Autoverokysymykset Kokoomus on aikaisemminkin hoitanut mallikkaasti muuumuassa Niinistön mallikelpoisella esityöllä.
Voimmeko jatkossakin luottaa Kokoomuksen esimerkilliseen työskentelyyn myös näissä kysymyksissä?
Jostain kuulin että Ilellä siis Ilkkka Kanervalla olisi vastaavia suunitelmia kuin aikaisemmin mallikkaasti Niinistön aikana upeasti hoidetut Autoverohommelit.
Pitääkö tämä tieto todellakin paikkansa? Loistavaa.
Voimmeko jatkossakin luottaa Kokoomuksen esimerkilliseen työskentelyyn myös näissä kysymyksissä?
Jostain kuulin että Ilellä siis Ilkkka Kanervalla olisi vastaavia suunitelmia kuin aikaisemmin mallikkaasti Niinistön aikana upeasti hoidetut Autoverohommelit.
Pitääkö tämä tieto todellakin paikkansa? Loistavaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ile aikoo jättää autoilun kokonaan ja siirtyä istumaan mustassa virka-autossa. Kulttuuriministerin salkku polttaa munissa. Autoverohommelit on jo lukkoon lyöty riippumatta hallituspohjasta. Ulkomailta tuodut autot kielletään liian saastuttavina ja autokauppiaalle jaetaan 3000 euroa kun tälläisen saastuttavan auton vie vaihtoon jos hankkii diesel-auton. Diesel-auto vapautetaan kokonaan käyttömaksuista, mutta muilla se nousee siten että mitä vanhempi auto niin sitä suurempi. Parin tuhannen arvoisen kotteron omistaja joutuu maksamaan jopa saman verron käyttömaksua vuodessa.
Mä olen varmasti missannut jotain! Tai sä et taida tuolla mallikkaalla tarkoittaa alentamista?
Kokoomus vältti hienosti harhauttamalla vaalilupauksillaan kansaa ja saimme edelleenkin verottaa autontuojia ylimääräisillä veroilla. Ja suurkiitoshan tuosta upeasta toiminnasta kuulunee ah niin ryhdikkäälle Sauli Niinistölle. Nyt näytääkin siltä että Ilkka Kanerva on "siirtynyt" ohjaksiin ja jatkon voimmekin sitten lukea historian lehdiltä. Hyvä Ile, ja et joudu edes vastuuseen tekemistäsi, kyllä sä oot vaan hieno politiikko. Upeeta .
http://www.autovero.fi/artikkeli.php?aid=57
http://www.autovero.fi/uutinen.php?uid=57
http://www.autovero.fi/uutinen.php?uid=55
Ja eikun kalliimaksi vaan käy, valitettavasti.
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/kotimaa/2007/01/498343
hieman johdatteleva, mutta vastataan nyt tähänkin.
Ei autoverokysymykset meitä kiinnosta paitsi, vaalilupauksissa ja tietysti kok tiedotusvälineiden propakandauutisissa, historia puhukoon puolestaan.
Lisäksi olisi suotavaa että tämänkaltaisista asioista ei kansalle tiedotettaisi lainkaan vaan asiat käsiteltäisiin salaisissa kabineteissa tarkoin valittujen virkamiestyöryhmien kanssa. Jyrkkä ei.
"tiedotusvälineissä" Lisäksi kansaa valistaa EU Puolantilanteesta joka koskee myös Suomea, voi hemmetti sentään. Kyllä kai tähän pitää jotain keksiä että saisimme äänestäjät meihin luottamaan, vaikeata se tulee olemaan mutta yritetään nyt jotain, tuonempana.