Chavez on ottanut käsiinsä lainsäädäntövallan Venezuelassa. Ei tarvitse kuunnella enää mitään parlamenttia tai muuta laillista hallintoelintä. Tervemenoa kommunismiin.
Diktaattori Chavez
vallassa
11406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
uusi Kuuba tai uusi P-Korea. Miksi maailman salaiset palvelut ei tapa tällaista paskaa, kuten tekivät Allendelle, ennenkuin Chile olisi muuttunut kommunistiseksi helvetiksi.
muuttui helvetiksi...
Etelä-Amerikan mallimaa, toisin kuin uskis-hihhuli Chavezin Venezuela ja Castron Kuuba!
"Diktaattori Hugo Chavez" on ottamassa Venezuelan luonnonvaroista tulevan hyödyn maan omaan käyttöön. Tuhansia taloja on rakenteilla ja rakennettu asunnottomille,jotka ovat joutuneet elämään suurmaanomistajien tilojen reunoilla hökkeleissään helposti saatavana työvoimana. "Diktaattori Chavezin" aikana maatyöläisten lapset ovat aloittaneet koulun käynnin. Terveyden-ja sairaanhoito on saatu maksuttomaksi.(sadat Kuubalaiset lääkärit tekevät maassa työtä,avustaen Venezualalaisia golleegoitaan).Tosin Hänellä on vain yksi tukija: VENEZUELAN KANSA. Tuossa pari esimerkkiä "Diktaattori Hugo Chavezin" Kommunismista. Juuri lailliselta parlamentilta Hän on saanut valtuutuksen toiminnalleen. Presidentiksi Hänet valittiin ylivoimaisella ääni-määrällä uudestaan! Demokratian tuntomerkit??
Chavez valittiin presidentiksi,koska maan enemmistö boikotoi vaaleja. Äänestysprossa oli 34%!
Mitään kansaan kohdistuvaa edistystä ei ole saatu aikaan. Ei koulutusta tai muutakaan, vaan sama kurjuus jatkuu.
Vain Chavezin kommunistille tyypillinen itsevallan ottaminen,eli diktatuuri on saatu päätökseen,kuten yli 4 muljardin dollarin aseostot Venäjältä. Nyt öljyn hinnan alamäessä Venezuela tuskin pystyy maksamaan edes aseostojaan. Miksi aseet olivat Chavezille tärkein teko? Eikö kansan kurjuuden korjaaminen?
Nyt on odotettavissa sisällisota ja samanlainen kurjuus kuin on muiissakin sosialistisissa ja kommunistisissa valtioissa, kuten Kuuba ja P-Korea.
Edessä on sisällisota. Kuten Chavez sanoi " Sosialismi tai kuolema " , niin kyllä se kuolema on todellakin se ainoa varteenotettava vaihtoehto. Missä sosialismi on muka onnistunut =)
Venezuela on tulossa esimerkiksi koko Latinalaiselle Amerikalle,samoin ,kuten Kuuba karibian alueelle. Kansat ovat saaneet tarpeekseen erään pohjoisen "demokratia-kauppiaan"otteesta.Otteesta,joka ei kaihda edes salamurhia,eikä suoranaista valehtelua.
Näin tulee käymään. Zavesin uho "kuolema tai sosialismi" johtaa kuolemaan. Ja ei yksin hänelle vaan sadoille tuhansille venezuelalaisille.
Ottaisi komu mallia Chilen Pinochetin politiikasta niin uhrejakaan ei olisi miljoonia kuten kommunismissa asia on aina ollut.
Ja jokaikinen kuubalainen lääkäri lähtee Venezuelasta heti kun Castro on kuollut. Oletettavastti menevät töihin USA:aan :)
Niin sanottiin Kuubastakin. Mutta miten on, ja miten käy kun kommunisti Castro kuolee jo viimeistään tänä keväänä.
Missä on sosialismi onnistunut ??? Ei missään, joten esimerkin ottaminen on täyttä fuulaa ja skeidaa.
Salamurhista puhuttaessa kai tarkoitit Venäjää ?
Latinalaisen Amerikan kansat ovat saaneet Venezuelasta ja Kuubasta hyvät esimerkit,kuinka vapaudutaan pohjoisen amerikan raa;asta ylivallasta.
"kuten yli 4 miljardin dollarin aseostot Venäjältä"
Tätä jaksaa esim. pieni naapuri (muutaman tuhannen kilometrin päässä) USA kauhistella. Venezuela osti vanhojen romujen tilalle uudet lentokoneet. Osasyynä tähän kun aikaisempien romujen myyjä USA ei enää antanut varaosia. Tuo 4 miljardia taitaa olla kuitenkin yläkanttiin. Siihen taitaa kuulua muutaman vuoden hankinnat useammasta maasta, mm. Espanjasta.
niitä on jo "vapaana" vaikka kuinka, tulevat vaan jatkuvaan takaisin.
Tuhansia lääkäreitä maailmalla
http://www.kuuba.org/160607ihmeidenaika.html