Eläkeläiset ovat tohvelikomppania

tohvelisankar

Kehitystä eläkeläisten asemaan.
Aamulehden pääkirjoituksessa torstaina 11.1.07 nimitetään sinänsä hyvässä kirjoituksessa eläkeläisiä ”tohvelikomppaniaksi”. Seuraavana lauantaina pääkirjoitus-sivulla eläkeikäisistä miesehdokkaista käytetään vähättelevää nimitystä ”papparaiset”. Nimittely kuvastaa sitä yleistä asennetta joka hiipimällä on tullut keskuuteemme.
Eduskunnan päätöksissä se on tuntunut eläkekorotusten heikennyksenä ja verotuksen eriarvoisuutena.
Eläkeläiset ovat veteraaneja, isovanhempia ja vanhempia, monet heistä ovat työskennelleet 40-50 vuotta ja osa heidän ansioistaan on siirretty eläkerahastoihin eräänlaiseen pankkiin, josta eläkkeeksi kutsuttua jälkipalkkaa maksetaan, eikä sitä siis oteta verovaroista.
Edellisten hallitusten heikentämien korotusperusteiden ennallistamiseen on nyt hyvät mahdollisuudet , eläkerahastot ovat rikkaampia kuin koskaan ennen, 109 miljardia euroa ja esim. Ilmarisen tuotto viimevuosina 10% molemmin puolin.
Heikennykset on eduskunta säätänyt lakimuotoisina niinpä niiden muutoskin on tehtävä eduskunnassa. Eläkeläisten puolesta niitä ei vanhat puolueet tee joten eläkeläisten on itse mentävä maalisvaaleissa eduskuntaan.
Uuden Senioripuolueen tulo tähän tilanteeseen on nyt yhtä tarpeeseen kun SMP vuonna 1970, monet muistavat sen yllätyksellisyyden.
Suomen Senioripuolue r.p. SEPU on saanut suurimpaan osaan maata hyviä ehdokkaita useita kymmeniä, Senioripuolueen ehdokkaat ovat tavallisia ja rehellisiä kansalaisia joilla on pitkä elämänkokemus.
Puolue ei ole saanut puoluetukea joten pienen vaalibudjetin vuoksi näkyvyys ja mainostaminen jää viimemetreille ja tietoa levitetään apostolien tapaan.
Eläkeläisillä ei ole enää vähäisintäkään luottoa vanhoihin puolueisiin, siksi on tärkeätä saada omat edustajat eduskuntaan päättämään tehtyjen heikennysten korjauksesta.
www.senioripuolue.fi sivuilta saa lisätietoa, puolue ei ole oikealla eikä vasemmalla se on vain eläkeläisten asialla.

2

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koko..

      puolue haluaa siis vain saman verotuksen kuin palkansaaja? Eikö olisi helpompi tehdä MUUTAKIN ideologiaa. Tuollaista en ainakaan äänestäisi.

      • alentamaan verotustasi

        Maksat kernaamin 400-800 € enemmän veroa vuodessa samasta verotettavasta tulosta kuin työssäkäyvä.
        Samoin haluat nauttia laskevasta ostovoimastasi.
        Yli sata kuntaa nosti veroäyriään, joka tarkoitti sitä, että näissä kunnissa eläkeläiset köyhtyivät.
        Kolmella suurimmalla puolueella on ollut muutakin ideologiaa ja tulokset näkyy. Ei mitään parannusta, mutta lisääntynyttä kurjuutta kumminkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      74
      1410
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      957
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      882
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      818
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      704
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      45
      605
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      603
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      598
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      50
      564
    Aihe