Elävä kristillisyys - mistä löytää ?
Mistä voi lukea Koistisen ja Mäkelän saarnoja ?
Etsinyt
81802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi sitten ollaan seuroissa ja kuullaan saarnaajia
? Armo tulee Kristukselta joka tapauksessa syntiselle. Teemmekö turhaa työtä ?
Armo ei tule jokatapauksessa ihmiselle.
Kannattaa lukea Lestadiuksen saarnoista mitä sanotaan armonjärjestyksestä.
Voi sitä lukea raamatustakin . Sillä liian suppeasta kuin vain lestadiksesta lähtöisin ,sanan siis Jumalan sanan pelkistämistä voi kyllä laventaa,tietoutta tästä armon järjestyksestä muista että Jeesus on meidän ylipappimme .
Armossa ei ole järjestystä.
Edellämainittujen kirjoituksia löytyy ainakin "Vanhinten kirja IV":sta. Sitä voi tilata esim. www.pokstaavi.fi . Siitä käy samalla selkeästi ilmi se perusta, johon tämä oppi rakentuu = toisten kristittyjen viat.
Paitsi toisten kristittyjen vikoja siinä esiintyy runsaasti tahallista tai ymmärtämättömyydessä kirjoitettua suoranaista vääristelyä. Sellaista työntekoa ei ole aiemmin esiintynyt esikoislestadiolaisen nimen alla.
Mutta toimittajahan onkin vain nimellisesti EL.
Kysymykseen,Kuka oli Luther Hän oli Uskonpuhdistajamme , kuka oli LLLestadius hän on tämän etsikkoajan ensimmäinen työn tekijä .minusta tähän väliin mahtuu Akrikola joka oli lutherin opetuslapsi ja aikanaan suomen piispa , hän sai jumalalta voimia tehdä suomenkielisen raamatun,jataitoa ja oli varmasti yhtä kristitty kuin kuka tahansa eslesta .ps.vaikkei ollut vielä kirjaimistoja ,., ne tehtiin vallan valtava työ .
Olepa sitten rekisteröidysti maailman kirjoissa El, se on eri olla taivaan kirjoissa el, sanoisin!
Kristuksen seuraajia ovat opissa ja elämässä, siihen sydän vastaa amen!
Totta että sellaista työntekoa, mikä kestää päivänvalon ja heidän työnsä ilman vääriä huulia ovat, sellaista ei joka esikoislestadiolaisen nimen alla ole!