuubit naamioivat sen lailliseksi.
Kun puhutaan kyllästymisestä, kyse on sielujen markkinoista, siis ihmisten lukumäärästä. Ei ole olemassa riittävästi huijattavaksi sopivia ihmisiä, joten kun pyramidi kasvaa riittävästi, viimeksi mukaan lähteneillä ei ole enää hyväuskoisia uhreja jäljellä kylliksi, jotta heidänkin alalinjansa vopisi kasvaa niin paljon, kuin "unelman toteuttaminen" edellyttäisi. Seurauksena on, että alimpien tasojen väki vaihtuu tiuhaan. Toiset näistä oppivat, toiset eivät, ja liittyvät kohta uuteen pyramidiin rahastettavaksi.
Ota nyt lopultakin järki käyttöön ja kirjoita sitten.
Kaikennäköistä täällä viitsitäänkin suoltaa. Hyi ko haisee.
Jos ne tavarat on niin käsittämättömän hyviä, niin mikseivät ne laita niitä myyntiin jälleenmyyntiliikkeisiin. Tuskin Prismat ja nattilat tai vastaavat jenkkiversiot laittaisivat pahakseen, että saisivat mainostaa. NYT MEILTÄ AMWAYN INMEPESUAINEITA tai MEILTÄ MÖVEN SUOERVITAMIINIT. Silloin raha jäisi suurimmalta osalta organisaatiolle, eikä sitä tarvitsisi jakaa verkostoon.
Nii onhan tosiaan toyota mukana verkostossa, mutta miten lienee corollan hinta, kun verkoston kautta ostat
Tuotekehitystä tapahtuu verkostoyrityksissä aivan samoin kuin muissakin.
Esim. ecoway-nonista on neljäs versio. Ensin oli lämpökuivattu kapseli, seuraavaksi kylmäkuivattu, sen jälkeen tuli fermentoimaton kapseli ja nyt mehu. Muutenkin firmalta on tullut uusia pitkälle kehitettyjä tuotteita kuten Elixir ja Omega. Samoin on entiset puhdistustuotteet poistuneet valikoimista.
Tahitian nonin mehu on pysynyt samana, kuten myös esim. Coca-cola jo 100 vuotta. Sen sijaan siitä on tehty tiiviste, joka on vain 1,2 dl ja vastaa täysinmehua. Lisäksi on täsmätuotteita mm. masennukseen, nivelongelmiin ja sydänongelmiin. Sitten on ruoanvalmistukseen tuotteita ja lapsille nonikaramelleja.
Tahitian nonin hiussarjasta tuli nyt jo kolmas täysin uudistettu versio, kasvojen hoitosarjasta on jo toinen versio, samoin Skin supplementista ja suihkugeelistä. Uusia tuotteita viime vuonna julkistettiin yli 60 kappaletta.
Eli kyllä verkostoyrityksissäkin jatkuvasti tapahtuu melkoista tuotekehitystä.
olli
Älä Olli taas puhu höpöjä. Tiedät itsekin, että Ecowayn myymä nonimehu on ollut markkinoilla jo iät ja ajat tosin eri nimellä. Ei sitä Ecoway kehitä.
Tahitian noni ei ole enää pitkään aikaan raportoinut, paljonko mehua menee kaupaksi. Ilmeisesti kasvu on hiipunut. Nyt samoilta asiakkailta yritetään puristaa lisää rahaa nonin muotoisilla kipoilla ja nonimehupartavaahdolla.
"Lisäksi on täsmätuotteita mm. masennukseen, nivelongelmiin ja sydänongelmiin. Sitten on ruoanvalmistukseen tuotteita ja lapsille nonikaramelleja."
Nonimehun tuotekehityksen määrää Olli hyvä tuotekehittäjän röyhkeys ja mielikuvitus. Alkuperäistuotteen kehittämisellä ei ole tässä asiassa mitään tekemistä.
Tahitian nonimehu on pysynyt ja tulee pysymään samana Olli hyvä. Siinä olet oikeassa. Se on vain mehua aivan kuin Coca Cola on limonadia. Nonimehun ero muihin mehuihin on sama kuin vaikkapa Coca Colan ja Jaffan. Pääasialliset erot ovat vain maussa ja värissä.
Tietenkin Olli hyvä jos joku haluaa pestä hiuksensa, hampaansa ja vaikka takapuolensa kalliilla mehulla niin mikäs siinä jos haluaa maksaa ylimääräistä. Markettien suihkugeelit maksavat murto-osan vastaavasta nonimehulla terästetystä ja pesutulos terveysvaikutuksineen on sama. Ellei Olli hyvä jopa parempi marketin tuotteiden eduksi.
Eli kyllä verkostoyrityksissäkin jatkuvasti tapahtuu melkoista tuotekehitystä Olli hyvä, kun vain mielikuvitusta riittää.
Kun lisää ostajia ei enää tule, pitää vanhoilta uhreilta yrittää huijata enemmän. Markkina ei enää laajene. Se kuitenkin syvenee, niin kauan kuin huijattavilla vielä on rahaa ja uskoa.
Ensin ecowayltä tuli noni lämpimällä puristuksella, sitten kylmienilmojen saavuttua noni kylmällä puristuksella ja lopuksi kun homma meinas mennä reisille, eikä kukaan uskonut nonin voimaan puristettiin nonista vielä viimesetkin mehut
Näinkös se tuotekehittely menee.