Adventisteilta ja vapaamuurareilta löytyy yhteisiä pyrkimyksiä. Molemmat veljet etsivät palavalla innolla ja antaumuksella Mestarin Sanansa Valoa - sisäisen henkensä viisautta ja todellisuutta. Lopulliseksi päämääräksi ilmenee Mestarin Sanan eli sisäisen jumalayhteyden löytäminen, tulo täydesti ihmiseksi ja toteutuminen maailmassa Jumalan lakien, Elämänlakien mukaan.
Adventismi ja
vapaamuurarit
8190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sillä tässä vanhassa Vartiotornissa on vapaamuurareita muistuttava tunnus.
http://jordanmaxwell.com/images/watchtower.gif
Monenlaista liikehdintää,, Monenlaista hengen vaikutusta, kuka onkaan kaiken takana?
(1 Joh.2:..)
"18. Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niinkuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin nyt monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika.
19. Meistä he ovat lähteneet, mutta he eivät olleet yhtä meidän kanssamme; sillä jos he olisivat olleet yhtä meidän kanssamme, niin he olisivat meidän kanssamme pysyneet; mutta heissä oli tuleva ilmi, että kaikki eivät ole yhtä meidän kanssamme."
kaikkea typerää te sitten keksittekin. Vapaamuurarit -järjestön perustivat heidän itsensä mukaan katoliset jesuiitat lujittamaan paavinvaltaa salaseurojen avulla. Sillä ei ole mitään tekemistä adventismin kanssa.
Adventismi on selvästi salaseura. Nyt nettiaikana on tietoa saatavilla, ettei salailu olekaan enää ihan täydellistä. Ilman nettiä elävät mummot ovat vielä tietämättömiä, toivottavasti joku lähimmäinen pystyisi heitä valistamaan tästä harhaopista.
koska kaikkien väärien oppien kannattajat kuuluvat samaan veljeskuntaan - suureen Babyloniaan. Selvä juttu.
"Millerin liikkeen pohjalta syntyi kolme maailmalle levinnyttä uskontokuntaa: Seitsemännen päivän adventistit, Jehovan todistajat ja Maailmanlaajuinen Jumalan kirkko (Worldwide Church of God). Kaksi jälkimäistä erkanivat omiksi uskontokunnikseen ja Seitsemännen päivän adventistit muodostuivat merkittävimmäksi jäljelle jääneistä adventismin haaroista."
http://www.uskonnot.fi/uskonnot/view?religionId=27
sillä jehovien ja advanrien teologit on niin kaukana toisistaan, että eivät ne juuri kaksi marjaa ole.
Kerro viisaiden teologien näkemyksiä niistä eroista.