Vaalit ovat tulossa ja kansan, jonka pitäisi edustajiensa kautta käyttää maassamme ylintä päätäntävaltaa, on mahdotonta saada edustajaehdokkailtaan minkäänlaista mielipidettä jokaisen kansalaisen perusoikeuden, elikkä turvallisen elinympäristön saavuttamisesta.
Lakiin kirjattu perusoikeus on jo isoilta alueilta maatamme menetetty ja tilanteen paheneminen on itsestäänselvyys.
Kansanedustajaehdokkaat eivät lypsämälläkään anna asiasta minkäänlaisia kommentteja. Puoluejohto kaikissa puolueissa on kaiketi tämän kieltänyt.
En äänestä ainoatakaan luihuilevaa vastuunpakoilijaa, vaan äänestän haulikolla jokaista maillani kulkevaa sutta. Ne saavat sitten kertoa susien taivaassa suomalaisen demokratian täydellisestä mahalaskusta.
Lakiin kirjattu perusoikeus on jo isoilta alueilta maatamme menetetty ja tilanteen paheneminen on itsestäänselvyys.
Kansanedustajaehdokkaat eivät lypsämälläkään anna asiasta minkäänlaisia kommentteja. Puoluejohto kaikissa puolueissa on kaiketi tämän kieltänyt.
En äänestä ainoatakaan luihuilevaa vastuunpakoilijaa, vaan äänestän haulikolla jokaista maillani kulkevaa sutta. Ne saavat sitten kertoa susien taivaassa suomalaisen demokratian täydellisestä mahalaskusta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä sinulla on oikeus ampua susia, jos ne pihaasi tulee, mutta metsään sinun ei kannata lähteä niitä jahtaamaan. Eipä sillä, ethän sinä uskalla metsään varmaan mennäkkään, vaikka pelkosi onkin täysin turha. Ei se satu punahilkasta ja sudesta ole totta.
Hirveää on tietää, että seuraavan päivän lehdessä voi jo olla kamalampi uutinen. Sudet todella vaanivat talojen pihapiireissä. Koiria ne ovat tappaneet useita kymmeniä. Tähän asti ihmisiä vain pelotelleet. Mutta jos vanhemmat eivät kokoajan vartioisi lapsiaan kotipihoilla ja järjestäisi koulukyyditystä aiheelisten uhkien takia, saattaisi lehtiuutisissa olla toisenlaista tietoa.
Tasan tarkkaan päästän haulikolla jokaikisen suden perskarvoista mahaan ja luihukorvien väliin.
Jos jään kiinni "rikoksestani" pääsen kaiketi yhdyskuntapalvelulla. Jos minut viedään linnaan, varmasti kyläyhteisö lähettää mulle pullaa ja sympatiaa. Sitten sadan suden kaatamisen jälkeen jään sankariksi historian lehdille.
Demokratian rippeetkin on viety tästä maasta.
Ei nelivuotiaita lapsi saa jättää yksin pihalle. On epätodennäköistä, että susi lapsen söisi, mutta muita vaaroja ulkona kyllä piisaa. Liian usein saa lukea uutisia maaseudulta, joissa lapset ovat hukkuneet järveen tai ojaan tai saaneet surmansa leikkiessään työkoneilla. On tärkeämpää torjua todellisia vaaroja kun pelätä olemattomia.
Suomessa on ihan liikaa susia ja niiden harventaminen kuuluu minusta paikallisten asukkaiden päätettäväksi. Brysselin herrat ei elä susien keskellä ja eivät voi ymmärtää mitä se käytännössä on. Joka paikkaan joutuu ottamaan aseen mukaan ja lapsia ei uskalla silmistään päästää. Naisväkeäkin pitää pitää silmällä. Ei ole enää demokratiaa tässä maassa. Onneksi keskustan kansanedustaja Oinonen on tässä asiassa ollut jämäkkä ja selvästi keskustalaisittain ajatteleva. Oiva Härkönen on myös hyvin ja asiantuntevasti kirjoittanut susi asiasta.
Susia on Suomessa n. 300.
Ihmisiä 5 000 000.
Mitä siitä pitäisi ajatella?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200701175607837_uu.shtml
Suomessa ei ole yhtään susipuoluetta. Alatteko nyt järjestelmällisesti tuhota niitä, niin kuin ihmiset tekevät toisille ihmisille esim. tsetsheniassa.