Eli siis missä vaiheessa tulee maksuhäiriö merkintä? kun velka siirtyy perintään vai jo maksumuistutuksesta vai mistä? ei ole aikaisempaa kokemusta..
Missä vaiheessa...
..häiriömerkintä?
5787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos et maksa eräpäivänä laskua laittaa vippifirma sinulle maksuhuomautuksen tai jotkut saattavat laittaa 2, sen jälkeen se menee perintäfirmalle, perintäfirmakin laittaa sinulle vielä 2 huomautusta jos et silloinkaan maksa siirtävät he sen tuomioistuimen käsiteltäväksi jonka jälkeen vasta kun he ovat antaneet tuomion niin tulee merkintä, sinulle tulee kotiin kirje jossa kerrotaan että luottotiedot ovat menneet.Kuitenkin luotoissa 60 päivän myöhästymisen jälkeen voi merkinnän jo ilmoittaa mutta jos huolehdit että hoidat sen perintätoimiston kanssa vaikkapa erissä ja menee yli tämän 60 päivän niin ei merkintää tule,siitä ei tarvitse huolehtia. mutta kannattaa yrittää sopia se HETI ettei mene liian pitkälle.
Se käräjäoikeudenlappu tulee kotiin, siis se haaste, eikö siinä ole vielä 2vkon maksuaika, jonka aikana jos et maksa niin luottotiedot menee?
Olenko oikeassa?
Olet osittain oikeassa.
Tosin siihenhän voi myös jättää kirjallisen vastineen jota siinä oikeasti pyydetään. Homman voi kyllä ainakin yrittää sopia siinä vaiheessa toisen osapuolen kanssa. (Jos kyseessä on velkoja, niin heille yleensä riittää rahat kulut - ja kuluthan on suuret näissä tapauksissa).
Toisaalta lainoissa ja korteissa on se maaginen 60pv:n raja. Eli kannattaa nyt katsoa lainaehdoista mihin on sitoutunut, koska periaatteessa lainoissa voidaan ensimmäisestä karhusta 60pv:n jälkeen laittaa merkintä ja vasta sitten käräjille. Tuon voi tarkistaa mm. nordean yleisistä lainaehdoista tai korttiehdoista. En sitten tiedä miten pikavipeissä noita noudatetaan ja onko tuota pykälää.
Että jos et vippi asiaa hoida perintätoimiston kanssa ja ne lyö sen käräjille niin sillon on se 60 päivän merkintä tullu jo. Ja sekin pysyy pari vuotta..
asiaa koskien niin sitten on ainakin merkintä.