Minä rukoilen koko sydämestäni,

että tämä palsta lopetettaisiin,kun täällä ei ole mitään hyvää annettavaa kenellekkään,ainoastaan riitaa ja pahaa mieltä.
7220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

näin paha on maailma - ja jopa paljon paljon pahempikin. mutta luulen että joshaluat keskustella uskonasioista niin löydät varmaankin netistä parempiakin paikkoja kuin tämä. Tänne ovat kokoontunut muutama A-kirkon vastustaja ja heille on pääasia että ovat A-kirkkoa vastaan .. ja kaikki keinot tuntuvan olevan sallittuja, mutta meidän ei kannata tai edes pidä tuomita ketääbn joten parempi etsiä toinen keskustelu foorumi, jos ei jaksa täällä olla.

JA TOISAALTA - NÄMÄ ADVENTISTIEN VAINOOJAT NE MINUTKIN SAIVAT KIINOSTUNEEKSI A-KIRKON OPETUKSISTA TUOLLA HERÄTYSPALSTALLA. EN TIENNYT HALAISTUA SANAA HEISTÄ ENNENKUIN uskova_1 "opetti" :) JA VAIKKA EN EHKÄ KAIKESSA SAMALLA KANNALLA OLEKAAN NIIN PALJON ON SELLAISTA MINKÄ OLEN RAAMATUSTA TODEKSI HUOMANNUT..

Tutkimattomat ovat Herran tiet ... :)

Äänestä
  • kävi, mutta ei täällä, kävin uskoon tuloni jälkeen kokouksissa, en laita kenen en halua luokata heitä, hekin tekee Jumalan työtä niinkuin ymmärtävät, mutta se aukaisi minun silmäni, kun he aina puhu pahaa adventisteista, kuinka ne ovat alkeis voimien ja lain alla, minä ajattelin silloin että tuosta täytyy ottaa selvä ja aloin tutkimaan Raamattua oikein innolla.

    Ensiksi lakia onko se ristille naulittu, kun entisenä luterilaisena minulle oli lapsena opetettu että meidän tulee pitää 10:net käskyt.

    Sitten tuli se Seremonia laki,se sotki minua jonkin aikaa, mutta sitten opin sen, että sehän olikin vain juutalaisille, ja se menetti merkityksensä kun Jeesus kuoli ristillä, ei edes juutajaiset tarvitse sitä enää, mutta 10:net käskyt jäi ja pysyvät ikusesti, myöskin 10:nissä käskyissä oleva sapatti.

    Näin Jumala pikku hiljaa opetti minulle vähän kerrallaan, kun pyysin Hänen neuvoa,mutta kun puhuin näille seurakuntalaisille jossa kävin he haki vaikka mitä oppeja neuvoakseen minua kuinka väärässä olen, mutta minkä Jumala oli minulle neuvonut, minä en luopunut siitä. Sanon että se oli Jumalan neuvontaa koska ei ollut minulla opettajaa muuta kuin nämä jotka yrittivät sanoa kuinka olin niin hakoteille mennyt.

    Lopuksi kävi niin että he eivät toivottaneet minua kokouksiinsa,ja jos menin sinne, niin he eivät toivottaneet minua tervetulleeksi sinne, koska olin jo harhaoppinen heidän mielestä.

    Näin meni pari vuotta, ennenkuin menin englannin kieliseen adventti seurakuntaan, en osannut paljon kieltä, mutta kuljin toisten joukossa, pyysin Jumalalta että oppisin ymmärtämään englantia, sen verran että ymmärtäisin puheet ja ihme tapahtui Jumala kuuli rukoukseni minä vahän kerrallaan enempi ja enempi aloin ymmätärtämään saarnoja.

    Tästä on nyt kauan aikaa vierähtänyt ja nyt ymmärrän jo englannin kielen, olen onnellinen kun Jumala näin ihmeellisesti johti tieni adventtikirkkoon.

    Äänestä

PKKOKO TÄNNE ON TULLA...

Äänestä

Tassä asiassa ei nyt rukoileminen paljon auta, jos tämä Adventistien palsta lopetettaisiikkin tai kirkon jäsenet kieltäytyisivät tahi kirkko kieltäisi palstan ja samalla koko ulkopuolisen informaation käytön jota minä en uskotapahtivan.

Niinpä sanoisinkin sinulle näin outona ulkopuolisena joka ymmärtää asiat toisin PYYHI KYYNELEESI se mitä täällä lukee ei sitä tarvitse joka kohdasta pohdiskella sillä vapaassa informaatio virrassa on paljon roskaa jota ihmiset heittävät tänne myöskin omaa pahuuttaan.

Jos usko horjuu , muuttuu tai kaatuu ei sekään saa olla ihmisen maailmanloppu (monelle on ollut)

Ja jos katselet maailmaa minkä tahansa opin/uskon silmälasien läpi ja kaikki menee kaikki niin ajattele silloin ,Kylläpäse tuokin usko/oppi/ajatussuunta jätti historiaan värikkään juovan ja olin siinä minäkin mukana.

Älä vihamiehellesi avaa simpukan kuortasi ,heti helmi on poissa. pyyhi kyyneleet!

Äänestä
  • Adventismiin kuuluu salailu, sensurointi ja adventistien omakohtainen ylpeys oman oppinsa erehtymättömyyteen.

    Äänestä

  • alkaa syntien tunnustamisella kirjoitti:

    Adventismiin kuuluu salailu, sensurointi ja adventistien omakohtainen ylpeys oman oppinsa erehtymättömyyteen.

    Säälin sinua...jospa nyt ensin tunnustaisit omat
    syntisi ja pyytäisit anteeksi...

    Äänestä

  • alkaa syntien tunnustamisella kirjoitti:

    Adventismiin kuuluu salailu, sensurointi ja adventistien omakohtainen ylpeys oman oppinsa erehtymättömyyteen.

    tietoa ei ole tarpeellista sensuroida.On liianpaljon väärinkäsityksiä ja luuloja,joita sitten totena täällä puhutaan,siitähän nämä kiistatkin täällä aiheutuvat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suru silmä kirjoitti:

että tämä palsta lopetettaisiin,kun täällä ei ole mitään hyvää annettavaa kenellekkään,ainoastaan riitaa ja pahaa mieltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu