OY:n aloitus, muutama kysymys

Oy tarvitsee tilintarkastajan, mistäs minä semmoisen? Hoitaisiko tilitoimisto vai pitääkö olla eri paikasta?

Kun kyseessä on yhden miehen Oy niin tarvitsen hallitukseen varajäsenen? Varmaan kelpaa melkein kuka vain?

Entä toimialan määrittely. Jos laitan vaan yhden toimialan mutta teen satunnaisesti jotain aivan muita hommia yrityksen nimissä niin tuleeko sanomista jostain? Mistä?
3707
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oy taitaa maksaa ennakkoveroja. Ensimmäiselle tilikaudelle tuloja on varmaan 0 eur, mutta entäs jos tuleekin tuloa, maksanko sitten korkoja veroille vai miten?

Äänestä
  • Jos et tiedä ketään sopivaa tilintarkastajaa, niin tilitoimistosi auttaa varmasti sopivan valinnassa. Hallituksen varajäsen pitää olla, voi olla kuka tahansa, joka vain siihen suostuu.
    Verotettavan tuolon voit huoletta arvioida nollaksi, jos veroa tulee, ehtii sen maksaa ennakontäydennysmaksuna 4 kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä korotta.

    Äänestä

Jos teet jotain muuta toimintaa kuin mitä yhtiöjärjestyksessä on määritelty, niin toimitusjohtaja vastaa siitä hallitukselle, ja yhtiökokous voi vaatia hallitusta korvaamaan mahdollisesta "väärän toimialan" harjoittamisesta aiheutuneet tappiot osakkeenomistajille, joita yhtiökokous edustaa.

Hassua tietysti kun yhden miehen yrityksessä on toimitusjohtaja, hallitus ja yhtiökokous sama henkilö....

Isommissa firmoissa tämä on taas ihan ymmärrettävää. Firman osakkeenomistajathan ovat antaneet hallitukselle ja toimitusjohtajalle tehtävän toimia vaikka kännykankuorien valmistajana. Jos sitten toimitusjohtaja päättääkin, että nyt firma alkaa harrastaa raviveikkausta, niin hän pettää omistajalle antamansa lupauksen, ja viime kädessä hallitus vastaa siitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aloittava yrittäjä kirjoitti:

Oy tarvitsee tilintarkastajan, mistäs minä semmoisen? Hoitaisiko tilitoimisto vai pitääkö olla eri paikasta?

Kun kyseessä on yhden miehen Oy niin tarvitsen hallitukseen varajäsenen? Varmaan kelpaa melkein kuka vain?

Entä toimialan määrittely. Jos laitan vaan yhden toimialan mutta teen satunnaisesti jotain aivan muita hommia yrityksen nimissä niin tuleeko sanomista jostain? Mistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu