Raamattu puhuu perhekuntien pelastuksesta. Kuinka moni suvussasi on uskossa?
Usko on siis sitä, että on uudestisyntynyt ja on tunnustanut uskonsa.
Itselleni tulee sukuni ja vaimon suvun puolelta mieleen yht`äkkiä yli 30 henkilöä.
Usko on siis sitä, että on uudestisyntynyt ja on tunnustanut uskonsa.
Itselleni tulee sukuni ja vaimon suvun puolelta mieleen yht`äkkiä yli 30 henkilöä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
vastauksia.
Aika iso joukko on meidän suvussa.
joten kysymykseesi on aivan mahdotonta vastata.
Joskus nuoruudessani 60-luvulla kaikki tuntemani sukulaiset olivat tunnustavia kristittyjä.Olimme kuin samaa perhettä.
Nykyään perheet asuvat hajallaan ympäri Suomea/maailmaa , niin että ei olla enää tekemisissä kovin paljoa kaikkien kanssa , joten jälkipolvien elämää ei niin enää tunneta.
Kun tietäis edes ruuhkasuomessa asuvien omien lastensa uskonelämästä jotakin .Uskon asioista kun ei puhuta , eikä niitä asioita saa heiltä kysellä ja se on ikävää.
ja myös kyselemme. Usko on ilon asia ja on paljon keskusteltavaa mm.
-oletko katsonut sen ja sen ohjelman tv7 kanavalta?
-minkälainen kokous oli?
-onko se ja se puhuja käynyt teidän seurakunnassa?
-se ja se henkilö parantui syövästä siinä ja siinä kokouksessa
-ei tarvinnut mennä leikkaukseen kun paranin rukouksen kautta
-sain rukousvastauksen siinä ja siinä asiassa
-se ja se menee uskovien kasteelle
Mihin tarvitset tuollaista kirjanpitoa? Oletko peräti jo rankanut nämä 30 sukulaistasi paremmuusjärjestykseen? Mihin itse tuolla asteikolla sijoitut?
Veisuunjohtajalle; matalassa äänialassa; Daavidin virsi. Auta, Herra, sillä hurskaat ovat hävinneet, uskolliset ovat kadonneet ihmislasten joukosta.