Kymenalueen metsästäjät ovat anoneet pyyntilupia susille. Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen mukaan Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa liikkuu 15–20 sutta (riistapäällikkömme uskoo hukkia olevan tuplaten)
Itse en usko Valtion myöntävän susien kaatolupia (toivottavasti olen väärässä). Koska nykyisillä päättäjillämme on pelko perseessä asian suhteen, he pelkäävät saavansa vihaisen EU herran kimppuunsa. Itsekin metsästystä harrastavana olen törmännyt yhä useammin suurpetojen jättämiin jälkiin täällä Kymessä.
Mielestäni susien paikka on metsässä ei ihmisten pihoilla syömässä kissoja ja koiria yms. eläimiä. Myös monet metsästyskoirat joutuvat yhä useammin susien suihin. Moni metsästäjä jättää mieluummin menemättä metsälle, kuin vie rakkaan koiransa sudelle lounaaksi. Itsekin mietin koirani kanssa metsällä ollessa, että tuleekohan Tutti-koiramme takaisin kotia omaan turvalliseen koppiinsa, vai päätyykö suden suuhun.
Mitä pieni ihmisen alku voi jos susi tulee ja hyökkää kimppuun? Ei mitään. Tiheimmillä susi alueilla asuvat ihmiset pelkäävät oikeasti lastensa ja eläimiensä puolesta. Mielestäni sudet asuvat metsässä ei ihmisten pihoilla. Pihoille tulevat sudet tulisi mielestäni lopetaa välittömästi. Eikä odottaa että joku saamaton virkamies kyselee Brysselin lupaa siihen.
Terveisin Perussuomalaisten kansanedustajaehdokas Kymestä
Juha Koponen
www.juhakoponen.com
Susista saatava päättää itse eikä EU:ssa
6
666
Vastaukset
Samaa mieltä, aloitus lauseesi kanssa. Outoa tässä asiassa, että eläkkeellä oleva susitutkija Nyholm arvioi susikannaksi 7-800 kpl. Miksi näin arvostettu henkilö valehtelisi, puhuisi suorastaan paskaa, mitkä olisivat hänen tarkoitusperänsä muunnella totuutta, joku valehtelee, mutta miksi? Oletkos selvittänyt mitä Perustuslaki sanoo omaisuuden suojelusta, tuleeko linnaanlähtö, jättisakot, aseitten menetykset, jos sattuu hukan pihalleen kellistämään? Tuskin tämä susiensuojeludirektiivi kävelee Perustuslaimme yli noin vain, jos kyseessä kansalaisen turvallisuus, omaisuudensuojelu?
Kalevi Sorsa, sillonen pääministeri, valehteli suoraan televisiolle, ettei voinut kuvitella, millaista elämä on Neuvostoliitossa. Toimittaja Pekka Oksala totesi siihen, että on se ihme, jos pääministeri ei tiedä sitä, minkä jokainen suomalainen tiesi. Nyholmia ei siis kannata uskoa.
>Outoa tässä asiassa, että eläkkeellä oleva susitutkija Nyholm arvioi susikannaksi 7-800 kpl. Miksi näin arvostettu henkilö valehtelisi, puhuisi suorastaan paskaa,- pieni ajattelija
SuuriAjattelija kirjoitti:
Kalevi Sorsa, sillonen pääministeri, valehteli suoraan televisiolle, ettei voinut kuvitella, millaista elämä on Neuvostoliitossa. Toimittaja Pekka Oksala totesi siihen, että on se ihme, jos pääministeri ei tiedä sitä, minkä jokainen suomalainen tiesi. Nyholmia ei siis kannata uskoa.
>Outoa tässä asiassa, että eläkkeellä oleva susitutkija Nyholm arvioi susikannaksi 7-800 kpl. Miksi näin arvostettu henkilö valehtelisi, puhuisi suorastaan paskaa,"Kalevi Sorsa, sillonen pääministeri, valehteli suoraan televisiolle, ettei voinut kuvitella, millaista elämä on Neuvostoliitossa. Toimittaja Pekka Oksala totesi siihen, että on se ihme, jos pääministeri ei tiedä sitä, minkä jokainen suomalainen tiesi. Nyholmia ei siis kannata uskoa.
>Outoa tässä asiassa, että eläkkeellä oleva susitutkija Nyholm arvioi susikannaksi 7-800 kpl. Miksi näin arvostettu henkilö valehtelisi, puhuisi suorastaan paskaa,"
Tästä päästäänkin siihen, että Nyholmkin puhuu paskaa ja vähättelee kokonaismäärää. Jos se määrä onkin tuosta vielä vaikka tuplaten. - .ertsu.
suomen susi kanta on yli 500 yksilöä.kuinka paljon on vaikea sanoa.tämä perustuu jälkihavaintoihin eri riistanhoito piirien ilmoituksiin.noin sanoen jälki indeksi joka hipoo ilveksen lukemaa.
- tosiaan ole
.ertsu. kirjoitti:
suomen susi kanta on yli 500 yksilöä.kuinka paljon on vaikea sanoa.tämä perustuu jälkihavaintoihin eri riistanhoito piirien ilmoituksiin.noin sanoen jälki indeksi joka hipoo ilveksen lukemaa.
tajunnut, että Venäjän metsäpalot toivat Suomeen joukoittain susia! Eläinhän on niin viisas, että osaa tulta paeta. Suomessa on varmaan tällä hetkellä yli 1000 sutta, jos ei enempikin. Äkillinen susien esiintyvyys itäsuomessa (etelästä pohjoiseen) todistaa tämän väitteen oikeaksi. Eihän rajalla kukaan ole ehtinyt pakenevia susia tappaa, eivätkä sudet kunnioita valtioiden rajoja.
RKTL joko ei tiedä "koko asiaa" tai ei halua myöntää, koska susiviha yltyisi entisestään, koska Venäjällä esiintyy susissa myös rabiesta...
- samaa mieltä
Susista on saatava päättää itse, mutta se ei tarkoita metsästäjiä tai pervopersuja, jotka vuosisadasta toiseen odottavat vesi kielellä suden vievän pikkulapsen pihasta.
Se tarkoittaa minua itseäni, jolla ei ole mitään irrationaalisia fobioita luonnonvaraisten eläinten suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4013328Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151546En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841342- 1091341
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991315Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591265- 481175
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801082Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26985- 33867