Tuttavamme (mies) kävi asiakkaana Alcatrazissa viime viikolla. Hän tilasi shampaja- pullon ensin kysyen paljonko se maksaa. Vastaukseksi hän sai selvästi 57 euroa jonka jälkeen teki tilauksen. Hämmästys oli melkoinen kun lasku saapui... Tarjoilija esitti kirjallisesti 577 euroa pelkästä pullosta. Herra ilmoitti ettei summa ole sama kuin hänelle ilmoitettu ja tarjoilija vinkkasi kolme ravintolan työntekijää paikalle. He vahvistivat asiakkaan olevan velkaa ko summan ja herra joutui kuin joutuikin maksamaan.
Olisi kannattanut pyytää kuitenkin poliisi paikalle selvittämään laskun perustetta. Onko tällaisessa kiskonnassa mitään väärää vai voiko noin toimia?
No lyhytnäköistä toimintaa mielestäni kuitenkin. Ei mene seksiravintolalla hyvin jos joutuu tekemään tuollaista...
Olisi kannattanut pyytää kuitenkin poliisi paikalle selvittämään laskun perustetta. Onko tällaisessa kiskonnassa mitään väärää vai voiko noin toimia?
No lyhytnäköistä toimintaa mielestäni kuitenkin. Ei mene seksiravintolalla hyvin jos joutuu tekemään tuollaista...
Vastaukset 11
Vanhimmat
ensin selvää tarkemmin.
Eikä tuo ole kamala hinta shampanjasta yökerhossa. Jos kyse olisi ollut kuohuviinistä, niin silloin hinta olisi ollut jo aika kohtuuton. Mutta se on ainakin varma, että missään yökerhossa ei pullo shampanjaa maksa 57€:oa. Se on kyllä varma.
Joten, koska sun tuttavasi oli niin tietämätön niin kannattaisi hänen vain pitäytyä siinä kossu-vichy -linjassaan.
tarjous on sen tekijäänsä sitova ja suulliseen tarjoukseen on vastaus annettava heti. Asia on kirjattu Lakiin varallisuusoikeudellisista oikeutoimista. Hinta , yli 500 € on täysin kohtuuton ja asia kannattaisi viedä kuluttaja-asiamiehelle. Tosin voi olla vaikeata näyttää, että meluisassa paikassa olisi puhuttu vain 57 eurosta. Sitten kun pullo oli tuotu, olisi pitänyt kieltäytyä sen kaupasta. Katso laki
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1929/19290228?search[type]=pika&search[pika]=oikeustoimi
maksoi muka 570€ shampanjapullosta. Hänen olisi ehdottomasti pitänyt kieltäytyä maksamasta ja ottaa yhteys poliisiin ja tehdä rikosilmoitus kiristyksestä.
Jos Alcatrazissa tehtäis noin, ne tyypit olis pian takaisin kebabia vääntämässä.
Jossain ulkomaan turistirysässä tollasta vois tehdä, mut ei Suomessa. Asiakas pitää saada tulemaan toisenkin kerran.
ja olin itsekin ihan samaa mieltä että olisi kannattanut kutsua poliisi paikalle. Mies oli vaan yksin ja ajatteli kun tuli kolme ravintolan työntekijää selvittelemään asiaa niin ei laittanut lopulta maksamiselle vastaan. Itse en olisi kyllä maksanut.
Jos itsellä on puhtaat jauhot pussissa, niin mikään ei todellakaan estä kutsumasta poliisia paikalle, jos omien oikeuksien toteutuminen sitä vaatii. Paikkakin on sellainen, että tulevat paikalle enemmän kuin mielellään. Kun poliisia ei soitettu, koko juttu jää arvottomaksi nimettömäksi nettihöpinäksi.
Jaha,tuota vedätystähän on harjoitettu iät ajat Hampurin Reeperbahnin strippipaikoissa.Siellä on tainnut mennä monelta Suomi-pojaltakin rahat,jotka ovat tilanneet pöytään istuneille daameille drinkkejä ja shamppanjapulloja.
Suomessa on niin pienet kuviot, että maksavat asiakkaat pitää saada tulemaan toisenkin kerran.
huoranpolkijoita saa kusettaa ihan rajattomasti.
Lähde: Oikeustoimilaki 27 §
nainen myös ,saksassa..
onhan toi urpo jos on kuvitellut saavansa 57 euroon pullon,ei siinä poliisia tarvita vaan niskalau..
Reeperbahnillakin shampanjapullo maksaa 500 euroa.Eikä siihen hintaan mitään naista kuulu.Ja usein se shampanjapullo tuodaan pöytään kysymättäkin,jolloin ei auta muu kuin maksaa tai saat teettää hampaasi uusiksi kun turkkilainen gorilla
muotoilee naamaasi.