Me olemme rakentamassa omakotitaloa. Rivitalo asunnon myynnistä saimme hyvän pesämunan jatkoa varten. Lisäksi meillä on olemassa autolaina. Kannattaako osalla myynti voittoa maksaa autolaina pois ja nostaa uudenasuntolainan määrä tällä samalla summalla. Eli perheen kokonais lainan määrä ei nouse vaan maksamme yhtä lainaa joka on asuntolaina. Tietenkin asuntolainan hoitoon käytämme suuremman summan kun autolaina jäi pois. Näin saadaan pienempi korko ja verovähennykset. Autolainan hoitoon käytämme nyt 400 e/kk.
kertokaahan olenko
ihan hakoteillä!
51408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...juuri oikein junaillut, jos kerran autolainaa on pakko pyöritellä.
Asuntolainaan saat varmasti pienemmän koron kuin autolainaan eli maksa autolaina pois ja sitten...
"Autolainan hoitoon käytämme nyt 400 e/kk."
Ja mitäköhän ihmettä luulet tuon kertovan kenellekään? Se, että mitä jokin maksaa kuussa ei kerro kenellekään yhtään mitään. Ei sitä että onko se kannattavaa vaiko ei.
kun et ilmoittanut mitään korkoja,
ei kukaan voi sanoa edullisuutta.
useinkuitenkin kannattaa tarkastaa kokonaislainat,
kilpailuttaa 3 pankissa.
Asuntolainasta saatte verovähennyksen, autolainasta ette. Ja kun teillä on asunnosta tai talosta lainaa, velattomasta autosta ei ilmeisesti tule myöskään varallisuusveroa, jo olen oikein asiat ymmärtänyt.
on jo poistunut. Eikä veroilmoituksessa
ole enää pieneen aikaan tarvinnut ilmoittaa
tavallisia kulkuneuvoja.