Sunnuntai on paholaisen

eksytys jonka noudattajat ovat sodassa Jumlaa vastaan.
178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Sunnuntai on vain viikonpäivä muiden joukossa. Lepopäivä on 7.päivä viikosta. Jos joku tekee työtä ma-la niin silloin sunnuntai on hänen lepopäivänsä. Joku voi tehdä työtä vaikka tiistaista sunnuntaihin jolloin 7.päivä on maanantai. Suhteellista kaikki. Raamattu sanoo vain että 7.päivänä pitää levätä ja käskyissä että muista pyhittää lepopäivä. Se ei sano että se päivä olisi nimenomaan lauantai.

Sitä paitsi jos noudatat orjallisesti tätä lakia, olet velvollinen täyttämään ja noudattamaan koko Jumalan lakia. Kukaan ihminen tosin ei voi täyttää koko lakia kaikissa kohdin, joten mitäs sit tehdään? Jos nyt noudatatkin lakia sapattikäskyn kohdassa niin rikot lain taatusti jossain toisessa kohdassa, jolloin olet rikkonut koko lain. Huomaatko miten mahdottomaan tilanteeseen silloin joudutaan? Lain noudattamisella ei tulla ikinä vanhurskaaksi. Lue Galatalaiskirje 5 luku. En tietenkään sano, että pitäisi alkaa elämään laittomasti, mutta uskon kautta Kristukseen Jeesukseen elämäämme tulee vapaus ja olemme vapaat kaikesta lain pikkutarkasta noudattamisesta. Siis voimme olla vapaat. Kun Pyhä Henki vaikuttaa meissä rakkautta, niin silloin lähes automaattisesti noudatamme lakia. Kuten Raamattu sanoo "rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi" tässä on kaikki laki.
Jeesus täytti Jumalan lain pikkutarkasti ja se riittää Jumalalle. Meidän täytyy vain turvata ja luottaa Kristukseen joka täytti koko lain meidän puolestamme. Meillä on vapaus Kristuksessa. Olemme nyt armon alla, emme lain alla!

On väärin tuomita toisia kristittyjä helvettiin sen takia jos he eivät noudata jotain oman seurakuntasi lakia. Se on lahkolaisuutta ja eriseuraisuutta. Jeesus kun ei pelasta seurakuntia vaan yksilöihmisiä! Minä voin itse karismaattisena evlut kristittynä uskovana olla varma että tekin pelastutte yksin uskon kautta Jeesukseen Kristukseen koska uskotte Häneen. Muilla tavoilla ei ole pelastuksen suhteen mitään merkitystä!

Siunausta!

Valen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asettama kirjoitti:

eksytys jonka noudattajat ovat sodassa Jumlaa vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu