Ilmestyskirja 5:11

Yleinen käsitys Jehovista on miten he mieltävät itsensä tähän Ilmestyskirjassa (5:11)jakeen ihmisjoukkoon.
Haluaisin asiallisen kysymykseen asiallisen vastauksen Jehovan todistajilta itseltään.

Vai onko tämäkin asia ihmisten asenteellinen kuvitelma Jehovista.
3321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

uskovat olevansa!!

Äänestä

tuosta laumasta kuin muut ennen häntä Messiaasta.

Äänestä

En ole itse jt, mutta aiheesta tiedän sen verran, että olen lukenut (vuoden 1971) Ilmestyskirjaa tulkitsevan kirjan "Silloin on täyttynyt Jumalan salaisuus".

Tässä kirjassa ilmaistaan selvästi, että KAIKKI Ilmestyskirjan enustuksen koskevat jt-lahkoa. Jokainen enkelien puhaltama trumpetinäänikin satuu jonkun jt-lahkon konventin kohdalle.

Hevoset kuvaavat jt-lahkon painotuotteita ja oman mielenkiintonsa tuo parin jt-lahkon johtajan vangitseminen, joka niin ikään on osa Ilmestyskirjan tapahtumia.

Ovat siis osanneet tulkita asiaa täysin omalta näkökannaltaan. TOSIN huomattavaa on, että tämäkään kirja EI OLE ensimmäinen tulkinta, vaan kyse on jo uudesta tulkinnasta joka on SYRJÄYTTÄNYT edelliset.
Huomattavaa on myös se, että vuoden 1971 kirja on KORVATTU jo useammalla uudemmalla tulkinnalla, joista viimeinen on tehty ns. "leikkaa limaa -menetelmällä" uusimman kirjan tekstien päälle.

Sen lisäksi, että jt-lahko on ominut juutalaisten paikan itselleen, he kuvittelevat narsistisesti, että koko Ilmestyskirja esittää heidän lahkonsa historiaa.
Myös maapallo, taivas, Jumala ja "totuus" on omittu heidän lahkolleen.

Jt-oppi on siis myös narsistisin tuntemistani uskonnoista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pohtija kirjoitti:

Yleinen käsitys Jehovista on miten he mieltävät itsensä tähän Ilmestyskirjassa (5:11)jakeen ihmisjoukkoon.
Haluaisin asiallisen kysymykseen asiallisen vastauksen Jehovan todistajilta itseltään.

Vai onko tämäkin asia ihmisten asenteellinen kuvitelma Jehovista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu