Kysynkin, syövätkö adventistit kunnon juutalaisten tapaan Pääsiäsisenä pääsiäislammasta katkerien yrttien kera ja juo viiniä, niin kuin juutalaiseen pääsiäisateriaan kuuluu? Pääsiäisateriahan on kaiken lisäksi kristillisen ehtoollisen esikuva tai alkumuoto.
Tässä Pääsiäinen lähestyy
epookki
31777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Käykö kaikki sunnuntainpitäjät palvomassa kirkoissaan saatanaa esim. huomenna klo. 10 alkaen?
Sunnuntaihan on jossain määritelty pedonpäiväksi?
Raamatusta ei oikein löydy kaikenkattavaa vastausta.
Kirjoitit ihan muusta kuin mitä kysyin.
Vastaus on: Ei varmasti kaikki, ehkä joku voi.
Varmaankin sama vastaus sinulta myös minun kysymykseeni?
Onko tämä vastauksesi kuuliaisuuden teko Jeesukselle vai kenties pilkaksi tarkoitettu?
Halusin vaan aloittaa keskustelun yleistämisestä.
Monet viisastelijat aloittavat kyselemiset herjaamalla"Onko adventistit.. sitä ja tätä?"
Kuuliainen vastaus? Ehkä on ehkä ei.
että kristittynä itseään pitävä ihminen ei kirjoittaisi noin toisista kristityistä?
Minä kysyin mielipidettä?
Ei siinä pitäisi olla mitään väärää?
Kysymys oli johdatteleva,myönnän, tarkoitusperänä saada alkuperäinen kirjoittaja tarkistamaan tietojaan ko. ihmisryhmän uskomuksista tai opeista.
Ei luultavasti kysymys ollut provo. Mutta halusit nähtävästi tehdä provoksi. Lue kysymys uudelleen, ennenkuin vastaat ilkeäsävyisesti.
Kysymys oli(kuten yleensäkin) epäkohtelias ja kysyjä varmasti tiesi vastauksen kysymykseen.
Sellaisia te reppanat olette.
Tuo oli epäkohteliasta adventistia kohtaan, se on totta. Mutta te itse olette valinneet tapanne, eikä niillä tavoillanne ole oikeaa perustetta. Toiosaalla sanotte tekevänne Jeesuksen esimerkin mukaan, toisaalta sanotte loukkaukseksi jos kysytään Jeesuksen tekemisenne seuraamisesta joka asiassa. Jeesushan söi lammasta ja joi viiniä Pääsiäisenä. Sapatissa olette ottamassa esimerkkiä ja tässä taas päinvastoin. Näin adventtikirkko tekee itsestään tarpeellisen tulkin Raamattuun. Mistä ihmeestä ihmiset muuten tietäisi, milloin tehdään kuten Jeesus ja milloin taas se on väärin. TULKKI TÄNNE HETI!
Lampaan syöntiä ei ole säädetty 10ssä käskyssä, eikä liioin viiniäkään.
Teille menee jokakerta asiayhteydet sekaisin.
Sellaista se kommunikointi on kun toinen näkee puun ja toinen metsän.
Jeesus piti täällä ollessaan jokaisen Isänsä käskyn ja niin tulee pitää meidänkin, Jeesuksessa ollessamme.
koska Herran ehtoollinen on ottanut sen paikan.
pyhä, joten sitä saa viettää kukin haluamallaan tavalla. Itse olen varmaan perinteisesti pilkillä.
Mutta sitten kysymys. Sanoit, että Herran ehtoollinen on ottanut sen paikan. Miten ja koska adventistit viettävät Herran ehtoollista?
käytännössä neljänä sapattina vuodessa, jotka seurakunta itse päättää.
Sapatti lauantai painettu lokaan, on nimitetty lankalauantaiksi, ties miksi mustaksi jne......
Tämä on ERITTÄIN antikristillistä.
Lisäksi sunnuntai on muutettu seitsemänneksi päiväksi 1973 TÄMÄ ON MAJESTEETTI RIKOS JUMALAA kohtaan.
Ei ainakaan riivaajien maljasta.........
Ainakin ortodokseilla puhutaan Suuresta lauantaista.
Erään kerran ostimme pääsiäiseksi savustettua tai palvattua lammasta, kumpaa nyt sitten lienee ollut, mutta huonosti kävi kaupaksi. Meillä oli sellainen kokemus, että kun ei ole tottunut syömään lampaan lihaa, niin oudolta se maistui. En muista enää sitä, että tuliko edes kokonaan syötyä. Meillä ei ole mitään syytä olla sitä syömättä. Kyse on makutottumuksesta eikä mistään muusta.
Hiljaisella viikolla kiiraastortai-iltana Jeesus söi pääsiäisateriaa yhdessä opetuslastensa kanssa. Silloin Herramme antoi uuden tulkinnan pääsiäisaterialle ja samalla asetti kritillisen ehtoollisen. Nytkin Herramme itse kattaa meille armopöydän. Ehtoollisen siunaus on anteeksiantamus. Ehtoollisessa meitä kohtaa tavallaan viisi eri asiaa: muisteleminen, mysteeri, yhteys, uhri ja kärsimys ja kiitos.
Ehtoollinen on muistoateria, jolloin me muistelemme sitä, mitä Jeeus teki hyväksemme. Mysteeri korostaa sitä, että ehtoollisella Kristus on salatulla tavalla läsnä. Ehtoollisella seurakunta kokee yhteyttä keskenään ja aivan erityisesti vielä Herramme kanssa. Uhri ja kärsimys ovat aina voimakkaasti mukana ehtoollisella. Ehtoollisella tulisi kuitenkin kiitoksen olla vallalla oleva mieliala. Tämä toteutuu varsinkin ehtoollisen loppua kohden. Ensimmäinen ehtoollinen päätettiin kiitoslauluun. Kiitosmielin seurakunta saa lähteä ehtoolliselta samoin kuten hurskas Simeon Jerusalemin temppelistä kohdattuaan Jeesus lapsen (Luuk. 2. luku). Näitä ajatuksia ajattelen, kun osallistun adventtiseurakunnan kanssa yhteisestä ehtoollisesta.
Adventistit kiistävät tylysti näiden sanojen voimassaolon, vaikka nämä ovat ikuisesti voimassa olevan liiton sanoja. Eikä Jeesus muuttanut eikä myöskään kumonnut tätä liittoa. Adventistien suhde Israeliin on virheellinen, ja se pilaa heidän koko sovituksesta tekemänsä opin Raamatunvastaiseksi. Adventismin korvausteologiana tunmnettu oppi tekee heistä itsestään Ilmestyskirjan "vääriä juutalaisia" ja heidän profeetastaan Iisebelin. KOLMAS MOOSEKSEN KIRJA, LEVITICUS 26
1. "Älkää tehkö itsellenne epäjumalia älkääkä pystyttäkö itsellenne
jumalankuvia tai patsaita, älkää myöskään asettako maahanne kiviä, joissa on kuvia, kumartaaksenne niitä, sillä minä olen Herra, teidän Jumalanne.
2. Pitäkää minun sapattini ja peljätkää minun pyhäkköäni. Minä olen Herra.
3. Jos te vaellatte minun säädöksieni mukaan ja noudatatte minun käskyjäni ja pidätte ne,
4. annan minä teille sateen ajallansa, niin että maa antaa satonsa ja kedon puut kantavat hedelmänsä.
5. Ja puiminen kestää teillä viininkorjuuseen asti, ja viininkorjuu kestää kylvöön asti, ja teillä on kyllin leipää syödäksenne, ja te saatte turvallisesti asua maassanne.
6. Ja minä annan rauhan teidän maallenne, ja te saatte levätä, kenenkään peljättämättä; ja minä hävitän pahat pedot teidän maastanne, eikä miekka käy teidän maanne ylitse.
7. Te ajatte pakoon vihollisenne, ja he kaatuvat miekkaan teidän edessänne.
8. Viisi teistä ajaa pakoon sata, ja sata teistä ajaa pakoon kymmenentuhatta, ja teidän vihollisenne kaatuvat miekkaan teidän edessänne.
9. Ja minä käännyn teidän puoleenne ja teen teidät hedelmällisiksi ja annan teidän lisääntyä ja pidän liittoni teidän kanssanne.
10. Ja te saatte syödä vanhaa, viime vuoden satoa, ja te joudutte viemään vanhan pois uuden tieltä.
11. Ja minä panen asumukseni teidän keskellenne enkä viero teitä.
12. Ja minä vaellan teidän keskellänne ja olen teidän Jumalanne, ja te olette minun kansani.
13. Minä olen Herra, teidän Jumalanne, joka vein teidät pois Egyptin maasta, olemasta heidän orjinansa; ja minä mursin rikki teidän ikeenne puut ja annoin teidän kulkea pää pystyssä.
14. Mutta jos te ette kuule minua ettekä pidä kaikkia näitä käskyjä,
15. vaan hylkäätte halpana minun ohjeeni ja teidän sielunne vieroo minun säädöksiäni, niin ettette pidä kaikkia minun käskyjäni, vaan rikotte minun liittoni,
16. niin minäkin teen teille samoin ja rankaisen teitä hirmuisilla onnettomuuksilla, hivutustaudilla ja kuumeella, jotka sammuttavat teidän silmänne ja näännyttävät sielunne; ja te kylvätte siemenenne turhaan, sillä teidän vihollisenne syövät sen.
17. Ja minä käännän kasvoni teitä vastaan, ja teidän vihollisenne voittavat teidät; teidän vihamiehenne hallitsevat teitä, ja te pakenette, vaikka ei kukaan aja teitä takaa.
18. Jos ette sittenkään kuule minua, niin minä vielä kuritan teitä seitsenkertaisesti teidän syntienne tähden.
19. Ja minä murran teidän ylpeän uhmanne; minä teen teidän taivaanne raudankovaksi ja maanne vasken kaltaiseksi.
20. Ja teidän voimanne kuluu hukkaan, sillä teidän maanne ei anna satoansa eivätkä maan puut anna hedelmäänsä.
21. Ja jos te sittenkin käytte minua vastaan ettekä tahdo kuulla minua, niin minä lyön teitä vielä seitsenkertaisesti, teidän syntienne mukaan.
22. Minä lähetän teidän sekaanne metsän pedot riistämään teiltä lapsenne, raatelemaan karjaanne ja vähentämään teidän lukuanne, niin että teidän tienne tulevat autioiksi.
23. Jos te ette vielä tästäkään minun kurituksestani ota ojentuaksenne, vaan yhä käytte minua vastaan,
24. niin minäkin käyn teitä vastaan ja lyön teitä seitsenkertaisesti teidän syntienne tähden.
25. Minä saatan teidän kimppuunne miekan, joka kostaa rikotun liiton; ja kun te kokoonnutte kaupunkeihinne, niin minä lähetän teidän sekaanne ruttotaudin, ja teidän on antautuminen vihollisen valtaan.
26. Kun minä murran teiltä leivän tuen, niin kymmenen vaimoa paistaa teidän leipänne yhdessä uunissa, ja he tuovat kotiin teidän leipänne vaa'alla punnittuna; ja kun te syötte, ette tule ravituiksi.
27. Ja jos te ette vielä sittenkään kuule minua, vaan yhä käytte minua vastaan,
28. niin minäkin kiivastuksessani käyn teitä vastaan ja kuritan teitä seitsenkertaisesti teidän syntienne tähden.
29. Ja te syötte poikienne lihaa, ja tyttärienne lihaa te syötte.
30. Ja minä kukistan teidän uhrikukkulanne ja hävitän teidän auringonpatsaanne ja panen teidän ruumiinne teidän kivijumalienne ruumiiden päälle, ja minun sieluni inhoaa teitä.
31. Ja minä muutan teidän kaupunkinne raunioiksi ja hävitän teidän pyhäkkönne enkä mielisty teidän uhrienne tuoksuun.
32. Ja minä hävitän maan, niin että teidän vihollisenne, jotka siinä asuvat, siitä tyrmistyvät.
33. Mutta teidät minä hajotan kansojen sekaan ja ajan teitä takaa paljastetulla miekalla, ja teidän maanne tulee autioksi ja kaupunkinne raunioiksi.
34. Silloin maa saa hyvityksen sapateistaan, niin kauan kuin se on autiona ja te olette vihollistenne maassa. Silloin maa lepää ja saa hyvityksen sapateistaan.
35. Niin kauan kuin se on autiona, saa se levätä nauttien sitä lepoa, jota se ei saanut teidän sapatteinanne, asuessanne siinä.
36. Ja niille teistä, jotka jäävät jäljelle, minä annan pelokkaan sydämen heidän vihollistensa maassa, niin että lentävän lehden kahina ajaa heidät pakoon, ja he pakenevat, niinkuin pakenisivat miekkaa, ja kaatuvat, vaikka ei kukaan heitä aja takaa.
37. Ja he kompastuvat toinen toiseensa niinkuin miekkaa paeten, vaikka ei kukaan aja heitä takaa; ja te ette voi pitää puolianne vihollisianne vastaan.
38. Ja te häviätte kansojen sekaan, ja vihollistenne maa nielee teidät.
39. Ja ne teistä, jotka jäävät jäljelle, riutuvat teidän vihollistenne maassa syntivelkansa tähden; ja myös isiensä syntivelan tähden he riutuvat niinkuin nekin.
40. Silloin he tunnustavat syntivelkansa ja isiensä syntivelan, sen että ovat olleet minulle uskottomat ja käyneet minua vastaan,
41. jonka tähden minäkin kävin heitä vastaan ja vein heidät heidän vihollistensa maahan. Silloin heidän ympärileikkaamaton sydämensä nöyrtyy, ja silloin he sovittavat syntivelkansa.
42. Ja silloin minä muistan liittoni Jaakobin kanssa ja muistan liittoni Iisakin kanssa ja liittoni Aabrahamin kanssa, ja minä muistan myös maan.
43. Mutta ensin tulkoon maa tyhjäksi heistä ja saakoon hyvityksen sapateistansa olemalla autiona, niin kauan kuin he ovat poissa; ja he sovittakoot syntivelkansa sentähden, juuri sentähden, että he hylkäsivät minun säädökseni ja että heidän sielunsa vieroi minun käskyjäni.
44. Mutta sittenkään, vaikka he ovat vihollistensa maassa, en minä heitä hylkää enkä viero heitä niin, että lopettaisin heidät ja rikkoisin liittoni heidän kanssansa; sillä minä olen Herra, heidän Jumalansa.
45. Ja minä muistan heidän hyväksensä liiton heidän isiensä kanssa, jotka minä vein pois Egyptin maasta kansojen silmien edessä, ollakseni heidän Jumalansa. Minä olen Herra."
46. Nämä ovat ne käskyt, säädökset ja lait, jotka Herra asetti itsensä ja israelilaisten välille Siinain vuorella, Mooseksen kautta.
Me emme ole juutalaisia vaan kristittyjä. Me emme vietä pääsiäistä Egyptin orjuudesta vapautumisen muistoksi. Me seuraamme sitä opetusta, jonka Kristus antoi. Kerroin käsityksemme ehtoollisesta. Eikö asia tullut riittävän hyvin esille? Ehtoollisen merkitys, jonka esitin ei ole vieras luterilaisillekaan. Minun on vaikea tietää sitä, mitä sinä näistä asioista ajattelet.
Et ole tohtori, jos et ymmärtänyt niitä kohtia adventismin opeissa, joihin tuon lainauksen sanoma kosketti . Te kehutte opettavanne Raamatullisesti asioista mutta muutatte silti asiat nurinperin. Mitä siinä enää teidän tapojenne noudattamisella on merkitystä, kun te olette vääristelleet kristinuskon asiat niinkuin fariseukset tekivät juutalaisuudelle. Ja teidän korvaavan Israelteologianne kanssa kuvittelette pääsevänne meidän kanssamme opilliseen veljeyteen.
kuvittele, koska en (emme) teidän oppejanne haluakaan. Mitä tekemistä adventistilla olisi teidän harhaoppienne kanssa? Ei mitään. Minä ainakaan en etsi mitään yhteyttä Babylonin kirkkojen kanssa. Niiden opit ovat vihan viiniä, eivät totuutta.
Minä kerroin vain lampaan syömisen vähyydestä omassa perheessäni. Lampaan liha ei maistunut meille, koska emme olleet tottunnet siihen. Kyse ei ole Israelin aseman vähättelystä Jumalan osoittaman liiton rakkauden tai liiton uskollisuuden suhteen. Jumalalla on oikeus osoittaa armoa kenelle hän tahtoo. Aivan varmasti Jumala rakastaa sitä kansaa, jonka hän on omaksensa hyväksynyt jo Abrahamin päivinä. En kuitenkaan näe pääsiäisenä lampaan lihan syöntiä minulle mitenkään uskonnollisesti velvoittavana. Voin syödä sitä, jos se minulle maistuu, mutta voin jättää sen syömättä, koska en pidä sen mausta. Minulle lampaan lihan syömisellä ei ole uskonnollista merkitystä.
Kristinusko ja juutalaisuus eivät ole kuitenkaan yksi ja sama asia. Nämä kaksi ovat kaksi eri maailman uskontoa. Pääsiäisen vietto juutalaisuudessa eroaa kristittyjen pääsiäisen vietosta. Juutalaisten pääsiäisaterian merkitys eroaa kristittyjen Herran ehtoollisen merkityksestä.
Kysymisellä tavoitellaan saada vastauksia asioihin. Sinun syömisilläsi ei tässä ole kenellekään varsinaisesti mitään merkitystä, jos viet sen pois adventismista keskustelemisesta. Kun väistät jatkuvasti vastaamista oleellisiin, niin miksi yleensä puutut keskusteluun? Täällä palstalla viesti mitätöidään varsin sivuun annetulla vastauksellakin. Vastaamaalla huolimattomastikin saadaan kuitattua edellisen kirjoittajan puheenvuoro. Koska yleensähän viimenen jonossa on se jolla on eniten merkitystä.
Tuolla pitkällä Mooseksen lain alaisella kirjoituksellasi. Todenäköisesti petit vain
itseäsi. Nämä lupaukset jotka olet laittanut
pitkään tarinaasi ovat olleet Lihalliselle
Israelille annettuja lupauksia. Turha sinun on
kirjoittaa pilkkaavassa muodossa mitään tälle
palstalle. Itseäs vaan petät. Kun et tunne
elämän Herraa.
Sitäpaitsi Ei Jeesus ole koskaan antanut käskyä
Baalin palvonnasta! Baaliahan kunnon Kristityt
palvovat Ja Jisebeliä kunnioittavt. Jeesuskin
on tässä palvonnassa mukana Kuten aasialaisilla
Kristityillä. He ottavat omien Jumaliensa
lisäksi vielä Jeesuksenkin. Näet jos asiat menee
huonosti, niin onhan vielä yksi Jumala lisää.
Kaipa joku kuulee kun kaikkia rukoilee. Tämä
tapa näyttää olevan vielä muotia Pakanajumala
Kristiyilläkin. Turhia hokevat Baalin lapset,
joytka pettävät tahallisesti itseään. Ei Jeesus
kehoittanut koko elämänsä aikana Baalien perään juoksua. Eikö Profeetta Elian tarina opeta
teitä yhtään. Elia oli yksin Karmel vuorella.
Kuitenkin Elävä Jumala vastasi Hänen Rukoukseensa. Jeesus vain jätti meille esimerkkinsä. kuinka meidän tulee palvella elävää Jumalaa. Näytäpä meille kaikille aivan
selvä paikka Raamatustasi, miten sinun Raamattusi esittää suosituksen palvella Baalia?
Sinulla on petos mielessä uskon asiassa.
Ei Baal ole Jumala. Maran ata
Pääsiäislammas:
Toiset syövät lammasta pääsiäisen aikaan ja toiset eivät. Tarkemmin en kykene vastaamaan, koska en halua valvoa ihmisten ruokatapoja, eikä se olisi edes kohteliastakaan. Me olemme yrittäneet syödä lammasta pääsiäisenä, mutta lampaan maku oli niin outo, että olemme luopuneet sen syömisestä.
Juutalaisten pääsiäinen:
Juutalaiset viettävät pääsiäistä Egyptistä paluun muistolle. Tuossa juhlassaan he syövät pääsiäisaterian, johon kuuluu pääsiäislammas.
Kristillinen pääsiäinen:
Pääsiäinen meille kritityille on suurin ja tärkein juhla-aika kirkkovuodessamme. Vietämme ns. hiljaista viikkoa palmusunnuntaista lähtien. Kiirastorstaina olen joskus pitänyt tai osallistunut ehtoolliselle. Pitkäperjantaina on ollut tapana pitää "ristinjuhla". Lauantaina adventtikirkossa on normaali jumalanpalvelus, jolloin luetaan tekstejä, jotka liittyvät pitkäperjantaihin ja viikon ensimmäiseen päivään eli ristin tapahtumat ja ylösnousemus. Tämä siksi, että adventisteilla ei yleensä ole enää yhteistä jumalanpalvelusta sunnuntaina tai maanantaina.
Juutalaiset Jumalan kansana:
Jos ajattelen apostoli Paavalin sanoja Room. 2:28-29 "Oikea juutalainen ei ole se, joka on juutalainen ulkonaisesti, eikä oikea ympärileikkaus ole se, joka on ulkonaisesti näkyvä ruumiissa. Oikea juutalainen on se, joka on juutalainen sisimmässään, ja oikea ympärileikkaus on sydämen ympärileikkaus, jota ei saa aikaan laki, vaan Henki. Tällainen juutalainen saa kiitoksen Jumalalta, ei ihmisiltä."
