'06: Irakissa kuollut yli 34.452

New York Times kertoo, että YK:n mukaan Irakissa kuoli viime vuonna yli 34.000 siviiliä.

Luku on n. 94 per päivä. Noin puolet näistä kuoli Bagdadissa.

http://www.nytimes.com/2007/01/17/world/middleeast/17iraq.html?hp&ex=1169010000&en=99ee5a471a7e6820&ei=5094&partner=homepage

Kyseinen uutinen tehnee amerikkalaisille selväksi sen, että lisäjoukkojen lähettäminen on välttämätöntä.
7364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Kyseinen uutinen tehnee amerikkalaisille selväksi sen, että lisäjoukkojen lähettäminen on välttämätöntä. "

..jotta päivittäinen tappotahti saataisiin pidettyä yllä.

Laittakoot vaan, lisää jenkkiraatoja kaduille. Enpä haluaisi olla jenkkisotilaan housuissa nyt, kusinen paikka tuo irak. Oman sopan ovat hämmentäneet; väkipakolla piti lähteä hyökkäämään.

Äänestä

etkö kunnioita WTC iskuissa kuolleita yli 2000 ihmistä? miten kehtaat kyseenalaistaa Irakin operaation ja häpäistä nämä ihmiset jotka päättivät elämänsä julmasti rakennuksen alle?

Äänestä
  • Miten joku voi yhdistää WTC-iskut ja Irakin selkkauksen?

    Äänestä

  • Oliko toi tarkoitettu keskustelun avaajalle?

    Äänestä

  • Miten kehtaat olla väittämättä, ettei Bagdadin ja Irakin turvallisuustilannetta kannattaisi yrittää parantaa lähettämmällä lisäjoukkoja sinne!?

    Bush tekee aivan oikein, vaikka enemmistö amerikkalaisista vastustaa joukkojen lisäystä..

    Äänestä

  • eiväthän jenkit kunnioittaneet japanilaisia 80.000 siviiliä jotka tappoivat halpamaisesti ydinaseella. vietnamissa n. 60.000 siviiliä jne.

    miksi usan siviilit ovat yhtään sen tärkeämpiä??
    miten heidän ihmisarvonsa eroaa muista?

    Äänestä

Luulisi että kyseinen luku tekisi niille selväksi, että niitä ei kaivata sinne. Jos sama määrä olisi Amerikkalaisia sotilaita niin kyllä ne sitten sieltä poistuisi. Vaikka operaatio Irakissa loppuu niin kyllä sinne siltikin Amerikkalainen tukikohta jää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


lonelygirl15 kirjoitti:

New York Times kertoo, että YK:n mukaan Irakissa kuoli viime vuonna yli 34.000 siviiliä.

Luku on n. 94 per päivä. Noin puolet näistä kuoli Bagdadissa.

http://www.nytimes.com/2007/01/17/world/middleeast/17iraq.html?hp&ex=1169010000&en=99ee5a471a7e6820&ei=5094&partner=homepage

Kyseinen uutinen tehnee amerikkalaisille selväksi sen, että lisäjoukkojen lähettäminen on välttämätöntä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu