uudet suosioluvut:
http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Matti Vanhanen suosituin seuraavaksi pääministeriksi/1135224385828
http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Matti Vanhanen suosituin seuraavaksi pääministeriksi/1135224385828
Vastaukset 33
Vanhimmat
Eikäs Halosellakin ollut näissä gallupeissa aikoinaan noin 110 prosentin kannatus! ;-)))
Vanhasella on tiukka paikka päästä edes eduskuntaan. Uusimaa on vaikea alue - Vanhasellekin.
Merja lyö Matin eduskuntavaaleissa!!
Kyllä olen muistavani samanlaisia lukuja ...joten toivomme Matista vielä paljon. Susanna ei saanut mainetta mustattua, joten olen onnellinen Matin puolesta.
Onko tämä palsta pyhitetty Matti Vanhaselle,jotta hänet saataisiin eduskuntaa?
Epäreilua muita kohtaan.
Matti on vielä joskus eduskunnassakin, se on pläkki!
Vanhasta kannatetaan yli puoluerajojen. Kyllä minä ainakin äänestän.
Aitoon suomalaiseen...
Merja Mattia! Taitaapi vaan halata häntä!
kansaa, enkä tahdo Vanhasta pääministeriksi.
"Kansa vaatii Matin pääministeriksi"
Älkää yleistäkö!!!
Kenenkähän naisen siivillä nyt Matti Vanhanen eduskuntaan pääsee? Omat siivet eivät tähän asti ole kannattaneet miestä. Onkohan se Matti Vanhasen ex-vaimo vai kuka? Gallupit ovat galluppeja, kyllä kansa tietää, vallankin pääkaupunkiseudulla. Tukiaismiljonäärimaajussit eivät ole ratkaisijoina, koska pääkaupunkiseutua ei kepun tukiaismiljoonat ole löytäneet ja mullikoitakaan ei ole rahdattu tukiaisilla Kittilään pääkaupunkiseudulta.
Jopas joo. Kyllä Vanhanen saisi olla jatkossakin pääministerinä, jos parempaa ei löydy. Monet naiset äänestävät, koska haluavat naispresidentin muiden maiden edellä; mutta meidän presidentimme onkin vain edustuspresidentti parlamentarismissa. Olkoon ehdokas mies, nainen tai homo, kunhan homma hoituu hyvin. Toistaiseksi Vanhanen on hoitanut hommansa hyvin. Vai pitäisi Jätteenmäen hoitaa pääministerin hommia, kun Vanhanen ei niihin pysty?
Eiköhän Matti mennyt omilla äänillään ja selvällä kakkossijalla läpi.
Ruotsiin Mona Sahlin demareiden johtoon - pääministeriksi? Tuleeko Matille paikka iskeä?
Matti ei ruotsalaista naista ota. Siitä vasta äläkkä syntyis.
Ruotsissa naiset on sentään sen verran tasokkaita. Matin on parempi purkaa turhautumansa
lintupönttöihin.
- kuin antauta parisuhteeseen ruotsalaisen keski-ikäisen demarifemakon kanssa?
Hauska ajatus : ) Ulkonaisesti sopisivatkin yhteen, Mona Salin ei ole hassumman näköinen hänkään. eh heh....Ei kait sitä EU-lainsäädäntö kieltäisi : )
No höh
Kun lukee näitä viestejä pääministeristä, joka toisessa paistaa joku muu kuin Matin ansiot yhteisten asioiden hoidossa. Suurimmalla osalla näyttää olevan tärkein asia komeus. Mutta niinhän se Hölmölässä pitääkin olla, mitä niillä ansioilla kuhan on komea ja vapaa mies.
Ja jos komeus ei innosta, niin sitten riittää että tietää miehen eli julkisuus. Jos joku on jotakin muuta mieltä, niin nyt olisi hyvä tilaisuus kertoa mitä hyvää Matti on saanut aikaan tai mitä hyvää hän yrittänyt saada aikaan.
Pistetäänpä muutamia asioita tähän. Kun Matin hallitus aloitti kautensa, maassamme tehtiin 4 000 000 000 tuntia työtä vuodessa. Kun Matin hallitus nyt lopettaa, meillä tehtiin 4 000 000 000 tuntia työtä vuodessa. Välivuosina vähän laiskoteltiin, töitä tehtiin vain 3.8 miljardia tuntia. Ei siis ainakaan Matin toimilla saatu lisää töitä aikaan.
Onko työ sitten se tärkein asia? Ajatellaanpa. Otetaan pieni porukka, 10 henkeä. He kaikki ovat työikäisiä ja työkykyisiä. Lähdemme viikonlopun viettoon mökille järven rantaan. Olisi oletettavaa, että jokainen osallistuisi mökin saattamiseen hyvään oleskelutilaan. Pitäisi siis kantaa saunaan vedet, hankkia puita saunan ja tuvan lämmittämiseen. Valmistaa ruokaa, pistää mökki lämpimäksi.