Israel ja Jumalan vanhurskaus:
"Sen sijaan Israel, joka tavoitteli vanhurskautta lakia noudattamalla, ei sitä saavuttanut. Miksi ei? Siksi, että israelilaiset eivät lähteneet uskon tielle vaan tekojen. He ovat kompastuneet siihen kiveen, josta on kirjoitettu: Minä asetan Siioniin kiven, johon he kompastuvat, kallion, johon he loukkaavat itsensä. Mutta joka häneen uskoo, ei joudu häpeään" (Room. 9:31-33). Adventisteina me tahdomme uskoa Herraan Jeesukseen Kristukseen ja turvaudumme pelastuksessamme yksin hänen vanhurskauteensa.
Juutalaiset ja pakant samaan öljypuuhun:
"Jos juutalaisten hylkääminen on avannut maailmalle pääsyn sovintoon, niin mitä tapahtuukaan, kun Jumala ottaa heidät yhteyteensä? Silloin kuolleet heräävät eloon! Jos ensimmäinen leipä pyhitetään, on koko leipomus pyhä, ja jos puun juuri on pyhä, ovat myös oksat pyhät. Jos jalosta oliivipuusta on katkaistu oksia ja jos sinut, joka olet peräisin villistä oliivipuusta, on oksastettu oikeiden oksien joukkoon niin että olet päässyt osalliseksi puun juurinesteestä, älä ylvästele alkuperäisten oksien rinnalla! Mutta jos ylvästelet, muista, ettet sinä kannata juurta vaan juuri kannattaa sinua...Mutta myös nuo toiset oksastetaan uudelleen, elleivät he jää epäuskonsa valtaan, sillä Jumala kykenee liittämään heidät takaisin runkoon. Jos kerran sinut on leikattu irti villistä oliivipuusta, johon luonnonmukaisesti kuuluit, ja vastoin luontoa oksastettu jaloon oliivipuuhun, niin totta kai nämä alkuperäiset oksat voidaan littää takaisin omaan puuhunsa (Room. 11:15-24).
Tässä tuli kovin paljon lainattua apostoli Pavalin tekstejä, mutta katsoin tarpeelliseksi lainata Paavalia ja jättää omat sanani ja selitykseni pois tällä kertaa.
"Baaliahan kunnon Kristityt palvovat Ja Jisebeliä kunnioittavt. Jeesuskin on tässä palvonnassa mukana Kuten aasialaisilla Kristityillä."
Mikäli Una Fortuna todella tarkoittaa "kunnon kristityillä" muita kuin adventisteja, niin onpahan aika paksua tekstiä. Katso vain, ettei pilkka osu omaan nilkkaan.
Kristuksen, Uuden testamentin ja apostoli Paavalin kanssa.
Ei liitto lihallisen Israel kanssa perustunutkaan kääntymykseen, eikä sillä ollut ikuisuusmerkitystä. Lihallisen Israelin laki oli maallisen elämän menestystä varten ja oli kansallinen liitto. Se ei ollut liitto yksityisten ihmisten kanssa. Teiltä adventisteilta puuttuu kokonaan se yksi ulottuvuus Raamatun ymmärtämisessä. Sinäkin sekoitat Israelista puhumani asiat hengelisten asioiden kanssa . Ei Vanha liitto ollut hengellisten ihmisten liitto. Mutta te olette ottaneet hengellisten ihmisten merkiksi lihallisille ihmisille annetuin Sapattipäivän . Etkä näe siinä teillä ristiriitaa? Eipä silti, ei sinun uskomisesi minulle kuulu tippaakaan.Eikä päinvastoin!
Voi kun kivuissasi koetat kiemurrella. Meillä on valtion kirkko Suomessa eli valtio ja kirkko ovat yhdessä! Juutalaisuus on samalla nationalismia! Adventtikirkko haluaa pitää kirkon ja valtion erillään eli siinä eroamme toisistamme. Meillä pelastus on henkilökohtainen asia. Olen juuri tuota mieltä pelastukseen liittyvässä asiassa.
Kysy itseltäsi oletko Kristuksen palvelia vai
palveletko Baalia. Baalin palvonta on valta-
kirkkojen suosiossa. Kristuksen sanoman pilkka
on heille ylistystä.
"Kysy itseltäsi oletko Kristuksen palvelia vai
palveletko Baalia. Baalin palvonta on valta-
kirkkojen suosiossa. Kristuksen sanoman pilkka
on heille ylistystä."
Onko tuo jotakin advarislangia? Ei avaudu minulle.