No, kuusi porukasta alkaa tekemään näitä hommia. Neljä jää autoon odottamaan että mökki lämpenee, ruoka valmistuu ja saunaan pääsee. Kun kaikki on valmista, nämä neljä siirtyvät nauttimaan valmiista.
Onko tämä mielestänne oikein? Tuleeko meidän toimia näin? Miksi osan piti tehdä ne toistenkin työt?
No, näin meillä Hölmölässäkin tehdään. Osa tekee töitä ja toiset odottavat valmista. Meillä tämä ei johdu siitä että nämä odottajat eivät haluaisi tehdä, vaan heidät pakotetaan laiskottelemaan. Meillähän on työttömyysturvalaki joka ei salli synnyttää työtä. Siitä rangaistaan. Ja niin meillä osa työikäisistä ja työkykyisistä ei voi osallistua yhteisiin talkoisiin.
Miksi Matti sitten ei muuta työttömyysturvalakia? Siihen on syynsä. Matti on hentomielinen, hän ei halua riitaa. Meillä demarit haluavat ylläpitää työttömyyttä. He ovat vallanneet työministerin ja valtionvarainministerin salkut, aivan kuin ne luonnostaan kuuluisivat demareille. Niinhän siellä mökilläkin osa olettaa hänelle kuuluvan tietyt edut.
Matti edustaa äänestäjiään. Heille maataloustuet ovat tärkeimmät. Jos he saavat ne, muulla niin väliä. Niinpä hallitusneuvotteluissa tuli sopimus että demarit saavat ylläpitää suuren työttömyyden ja keskusta saa riittävästi maataloustukia. Lehmänkauppoja, kansalaiset kärsivät.
http://www.geocities.com/hallitusnikkari/tlaki
http://www.geocities.com/hallitusnikkari/dema
Eipä taida olla potentiaalisia kilpailijoita Matille.
Matti päässee eduskuntaan räkä-äänillä Uudeltamaalta ja nousee maakuntien kepulaistan myötä pääministeriksi. Täähän on jo tiedossa, mikäpä tässä nyt muuttuisikaan. Turhauttavaa taistelua tuulimyllyjä vastaan, kun jo etukäteen rummutetaan päämisteriä varmaksi jatkajaksi.
No ääneen voin sanoa, että Matti ei minun ääntäni saa, ei henkilönä eikä puolueena.
perseestä!
No toivottavasti Matista tulee pääministeri kun kerran toinen vaihtoehto olisi luultavimmin tämä Eero Heinäluoma.
Siinä menisi Suomelta viimeisetkin uskottavuuden rippeet Euroopassa kun meitä edustaisi tuollainen mies. Kukaan ei ottaisi Heinäluomaa Euroopassa tosissaan. Mies joka on saanut sivistyksensä ja oppinsa SAK:n kursseilta ei tule pärjäämään Euroopassa oppineiden lakimiesten ja ekonomien rinnalla.
Täysin samaa mieltä kanssasi!
Älä soperra Matti. Puhu kuin mies - Älä yski. Ei sinusta saa selvää - samaa tasoa kuin P. Lipponen!!! Yhtä kiero ehkä ei yhtä kumarassa :)) Ulosanti samaa tasoa -ehkä hieman himpunverran -
Vie viriileiden naisten äänet himaan ;)
kateelliset yrittää pilata matin maineen..matti on hyvä:edustava,rauhallinen ja luotettava.
Eiköhän olisi jo aika kiinnittää huomiota olennaiseen.
http://www.itsenaisyyspuolue.fi
Mitä luulette, kenen kanssa Matti perustaa hallituksen?
Matti on H Ö R H Ö
matti osaa, perustelee hyvin asiat, älyää, uskaltaa sanoa venäjällekin. symppis. ei v-mäinen piikittelijä niin kuin sauli ym,,,
ei ihme että kansa tykkää.
ps eikä änkytä, vaikka yritetään tehdä semmoiseksi,..
Tehdään alueella missä henkilö on pop ja kas kummaa voidaan uutisis sanoo kansalle, ett soon nyt yli 50 rosentin mies. Westendin otanta kertoi ett kaikki yli 60tonnin tulot verottomix ja kannatus oli 100 rossaa. Pravda mallia koko paska..
SDP Voittaa vaalit. Voittaja muodostaa hallituk-
sen, Ei hesari ja muu kepun lehdistö. Eli vanhanen ei ole seuraava pääministeri. ASIA ON FAKTA.
Nykyisin vaaditaan muutakin kuin punainen solmio ja jäsenkirja.